Duda: Energetyka węglowa “nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu”

0

Andrzej Duda ogłosił uczestnikom szczytu klimatycznego w Katowicach, że energetyka oparta na węglu “nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w ochronie klimatu”. To sprzeczne z ustaleniami naukowców. A także – wg Greenpeace – afront wobec tych, którzy przyjechali na negocjacje klimatyczne, by znaleźć sposób na zatrzymanie globalnej katastrofy.

W przemówieniu inaugurującym szczyt COP24 w Katowicach, prezydent Andrzej Duda 3 grudnia 2018 bez ogródek wyraził przekonanie polskich władz, że nie ma żadnej sprzeczności między energetyką opartą na węglu, a interesem środowiska:

Użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla, i opieraniu o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu. Andrzej Duda, Wystąpienie na COP24 – 03/12/2018

Zdumiewająca opinia, bo sprzeczność między energetyką węglowa i ochroną klimatu jest – wydawałoby się – dzisiaj oczywista dla wszystkich. Problemem polskiego środowiska jest właśnie ogromna dominacja węgla kamiennego i brunatnego w energetyce, która sięga aż 80 proc. Wg danych Eurostatu Polska emituje 9,8 proc. całego CO2 produkowanego przez kraje UE. W 2017 roku emisja dwutlenku węgla wzrosła o 3,8  proc. więcej niż w 2016 (w UE wzrost wyniósł 1,8 proc.).

WIĘCEJ

•••

W pierwszej piątce najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia europejskich elektrowni znalazły się elektrownie w Bełchatowie (na pierwszym miejscu), Kozienicach (na trzecim miejscu) i w Rybniku (na piątym miejscu). Sama elektrownia w Bełchatowie ma odpowiadać za prawie 1300 przedwczesnych zgonów. W Polsce statystyczna liczba przedwczesnych śmierci spowodowanych energetyką węglową to 5830. Wynik naszego kraju jest najgorszy w Europie.

Wprost

Polska truje Europę rtęcią. Z Elektrowni Bełchatów w rok uleciało jej 18 razy więcej, niż deklarowała. 

Elektrownia Bełchatów jest największym rtęciowym trucicielem Europy. „Tylko ta jedna elektrownia PGE produkuje więcej rtęci niż cały hiszpański przemysł.

Forbes

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.