Posłanka odchodzi od torysów

1

Posłanka Konserwatywna Amanda Simard wystosowała list do marszałka ontaryjskiej legislatury, w którym złożyła rezygnację z przynależności do Partii Konserwatywnej. Postanowiła zasiadać w legislaturze jako posłanka niezależna.

Przyczyną jej rezygnacji był brak zgody na politykę nowowybranego rządu Ontario w kwestii praw Franc francuskojęzycznej ludności Ontario. Konkretnie chodziło o decyzję premiera Douga Forda by zlikwidować stanowisko komisarza ds. języka francuskiego w Ontario oraz odwołać budowę francuskojęzycznego uniwersytetu.

Simard reprezentuje w dużej mierze francuskojęzyczny okręg Glengarry-Prescott-Russell we wschodnim Ontario. Jest to jej pierwsza kadencja w legislaturze Ontario. Poprzednio piastowała stanowisko radnej w miejscowości Russell, a wstąpiła do Partii Konserwatywnej kiedy jej przywódcą był jeszcze Patrick Brown.

Mimo pewnych ustępstw ze strony premiera Forda w kwestii frankofonów ontaryjskich Simard uważa, że sprawy są nadal pozostają niezałatwione Nie zgadza się ona z oceną jakoby wprowadzanie tych ograniczeń było sposobem na wyrównanie części deficytu prowincji.

Posłowie z klubu parlamentarnego konserwatystów rozważali decyzję usunięcia jej z partii ale dowiedzieli się, że posłanka sama ustąpiła.

W Ontario mieszka około 600 000 frankofonów.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

1 Comment

  1. Lech Jaworski on

    Uważam, że decyzja starego Trudeau aby wprowadzić dwujęzyczność w Kanadzie była szkodliwa. Uczenie francuskiego polskich dzieci w Kanadzie i utrzymywanie francuskich szkół oraz drukowanie wszystkich etykiet w dwóch językach to kradzież pieniędzy od podatników. Jest w Montrealu Uniwersytet McGill po angielsku, ale chyba nikt nie chce go eksmitować.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.