Marihuana i wjazd do Kanady

0

Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

6 tygodni temu w Kanadzie została zalegalizowana marihuana. Wprowadzenie w życie prawodawstwa na ten temat, tzw. Cannabis Act, sprawia, że od 17 października 2018 roku posiadanie marihuany w ilości nie większej niż 30 gramów, jeżeli jest ona kupiona od autoryzowanego agenta, jest legalne. Znaczy to, że posiadanie takiej samej ilości z nielegalnego (nieposiadającego autoryzacji) źródła – pozostaje poważnym wykroczeniem.

Radziłabym jeszcze raz przeczytać powyższe słowa, ponieważ znaczą one, że tylko legalny zakup z legalnego źródła nie jest zabroniony. Oznacza to, że jeśli ja zakupię marihuanę z autoryzowanego sklepu, to mogę jej używać, ale nie mogę jej odsprzedać. Znaczy to również to, że jeśli nie będziemy w stanie udowodnić skąd posiadamy tę marihuanę, to także możemy popaść w tarapaty.

Możemy także popaść w tarapaty jeżeli będziemy w posiadaniu marihuany pod różnymi postaciami (tzw. różnej klasy) i ekwiwalent po przeliczeniu na gramy będzie większy niż legalne 30 gramów tzw. suszu (dla młodocianych limit ten wynosi 5 gramów).

Dalej nielegalne jest posiadanie jakiejkolwiek, nawet najmniejszej ilości marihuany jeśli pochodzi ona z niezalegalizowanego źródła. Również nielegalne jest posiadanie w miejscu publicznym rośliny marihuany z kwiatami lub pąkami.

Jeżeli zostaniemy przyłapani z czterema (ale nie więcej) roślinami marihuany, które nie mają kwiatów lub pąków – to jest to dozwolone.

Co się nie zmieniło? Nie zmieniły się zasady dotyczące wwozu lub wywozu marihuany do i z Kanady. Było i jest to zakazane, niezależnie od żadnych innych reguł.

Wieści roznoszą się szybko i od dłuższego już czasu otrzymuję konkretne pytania od osób z poza Kanady ciekawych, czy w związku z legalizacją marihuany w Kanadzie ich sytuacja się zmieniła w oczach prawodastwa imigracyjnego Kanady, jeżeli, na przykład, karani kiedyś byli poza granicami Kanady za posiadanie takiej ilości marihuany, która kiedyś była nielegalna w Kanadzie, a teraz jest zalegalizowana – czy w związku z tym mogą teraz śmiało starać się o przyjazd do Kanady na wizytę, do pracy, na studia, czy na pobyt stały?

Niekoniecznie. Jeżeli skazane zostały takie osoby w czasie, gdy w Kanadzie było to przestępstwo, to taka osoba równie dobrze może być dalej “niewpuszczalna” do Kanady. Czyli – dalej nic nie wiemy na pewno. Cannabis Act jest nowym prawem i dopiero czas pokaże jak każdy paragraf prawny jest interpretowany.

Cannabis Act można znaleźć tutaj: https://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/c-24.5/

Jak Cannabis Act interpretowany jest w Ontario? Dużo informacji jest tutaj: https://www.ontario.ca/page/cannabis-legalization#section-4

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Od 1 czerwca 2018 moje biuro znajduje się w Mississaudze pod adresem 90 Burnhmthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416- 414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

 

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.