W Pradze czytanie Herberta po czesku

0

Czworo czeskich poetów czytało wiersze Zbigniewa Herberta, które w różnych latach były tłumaczone na język czeski. Spotkanie zorganizowane w poniedziałek wieczorem przy współudziale Instytutu Polskiego w Pradze kończyło jubileuszowy rok Herberta.

Poezje i eseje Herberta od lat sześćdziesiątych tłumaczyli Vlasta DvorzaczkovaMiroslav HolubMiroslav Czervenka i Josef Mlejnek. Część twórczości autora „Pana Cogito” ukazywała się w ich przekładach jeszcze w podziemnych samizdatach.
 
Z tego grona tłumaczy na wieczorze związanym z Herbertem był tylko Mlejnek, który po czesku wydał wszystkie książki – eseje Herberta. Sugerował, że tutejsze telewizje mogłyby pokazać „Ogród Barbarzyńcy”, cykl filmów dokumentalnych zrealizowany przez TVP, inspirowanych i ilustrowanych słowami Zbigniewa Herberta. O swojej fascynacji strofami „Pana Cogito” opowiadali też Sylva FischerovaJonasz HajekJosef Hrdliczka.

Jonasz Hajek jeden z wierszy polskiego poety z tomu „Raport z oblężonego miasta” zadedykował zmagającym się z rosyjską inwazją Ukraińcom. Czytano osobiste wiersze Herberta, a także te, które związane były z jego fascynacją antykiem i kulturą śródziemnomorską.

Strofy polskiego poety brzmiały w praskiej kawiarni literackiej „Bożska Lahvice”. W tym lokalu w dzielnicy Vinohrady można kupić książki przygotowywane przez niewielkie, niezależne domy wydawnicze. Właścicielem „Lahvicy”, gdzie odbywają się spotkania poetyckie i literackie, jest mieszkający od trzydziestu lat w Pradze Polak Michał Hankiewicz. Jak powiedział, kawiarnia i jej formuła to realizacja jego młodzieńczych fascynacji książkami i kulturą słowa.

Herbert zagościł w „Lahvicy” m.in. dzięki synowi Hankiewicza, Jakubowi. Urodzony w Pradze, aktualnie doktorant na Uniwersytecie Warszawskim, zafascynował się polskimi poetami, m.in. Mironem Białoszewskim i Zbigniewem Herbertem. Przygotował wprowadzenie do spotkania z czeskimi poetami i opowiadał o pierwszym wierszu, z pierwszego tomu Herberta traktującym m.in. o płonącym lesie i róży.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.