Kanada rozpoczęła obchody Diamentowego Jubileuszu

0
6 lutego Kanada zainaugurowała cztery miesiące obchodów Diamentowego Jubileuszu królowej Elżbiety II -60 lat jej panowania. W ocenie znawców takich jak komentator ds. królewskich Rafal Heydel-Mankoo, kanadyjskie obchody będą jednymi z najbardziej entuzjastycznych na świecie z powodu odrodzenia zainteresowania monarchią w Kanadzie. Dokładnie 6 lutego 60 lat temu młodziutka wówczas Elżbieta II wstąpiła na tron po śmierci jej ojca króla Jerzego, a jej oficjalna koronacja miała miejsce 18 mie-sięcy później, po zakończeniu oficjalnej żałoby. Kanada uznała ją za swoją królową zanim jeszcze taka deklaracja została wydana w jej ojczyźnie. W ramach kanadyjskich obchodów przewidywana jest w maju wizyta Księcia Karola i jego żony Camilli.

Kanadyjski emblemat jubileuszu

Będzie to trzecia królewska wizyta w Kanadzie w ciągu ostatnich trzech lat. Latem ubiegłego roku Kanada była pierwszym krajem, który odwiedziła nowo zaślubiona para -książę William i jego żona Kate Middleton, a w 2010 roku przyjechała z wizytą sama królowa. Książę Karol by w Kanadzie kilkakrotnie od roku 1970. Druga po królowej Wiktorii najdłużej panująca monarchini w historii Anglii, która formalnie jest też głową państwa kanadyjskiego, była obecna w Kanadzie w wielu ważnych dla Kanady momentach: 100-lecia Kanady w 1967 roku, na pierwszej kanadyjskiej olimpiadzie w Montrealu 8 lat później i przy wielu innych mniejszych okazjach. Ottawa przeznaczyła 7,5 mln dol. na 4-miesięczne obchody. Kanada przyzna też 60.000 kanadyjskich medali z tej okazji. Tom Freda, dyrektor Citizens for a Canadian Republic, uważa, że obchody są słuszne, ale nie powinny być tak kosztowne. Z Kanady napływają dla brytyjskiej monarchini wyrazy uznania i miłości. Królowa Elżbieta II otrzymała w styczniu prezent od jednostki wojska kanadyjskiego, której jest honorowym dowódcą od czasu wstąpienia na tron 60 lat temu. Prezent -złoto-platynowa broszka z diamentami, szmaragdami, rubinami i szafirami -wręczona została monarchini w Buckingham Palace przez dowódcę regimentu kanadyjskej artylerii generała Mike’a Jeffreya. Broszka składa się z 60 diamentów, z których każdy ma symbolizować jeden rok panowania Elżbiety II. Broszka podobała się bardzo królowej, która obdarowywana już była przez kanadyjskie siły zbrojne innymi kosztownościami. Wszystkie zostały wykonane przez pracownię jubilerską Birks w Montrealu. Królowa utrzymuje bliski związek z jednostką artylerii i zawsze odwiedza ją kiedy jest w Kanadzie. Wartość klejnotu na rynku szacowana jest na 15-20.000 dol. Została ona sfinansowana z dotacji prywatnych. Kanada przygotowywała się długo na Diamentowy Jubileusz królowej. Ottawa zamówiła tysiące flag. Ministerstwo Dziedzictwa (Canadian Heritage) rozpi-sało przetarg na 2.250 dużych flag z liściem klonowym i koroną, które stanowią oficjalne godło jubileuszu. Flagi będą miały wymiar 90 na 180 cm i muszą być gotowe na 16 marca 2012 roku. Rząd zamówił też portrety, medale i monety.

Znaczek kanadyjski wydany z okazji jubileuszu

Niedawno przywrócono przymiotnik “royal” w nazwach formacji wojska kanadyjskiego. Portret królowej Elżbiety II będzie wisiał we wszystkich ambasadach Kanady i w centralnej siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kanada będzie hucznie obchodziła Diamentowy Jubileusz manarchini po raz drugi. Pierwszy raz był na cześć królowej Wiktorii w 1897 roku. W Kanadzie grupy i organizacje niedochodowe, szkoły i gminy składały wnioski do ministerstwa Canadian Heritage o dofinansowanie ich lokalnych obchodów 60-lecia panowania królowej Elżbiety II.
Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.