Konny pomnik Kim Dzong Ila

0
W rocznicę urodzin zmarłego w grudniu przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila w Phenianie odsłonięto jego nadnaturalnej wielkości konny pomnik, przedstawiający wodza narodu galopującego w rozwianym płaszczu u boku swego ojca. To pierwszy brązowy posąg Kim Dzong Ila, który za życia sprzeciwiał się propozycjom postawienia pomnika jego ojcu Kim Ir Senowi. Teraz obaj odlani z brązu przywódcy górują nad centrum stolicy Korei Północnej. Artyści z Mansudae Art Studio przedstawili ojca i syna razem, ale, jak powiedzieli agencji AP, pomnik samego Kim Dzong Ila jest przygotowywany i stanie na wzgórzu Mansu, gdzie znajduje się Pałac Zjazdów. Kim Dzong Il, który w czwartek skończyłby 70 lat, umarł na atak serca w grudniu. Odsłonięcie pomnika blisko 6-metrowej wysokości zbiega się z gorączkowymi zabiegami propagandowymi budującymi legendę zmarłego przywódcy. Mają one na celu wzmocnienie pozycji jego syna i następcy – Kim Dzong Una – który przejął stery państwa. Kim Dzong Il figuruje na znaczkach pocztowych, pamiątkowych monetach i złotych medalach, które produkowano już od tygodni przed nadejściem święta jego urodzin nazwanego “Dniem Błyszczącej Gwiazdy”. Na górskich zboczach ryto w skale jego imię i ku jego czci skomponowano nową pieśń. Jak zwykle przy takich okazjach państwowe media donoszą o nadnaturalnych zjawiskach – a to góry rozbłysły na czerwono, tęcza rozpina podwójne łuki, a to rodzina niedźwiedzi wyszła na drogę płakać po przywódcy, którego w miejscach oficjalnej żałoby opłakują setki skrzeczących srok. “Sportretowanie ojca i dziada Kim Dzong Una jako bogów ma swoją wagę dla reżimu opartego na zasadzie dziedziczności” – wyjaśnia Peter Beck, specjalista od spraw Korei Płn., zwracając uwagę na legitymizację władzy wywodzoną po przodkach: “Ojciec i dziad nie żyją, ale ich istota ucieleśniona jest obecnie w Kim Dzong Unie”. Kim Dzong Un nie uczestniczył w odsłonięciu pomnika ojca; w uroczystości udział wzięli główni działacze partyjni i wojskowi. Tak rozpoczęły się obchody rocznicy w czasie półoficjalnej żałoby po śmierci przywódcy nazywanego “ojcowskim generałem”. Stołeczne ulice z tej okazji urodzin udekorowano kwiatami i flagami narodowymi, a w zamarznięte rabatki powbijano bukiety sztucznych kwiatów. W ramach obchodów zaplanowano także wystawę żywych kwiatów – czerwonych begonii nazwanych dla uczczenia Kim Dzong Ila kimdzongiliami. 30 tysięcy kimdzongilii wypełniło halę wystawową. Mają się też odbyć międzynarodowe zawody łyżwiarskie, tradycyjnie przyciągające gwiazdy tego sportu z Rosji i Chin.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.