Pożegnanie z “mademoiselle”

0
Od niepamiętnych czasów niezamężną Francuzkę określało się słowem “mademoiselle”, czyli panna, aby odróżnić ją od mężatki, czyli “madame”. Teraz rząd Francji uznał, że to rozróżnienie jest zbędne, przynajmniej jeśli chodzi o rozbudowaną francuską biurokrację. Okólnik, wydany przez biuro premiera, nakazuje odchodzenie od “mademoiselle” w urzędowych dokumentach. Dotychczas Francuzki miały obowiązek identyfikowania swego stanu cywilnego na wszystkich dokumentach, od zeznań podatkowych po wnioski o odszkodowanie z tytułu polisy ubezpieczeniowej. Nie miały opcji neutralnej, takiej jak angielska “Ms.” Francuscy panowie nigdy nie mieli takich problemów każdy z nich, kawaler, czy żonaty, zawsze był po prostu “monsieur”. Feministki, które od dawna wzywały do skończenia z “mademoiselle”, okólnik w tej sprawie powitały z satysfakcją.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.