Harper załatwił pandy dla Kanady

0
Ważnym elementem wizyty premiera Harpera w Chinach były kwestie handlowe. Dla Kanadyjczyków, którzy obserwowali jego wyprawę, najważniejszym elementem tej wizyty były… pandy. W czasie wizyty w ogrodzie zoologicznym w chińskim mieście Chongqing Harper zapowiedział, że chiński rząd wypożyczy Kanadzie parę wielkich pand na okres 10 lat. Pandami podzielą się dwa miasta -Toronto i Calgary. Każ-de z miast będzie miało pandy po pięć lat, co kosztować będzie je milion dolarów. Pomysłodawcy mają nadzieję na zwiększenie ruchu turystycznego w obu ogrodach zooologicznych, ponieważ pandy cieszą się wielkim zainteresowaniem i sympatią ludzi. Clement Lanthier, dyrektor Zoo w Calgary, nazwał je gwiazdorami w królestwie zwierząt. Nad umową o udostępnienu pand pracowano od dwóch lat,  ale udało się ją sfinalizować dzięki zauważalnej poprawie i ociepleniu stosunków między Chinami a Kanadą. Harper nazwał te relacje “strategicznym partnerstwem opartym na wzajenym szacunku i współpacy.” Państwo Harperowie mieli okazję zapoznać się osobiście z jedną z dwóch pand, które mają pojechać do Kanady -samcem Erem Shunm (na zdjęciu). Sami-ca Ji Li jest w innym ogrodzie zoologicznym.

Państwo Harperowie i panda Foto: PMO

Harperowie bawili się też z małą czteromiesięczną pandką. Chińska tradycja przekazywania pand krajom, z którymi Chiny mają dobre stosunki, rozpoczęła się ponad 1300 lat temu. Została ona wznowiona przez Chiny Ludowe w latach 1950. Pandy przyjadą do ogrodu zoologicznego w Toronto na początku przyszłegp roku. W latach 1980. wielkie pandy gościły na krótki czas w ogrodach zoologicznych w Calgary, Toronto i Winnipegu.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.