Jedna z ulic w Kijowie otrzyma imię Giedroycia

0
W Kijowie jedna z ulic zostanie nazwana imieniem Jerzego Giedroycia, orędownika współpracy polsko-ukraińskiej i redaktora naczelnego paryskiej “Kultury” – postanowiła w czwartek rada miejska ukraińskiej stolicy.
Kijów
 

Propozycję tę poparło w głosowaniu 79 spośród 120 radnych. “Będzie to sprzyjało uhonorowaniu wybitnego polskiego publicysty i działacza społecznego, który był aktywnym zwolennikiem polsko-ukraińskiej współpracy. Pisarz był przeciwnikiem wzajemnych pretensji terytorialnych” – ogłoszono w uzasadnieniu. 

Imię Giedroycia otrzyma dotychczasowa ulica Twerska. We wrześniu ub. roku z apelem w tej sprawie zwróciła się do mera Kijowa Witalija Kliczki grupa ukraińskich intelektualistów. 

“W czasie nowej zimnej wojny prowadzonej przez Kreml przeciwko Ukrainie i reszcie wolnego świata oraz w obliczu pewnych trudności w stosunkach polsko-ukraińskich konstatujemy, że w naszym życiu brakuje dziś Giedroycia” – pisali.

Intelektualiści zaproponowali też wtedy, by imię Giedroycia nadać ulicy Twerskiej, która łączy dwie inne ulice: Kazimierza Malewicza i Jana Pawła II.  

“Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”

W apelu przypomniano, że Giedroyć “przez dziesięciolecia występował z postulatem Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy“, a jego poglądy “stały się kamieniem węgielnym wschodniej polityki niezależnej Polski po upadku systemu komunistycznego”.

Pod apelem podpisali się m.in.: były wicepremier Iwan Wasiunyk, szef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz, historyk Jarosław Hrycak, szef ukraińskiego PEN-Klubu Mykoła Riabczuk, poetka Hałyna Kruk, pisarz Andrij Kurkow, a także wykładowcy wyższych uczelni, politycy i dziennikarze. 

W czerwcu 2017 r. z inicjatywą nadania jednej z ulic Kijowa imienia Giedroycia wystąpiło Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa, które działa pod patronatem ministrów spraw zagranicznych dwóch państw. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.