Kanadyjska delegacja w Rzymie (2)

0
Jak pisaliśmy wczoraj w sobotę na konsystorzu w Watykanie papież Benedykt XVI wręczył insygnia godności kardynalskiej biret, pierścień i bullę z nominacją 21 nowym kardynałom, mianowanym 6 stycznia br. Wśród nich był metropolita Toronto arcybiskup Thomas Collins. Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie w czasie mszy odprawionej z nowymi kardynałami dzień po konsystorzu Benedykt XVI modlił się w intencji swojej posługi i za swoich współpracowników. W Watykanie zakończyły się dwudniowe uroczystości konsystorza, podczas którego godność kardynała otrzymało 22 hierarchów. Zwracając się do wiernych w południe przed modlitwą Anioł Pański papież zaapelował: “Powierzamy nowych kardynałów matczynej opiece najświętszej Maryi, by zawsze pomagała im w ich posłudze kościelnej i wspierała w chwilach próby”. “Zachęcam was wszystkich, byście przyłączyli się do modlitwy za tych czcigodnych braci, którzy od teraz są jeszcze bardziej zaangażowani we współpracę ze mną w przewodzeniu Kościołem powszechnym i głoszeniu świadectwa Ewangelii aż do ofiary z własnego życia” mówił Benedykt XVI. “Maryjo, Matko Kościoła, pomóż mi i moim współpracownikom pracować niestrudzenie na rzecz jedności Ludu Bożego i głosić wszystkim narodom orędzie zbawienia, pełniąc w pokorze i z odwagą służbę prawdzie w miłości” modlił się papież. Po polsku papież powiedział: “Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków, a dziś szczególnie do wszystkich polskich kardynałów. Konsystorz jest zgromadzeniem tych, którzy zostali powołani do wspierania następcy Piotra w jego posłudze utwierdzania braci w wierze i głoszenia Ewangelii Chrystusa oraz wymownym znakiem jedności całego Kościoła”. “Módlmy się, aby światło i moc Ducha Świętego towarzyszyły wszystkim, a zwłaszcza nowym kardynałom” dodał zwracając się do Polaków. Benedykt XVI w homilii podczas mszy św. przypomniał, że “Kościół nie istnieje dla samego siebie”. “Jest tym, który przewodzi w miłości” powiedział papież. Benedykt XVI przywołał słowa apostoła Piotra, który zachęcał “starszych” Kościoła, aby byli “gorliwymi i troskliwymi pasterzami Chrystusowej owczarni”. Zwracając się do kardynałów podkreślił: “Słowa te są skierowane przede wszystkim do was, drodzy i czcigodni bracia, którzy macie już wiele zasług u Ludu Bożego ze względu na waszą wielkoduszną i mądrą działalność wykonywaną w posłudze duszpasterskiej w waszych diecezjach, w kierowaniu dykasteriami Kurii Rzymskiej lub służbie Kościołowi swoim nauczaniem”. Benedykt XVI zaznaczył, że nadanie godności kardynała oznacza prośbę o “jeszcze większą dyspozycyjność” wobec Chrystusa i całej wspólnoty chrześcijańskiej. Papież mówił też o roli Kościoła i wyjaśnił, że “Kościół nie istnieje dla siebie samego, nie jest punktem dotarcia, ale musi odsyłać poza siebie, ku górze, do tego, co ponad nami”. “Również prawo, także władza w Kościele wspierają się na wierze” podkreślił.

Nowi kardynałowie Foto: Claudio Peri PAP/EPA

Według Benedykta XVI “Kościół nie reguluje się sam, nie nadaje sobie swego ładu, lecz otrzymuje go ze Słowa Bożego”. Przypomniał, że św. Ignacy nazwał Kościół Rzymu tym, “który przewodzi w miłości”. “Rzeczywiście, przewodniczenie w wierze jest nierozerwalnie związane z przewodniczeniem w miłości. Wiara bez miłości nie byłaby już autentyczną wiarą chrześcijańską” zauważył papież. Wiara “kruszy się, jeśli człowiek nie ufa już Bogu i nie jest Jemu posłuszny” powiedział. Benedykt XVI wyraził też opinię, że “wiara samolubna nie byłaby prawdziwą wiarą”, a “prawdziwa wiara jest oświecona przez miłość i prowadzi do miłości”.

•••

A jak sam wyróżniony? Po niezwykle intensywnym weekendzie, kardynał Collins zaplanował sobie relaksujący wtorek. Potem wpadnie jednak w kolejny wir obowiązków i ceremonii. Już wiadomo, że będzie nadzorował parafię Św. Patryka w Rzymie i co najmniej dwa ministerstwa w Watykanie. Mimo że nie rezygnuje ze swojej funkcji szefa Archidiecezji Toronto, jasne jest, że trzej biskupi pomocniczy będą musieli przejąć część jego dotychczasowych obowiązków. W planach jest wyznaczenie czwartego biskupa do zajmowania się północnymi regionami Ontario.

•••

Oto relacje naszych posłów przekazane telefonicznie z Watykanu: Ted Opitz był pod wielkim wrażeniem pobytu w Rzymie. Powiedział, że niesłychane wrażenie robi skala, piękno, wspaniała sztuka, malarstwo, potęga Watykanu. Opitz, który był bardzo zaangażowany w organizację Światowego Dnia Młodzieży w Toronto, z wielkim szacunkiem wyraża się o młodym, bo zaledwie 65-letnim kardynale Collinsie, człowieku o wielkiej wiedzy, sercu i inteligencji. To dla Kanady i katolików w Toronto i Kanadzie, wielki zaszczyt.

Poseł Ted Opitz z kardynałem Collinsem

Władysław Lizoń był dwukrotnie przedtem w Rzymie, ale pierwszy raz uczestniczył w tak podniosłej ceremonii. Delegacja Kanady, która była chyba najliczniejszą ze wszystkich, miała ogromne szczęście, ponieważ jej członkowie mieli miejsca tuż przy ołtarzu. W niedzielę odbyła się audiencja papieska dla wszystkich nowych kardynałów i innych bliskich Kardynał Collins uczestniczył w niej ze swoimi dwiema siostrami.

Poseł Władysław Lizoń z kardynałem Collinsem

Obaj posłowie uważają, że czas spędzony w Watykanie był ponadto wykorzystany do maksimum przez ważne dla ministrów i rządu Kanady spotkania z politykami watykańskimi.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.