Imigranci takimi samymi dobrymi obywatelami

0
 Najnowsze badanie opinii publicznej przeprowadzone przez agencję Environics Institute dotyczące obywatelstwa wykazało, że większość Kanadyjczyków uważa, iż imigranci mogą być równie dobrymi obywatelami tego kraju jak urodzeni tutaj Kanadyjczycy. Nie mają też zastrzeżeń w stosunku do posiadania przez imigrantów podwójnego obywatelstwa. Jest to pierwszy sondaż, w którym Kanadyjczycy zostali bezpośrednio zapytani o obywatelstwo. Sondaż wykonano na zlecenie CBC, Environics Institute, Maytree, The Institute for Canadian Citizenship i RBC Foundation. Zapytani co to znaczy być dobrym obywatelem, respondenci wybrali jako pięć głównych cech: przestrzeganie prawa, aktywny udział w swojej społeczności, pomaganie innym, bycie tolerancyjnym wobec innych, płacenie podatków oraz uznawanie i przyjmowanie wartości kanadyjskich. Kanadyjczycy są otwarci na imigrantów – 90 proc. uważa, że urodzeni poza granicami Kanady potrafią być równie dobrymi obywatelami. Kanadyjczycy urodzeni poza granicami Kanady są zwykle bardziej dumni ze swego kanadyjskiego obywatelstwa – pewnie dlatego, że zostają obywatelami z wyboru. Oto różne wartości i procent Kanadyjczyków, którzy uznali je za bardzo ważne: • traktowanie kobiet i mężczyzn równo (95 proc.) • przestrzeganie prawa kanadyjskiego (89 proc.) • głosowanie w wyborach (82 proc.) • tolerancja wobec innych (82 proc.) • ochrona środowiska (80 proc.) Co ciekawe, że różnica w wypowiedziach o tym co stanowi o byciu dobrym obywatelem między imigrantami a urodzonymi w Kanadzie Kanadyjczykami, była minimalna. Imigranci i urodzeni w Kanadzie różnią się, ale nie stanowi to problemu, ponieważ w tym społeczeństwie daje się pogodzić różnice postaw i poglądów. Około 2,8 proc. Kanadyjczyków ma podwójne obywatelstwo. Co do mieszkana poza granicami Kanady, 66 proc. urodzonych w Kanadzie nie ma nic przeciwko temu, a wśród imigrantów – 55 proc.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.