Przemysł rolno-spożywczy na skraju przepaści

0

Przemysł rolno-spożywczy ma poważne problemy. Opinia publiczna zauważa już, że firmy te sprzedają niezdrowe jedzenie. Marki Nutella, Kinder, Coca- Cola, Twix i wiele innych wywołują już wśród konsumentów bunt.

Powstała nowa aplikacja na smartfony, o nazwie i-boycott, która pozwala zeskanować każdy produkt spożywczy w sklepie i sprawdzić, czy za danym produktem nie kryją się żadne afery z zakresu zdrowia.

Producenci z branży przemysłu spożywczego panikują. Reprezentujący ich Richard Girardot, prezes francuskiego Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Spożywczego (fr./Association Nationale des Industries Alimentaires, ANIA) na łamach prasy oznajmia:

Musimy przeciwstawić się karykaturalnym, nieustannym atakom na żywność, które skutkują niszczeniem wartości.”(…)/Palone są dawniej uwielbiane ikony, marki. Mamy do czynienia z marketingiem paniki. I dodaje: Producenci robią wszystko, aby zapewnić jakość i bezpieczeństwo żywności. Z założenia -“nie ma już zgonów z powodu żywności1.

Nadal nie zrozumieli…
Nie ma już zgonów z powodu żywności. Kiedy usłyszałem to zdanie, zacząłem się zastanawiać, na jakiej planecie żyje ten człowiek!

On się ewidentnie nie domyśla, że przemysł spożywczy jest zamieszany w jedną z największych katastrof zdrowotnych w historii ludzkości.

Niezdrowe jedzenie jest/główną przyczyną epidemii nadwagi i otyłości, która odpowiada za dramatyczny wzrost chorób sercowo- naczyniowych i cukrzycy typu 2 we wszystkich krajach świata. Z powodu tych chorób każdego roku umierają miliony osób.

Nadwaga i otyłość są również związane z ryzykiem zachorowania na raka2:
• przełyku,
• trzustki,
• jelita grubego,
• piersi (po menopauzie),
• endometrium,
• nerki,
• pęcherzyka żółciowego,
• jajnika,
• wątroby,
• prostaty, w zaawansowanym stadium, oraz
• hematologicznych nowotworów złośliwych (białaczek i chłoniaków).

U osób chorych na raka, nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zgonu oraz zwiększają ryzyko nawrotu lub powstania kolejnego nowotworu!

Dokładnie można o tym przeczytać na stronie internetowej francuskiego instytutu Institut National du Cancer2.

Nie istnieje praktycznie żadna choroba (depresja, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba refluksowa, choroba prostaty, impotencja…), w których nie zaleca się pacjentom schudnąć dla poprawy stanu zdrowia.

Skąd ta rozbieżność?
Richard Girardot, prezes francuskiego Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Spożywczego (ANIA), w przeszłości był prezesem firmy Nestlé-France, mówiąc, że/nie ma już zgonów z powodu żywności, tak naprawdę mówi o kwestii produktów skażonych i śmiertelnych zatruć żywnością.

Jakiś czas temu właśnie to było koszmarem dla przemysłu spożywczego. Dioksyny w butelkach wody Perrier… Legionelloza… Salmonelloza…

Były zgony, których nie sposób było ukryć przed mediami. Na kilka dni trzeba było wprowadzać “zarządzanie kryzysowe”, odpowiadać na pytania dziennikarzy, uspokajać konsumentów… Stąd wrażenie, że w gruncie rzeczy/wypełnił swoją misję, skoro konsumenci po wypiciu butelki napoju gazowanego ani po zjedzeniu jogurtu/nie trafiają bezpośrednio na oddział ratunkowy. Tyle tylko, że on nie widzi/żadnego problemu/w tym, że firma sprzedaje tysiące ton produktów typu Chocapic, Cheerios, Lions, Nesquik, Galak, przy olbrzymim wsparciu reklam, kierowanych głównie do małych dzieci.

On uważa za skandaliczne to, że odpowiedzialni obywatele wytykają producentom niektóre karygodne praktyki.

Miażdżąca odpowiedzialność przemysłu spożywczego za katastrofalne skutki śmieciowego jedzenia
Przemysł rolno-spożywczy produkuje i sprzedaje śmieciowe jedzenie. To już wystarczająco poważna sprawa. Ten sam przemysł jest także zdecydowanie największym reklamodawcą, którego reklamy telewizyjne są kierowane do najmłodszych odbiorców. Zwłaszcza między godziną 6 a 8 rano, czyli wtedy, gdy w telewizji emitowane są bajki, a rodzice nie kontrolują tego, co dzieci oglądają.

To w dzieciństwie uczymy się (złych) nawyków żywieniowych. Jak wiadomo, nieletni są podatni na reklamy. Nieustannie powtarzane spoty reklamowe obiecują im szczęście, śmiech, popularność wśród znajomych i radość rodziny, pod warunkiem, że będą się opychać wyrobami Frostie, Kinder i wszelkiego rodzaju słodyczami. Dzieci nie mają żadnej mentalnej ochrony, aby się przed tymi reklamami bronić. Uważam, że powinno się zakazać stosowania tego typu strategii sprzedażowych.

Nie jest żadną tajemnicą, z czego wynika “zawrotny wzrost” zachorowań na cukrzycę typu 2 u młodzieży, mimo iż dawniej chorowały na nią wyłącznie osoby dorosłe3. Doskonale znamy /winnych.

Moje rady dla Richarda Girardota i osób zarządzających spółkami branży spożywczej
Zgłaszam się na ochotnika. Mogę/nieodpłatnie/wyjaśnić osobom zarządzającym międzynarodowymi korporacjami z branży spożywczej, jaką pełnią rolę w epidemii nadwagi i otyłości, z którą mierzy się obecnie ludzkość. W ich interesie będzie jak najszybciej zainteresować się tym problemem. Ponieważ wielkie firmy rolno-spożywcze, takie jak Nestlé, Danone i Mondelez, zmierzają w stronę przepaści.

Konsumenci odrzucają ich produkty. Widzą, że – pomimo kolorowych i połyskujących opakowań oraz sympatycznych rysunków królika Quickiego (na pudełkach Nesquika) czy białego delfina na produktach Galak”- wyroby/tych firm wytwarzane są z tanich składników/o bardzo małych wartościach odżywczych. Zresztą, koszt składników stanowi niewielką część w końcowej cenie produktu. Płacimy głównie za horrendalne wydatki na marketing, reklamę, opakowanie i dystrybucję.

Jednak tym firmom w przyszłości grozi coś jeszcze poważniejszego. Wspominałem powyżej o śmiertelnych chorobach, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca i nowotwory złośliwe.

Na razie jeszcze żadna grupa chorych nie wpadła na pomysł wystąpienia z pozwem zbiorowym przeciwko firmom sprzedającym niezdrowe jedzenie, które rozregulowało im zdrowie.

Przemysł tytoniowy został w ten sposób rzucony na kolana. Teraz z kolei problem ma Monsanto, atakowane przez tysiące osób za Roundup. 10 sierpnia 2018 r. sąd w San Francisco wydał wyrok nakazujący Monsanto zapłacić prawie 290 milionów dolarów amerykańskiemu ogrodnikowi, który zachorował na raka4. Nie ma powodów, aby takie samo zjawisko nie objęło już niedługo przemysłu spożywczego. Pewnego dnia ludzie zażądają wyjaśnień.

Przypomną tym firmom kampanie reklamowe i powtarzające się w nieskończoność nakłanianie do zakupu, prześladujące ludzi z każdej strony już od kołyski, a nawet jeszcze wcześniej. Reklamy skłaniające ludzi do kupowania produktów, które nie są dla nich dobre, a na opakowaniach nie ma informacji o długoterminowych skutkach dla zdrowia.

Dlatego apeluję do osób zarządzających tymi firmami o zmianę strategii. Ograniczcie sprzedaż produktów wysokoprzetworzonych, a w zamian zwiększcie udział sprzedaży produktów całych, świeżych i lokalnych.

To zaboli, ponieważ największe marże mają produkty wysokoprzetworzone. Dużo droższa, bardziej skomplikowana i wolniejsza jest produkcja żywności świeżej, dobrej jakości i prawdziwej.

Ale dzięki temu można stworzyć nowe miejsca pracy, przywrócić zapomniane zawody, umożliwić ludziom zdrową relację z naturą. Przecież żywność jest podstawą zdrowia, podstawą życia! To pozwoli nie tylko leczyć ludzi, ale także społeczeństwo, ponieważ, aby społeczeństwo było zdrowe, nie może jeść niezdrowej żywności. Uświadomienie sobie tego nadejdzie prędzej czy później. Miejmy nadzieję, że jak najszybciej.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

1) https://www.techniques-ingenieur.fr/actualite/breves-afp/alimentation-le-secteur-agroalimentaire-denonce-un-marketing-de-la-panique-58102/

2) https://www.e-cancer.fr/Comprendre-prevenir-depister/Reduire-les-risques-de-cancer/Surpoids-et-obesite

3) https://sante.lefigaro.fr/article/le-diabete-de-type-2-se-repandchez-les-jeunes/

4) https://www.romandie.com/news/ZOOM-Proc-s-Roundup- Monsanto-condamn-payer-289-millions-de-dollars-de-dommages/944504.rom

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.