Żeby zimą zwierzęta nie były głodne

0

Blisko cztery tysiące ton karmy czeka na zwierzęta w lasach Podkarpacia. “Mamy dla nich prawie tysiąc zimowych miejsc dokarmiania” – powiedział w środę PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Marszałek zauważył, że najczęściej z miejsc dokarmiania korzystają jelenie, sarny i dziki, rzadziej niedźwiedzie. “Ok. 200 ton siana, 500 ton ziarna, 240 ton soli z mikroelementami i trzy tys. ton tzw. karmy soczystej, czyli buraków, marchwi i sianokiszonki przygotowali dla nich dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich” – wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

W lecie dla zwierzyny uprawia się również prawie 500 ha poletek żerowych. Wysiewa się na nich zboża ozime, rzepaki; uprawia się też rośliny wielosezonowe np. topinambur. Z kolei w nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany w Bieszczadach, gdzie bytują żubry, leśnicy kupili łącznie ponad 100 ton pożywienia dla tych zwierząt.

W południowo-wschodniej Polsce leśnicy przygotowali ponad tysiąc miejsc dokarmiania zwierząt i ptaków. “Dokarmienie prowadzone jest wyłącznie wtedy, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają zwierzynie zdobycie żeru naturalnego” – mówił Marszałek.

“Takie postępowanie jest nie tylko humanitarnym gestem leśników, ale też zapobiega szkodom w uprawach leśnych. Uprawy te mogłyby mocno ucierpieć, gdy zimą dochodzi do gromadzenia się zwierzyny płowej w liczne stada, żerujące w cieplejszych dolinach” – zauważył rzecznik.

Marszałek podkreślił, że w każdej chwili istnieje możliwość dokupienia dodatkowej karmy. “Tylko dla ptaków zakupimy w tym sezonie około 20 ton karmy, głównie pyz tłuszczowych i ziarna słonecznika” – dodał.

Zwierzynę dokarmia się w miejscach, które najczęściej odwiedzają jelenie, sarny i dziki. Rzadziej pojawiają się tam niedźwiedzie, które przez znaczną część zimy śpią w gawrach. Według szacunków RDLP, w lasach Podkarpacia żyje m.in. ponad 500 żubrów, 200 niedźwiedzi, 500 wilków i 10 tys. bobrów.

W lasach południowo-wschodniej Polski, na podstawie szacunków z minionej zimy, bytuje też m.in. 44 tys. saren, 15 tys. jeleni, 10 tys. dzików oraz prawie 400 łosi. Dość licznie występują także mniejsze drapieżniki: kuny – 5,3 tys., borsuki – 2,7 tys. i tchórze – 2,6 tys. Jest również 23 tys. bażantów oraz 9 tys. kuropatw.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.