Nowe Pomniki Historii

0
Warszawskie Filtry, zespół zamkowo-pałacowy wraz z kościołem parafialnym w Kórniku, XIX-wieczna Osada Fabryczna w Żyrardowie, młyn papierni w Dusznikach Zdroju oraz pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej trafiły na listę Pomników Historii. Rozporządzenia w sprawie ogłoszenia nowych Pomników Historii zostały ogłoszone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Odnosząc się do nowych Pomników Historii prezydent podkreślił, jak widoczna jest troska i osiągnięcia w zakresie nie tylko ratowania zabytków, ale także zagospodarowania na trwałe tego, co jest “substancją zabytkową i co stanowi o wartości naszej kultury i naszego obowiązku”. Wyraził nadzieję, że uda mu się niebawem odwiedzić miejsca, które podczas jego kadencji trafiły na listę Pomników Historii. “One są wyznacznikiem naszej tożsamości, ale także i naszej ambicji na przyszłość. One budują dumę, budują także poczucie przynależności do kultury polskiej, do kultury europejskiej” – podkreślił prezydent. Przypomniał także, że Pomnik Historii jest obecnie wyróżnieniem prestiżowym, a Kancelaria Prezydenta co roku przeznacza część swojego budżetu na wsparcie dla obiektów związanych z tradycją królewską w Polsce. “Mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem potrafimy znaleźć sposób na trwałe wsparcie finanso-we Pomników Historii” -dodał Komorowski. “Pomnik Historii to ogromne wyróżnienie za walory historyczne, architektoniczne, ale również za dbałość o Filtry Warszawskie. Są one nie tylko zabytkiem, ale także stacją, która dostarcza wodę do większości gospodarstw domowych w Warszawie. Jeśli do tego dołożymy, że w ubiegłym roku otworzyliśmy drugą część nowych Filtrów, to daje to takie poczucie, że dbając o zabytki jed-nocześnie rozwijamy Warszawę i dbamy o jej nowoczesność i o wygodę mieszkańców” -mówił dziennikarzom po uroczystości wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Prezydent państwa może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury. Wniosek do prezydenta o wpisanie obiektu na listę Pomników Historii składa minister kultury po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.