Prezentacja Enigmy i dokonań polskich kryptologów

0

Prezentacja autentycznej maszyny Enigma ze zbiorów Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie oraz zasług polskich kryptologów w złamaniu jej szyfrów odbyła się w czwartek w Narodowej Akademii Nauk w Budapeszcie.

Bratanek brytyjskiego kryptologa Alana Turinga, sir Dermot Turing, był gościem „Studia Zachód” w TVP Info. Opowiedział o złamaniu kodu Enigmy przez…

Z wykładem o dokonaniach polskich kryptologów wystąpił Dermot Turing, bratanek słynnego brytyjskiego matematyka Alana Turinga, który zaprojektował urządzenie dekodujące szyfry Enigmy w oparciu o pracę Polaków.

Jak podkreślił, film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w roli Alana Turinga poświęcony budowie maszyny deszyfrującej wiadomości zapisane przy użyciu Enigmy nie oddaje należnych zasług polskim kryptologom, bez których Brytyjczycy nie byliby w stanie dokonać tego tak szybko po wybuchu wojny.

Dermot Turing jest autorem kilku książek o Turingu, a we wrześniu tego roku wydał pracę „XYZ. The Real Story of How Enigma Was Broken” (XYZ. Prawdziwa historia złamania Enigmy) poświęconą współpracy polskich, brytyjskich i francuskich kryptologów przed II wojną światową i w jej trakcie.

Inicjatorami prezentacji byli konsul honorowy RP w Segedynie Karol Biernacki i kierownik katedry algebry na Politechnice Budapeszteńskiej Gabor Nagy.

– To historia nauki, a poza tym ludzie, nie tylko matematycy czy osoby zainteresowane wojskowością, wiedzą o Enigmie. Przy tym jest to fantastyczna historia – powiedział Nagy, który przed wystąpieniem Turinga wprowadził obecnych w podstawy kryptologii. Jak dodał, w piątek odbędzie się kolejna prezentacja Enigmy.

Oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, której kod złamali polscy matematycy, zostanie zakupiona i trafi na wystawę stałą w Muzeum Historii…

Turing przekonywał zebranych, wśród których było bardzo wielu studentów, że historia łamania szyfru Enigmy pokazuje, iż matematyka jest nie tylko abstrakcyjną nauką.

Na zakończenie spotkania zainteresowani mogli z bliska obejrzeć Enigmę, która będzie pokazywana w Budapeszcie jeszcze raz w piątek.

– Enigma jest maszyną szczególną i wkład polskich matematyków w złamanie jej szyfrów jest również szczególny. Staramy się to wszędzie pokazywać i propagować tę wiedzę, dlatego że te wszystkie informacje, które powinny być u nas, nawet w społeczeństwie polskim, znane, często nie docierają do ludzi. Rolą historyków, rolą muzealników jest to, żeby przybliżać wszystkich do prawdy historycznej – powiedział obecny na prezentacji dyrektor Narodowego Muzeum Techniki Mirosław Zientarzewski.

Prezentacja, na której oprócz licznych studentów byli obecni m.in. ambasador Jerzy Snopek, matematycy i muzealnicy, była możliwa dzięki wsparciu ambasady RP, Fundacji im. Wacława Felczaka i Wydziału Nauk Matematycznych Węgierskiej Akademii Nauk. 
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.