Oświadczenia polityków – Borys Wrzesnewskyj, poseł Partii Liberalnej z okręgu Etobicoke Centre

0

Poseł federalnej Partii Liberalnej z okręgu Etobicoke Centre Borys Wrzesnewskyj przekazuje wyrazy współczucia Polakom w związku z tragiczną śmiercią członków polskiej delegacji jadących na miejsce masakry katyńskiej.

Poseł Borys Wrzesnewskyj jest członkiem Liberal Team Polonia i założycielem Canada-Poland Parliamentary Friendship Group.

Wrzesnewskyj składa kondolencje z powodu tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej i innych wysokich rangą członków rządu polskiego, dygnitarzy dyplomatycznych i wojskowych, którzy ponieśli śmierć kiedy ich samolot, którym lecieli na obchody 70. rocznicy masakry w Katyniu, rozbił się w Rosji.

Jako kanadyjski parlamentarzysta polskiego pochodzenia jestem zaszokowany tą potworną tragedią i katastrofą, jaką jest śmierć tylu polskich przywódców politycznych, dyplomatycznych i wojskowych.

Poznałem i miałem okazję rozmawiać z Pierwszą Damą, kiedy odwiedziła Toronto w maju 2009 roku dla uczczenia Dnia Konstytucji, Dnia Polonii i Dnia Flagi – jestem zaszokowany i nie potrafię pojąć tych tragicznych śmierci i ich wpływu na przyszłość Polski.

Wśród członków oficjalnej polskiej delegacji, której przewodził prezydent i Pierwsza Dama, byli także szef sztabu i główni generałowie, prezes Banku Centralnego, wicepremier, szef urzędu bezpieczeństwa narodowego, zastępca marszałka Sejmu, rzecznik praw człowieka, parlamentarzyści i kilku pomocników.

Ta delegacja o historycznym znaczeniu miała wreszcie upamiętnić masakrę katyńską po 70 latach oczekiwania.

Konsekwencje tego co się wydarzyło powodują, że konieczne jest wszczęcie międzynarodowego dochodzenia mającego wyjaśnić tę tragiczną katastrofę, szczególne w świetle niedawnych wypowiedzi Kremla, m.in. z 6 kwietnia 2010 roku, w którym podejmowane są próby zmniejszenia odpowiedzialności Rosji za horror Katynia.

Wrzesnewskyj, który w czasie 38. sesji Parlamentu, w swoim wystąpieniu w Izbie Gmin domagał się upamiętnienia masakry katyńskiej, miał nadzieję, że w przededniu obchodów w lasach katyńskich, będzie nareszcie okazja, aby we właściwy sposób uhonorować i upamiętnić ofiary Katynia.

Ten straszny wypadek samolotu zniszczył nowe pokolenie liderów, którzy byli pełni poświęcenia dla idei wolności, demokracji i honoru Polski.

Przyłącza się do Polonii w modlitwie za tymi, którzy ponieśli śmierć w tej strasznej katastrofie lotniczej, dla upamiętnienia tych, którzy padli ofiarami masakry katyńskiej. Pragnę także zapewnić o mojej solidarności z narodem polskim w czasie gdy opłakuje on swoich bliskich.

Poseł Borys Wrzesnewskyj
Partia Liberalna
Okręg Etobicoke Centre

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.