30. mało celebrowana rocznica

0
Kanadyjska Karta Praw i Swobód, która obchodziła swoje 30. urodziny we wtorek 17 kwietnia, miała i ma wpływ nie tylko na prawodawstwo kanadyjskie, ale także jest wzorem dla konstytucji opracowywanych na całym świecie. W mającym się ukazać drukiem badaniu, które analizuje treść światowych konstytucji, zatytułowanym “Spadek wpływu Konstytucji Stanów Zjednoczonych”, jego autorzy zauważają, że “istnieje wyraźny kontrast między malejącą atrakcyjnością Konstytucji USA jako wzoru dla innych krajów i zwiększającym się znaczeniem w tej funkcji konstytucji Kanady”. Autorami badania są profesorowie David Law z Washington University w Saint Louis i Mila Versteeg z University of Virginia. David Law urodził się w Vancouver, a dorastał w B.C. Jeden z rozdziałów “Czy Kanada jest konstytucyjnym supermocarstwem?” mówi, że “wśród krajów gdzie obowiązuje prawo zwyczajowe, Kanada służy jako model konstytucyjny”.
Aby dojść do takiego wniosku autorzy przebadali 729 konstytucji opracowanych w latach 19462006 roku i stwierdzili, że Konstytucja USA, najstarsza konstytucja nadal w użyciu, “nie służy już jako główne źródło inspiracji dla tworzenia konstytucji.” Stwierdzili oni również, że “od uchwalenia Karty Praw w 1960 roku do początków lat 1980. coraz bardziej widoczny był na świecie trend do wzorowania się na kanadyjskiej konstytucji”. Ich wyniki są zgodne z pracami innych badaczy o znaczącym globalnym wpływie Kanadyjskiej Karty Praw i Swobód. Została ona opisana jako mająca decydujący wpływ na akty kontytucyjne Izraela, Hongkongu, RPA i Nowej Zelandii. W innym badaniu wykazano, że “decyzje kanadyjskich sądów są cytowane przez sędziów Nowej Zelandii znacznie częściej niż z jakiejkolwiek innej jurysdykcji”.
Rząd Harpera został ostro skrytykowany przez liberałów, którzy urządzili uroczystość z okazji 30. urodzin kanadyjskiej Karty Praw i Wolności. Na bankiecie w Toronto, gdzie wstęp kosztował 300 dolarów od osoby, tymczasowy lider Partii Liberalnej Bob Rae powiedział, że konserwatywny rząd nie lubi Karty, “ponieważ zabiera mu ona siłę”. Rae mówi, że Stephen Harper i każdy inny premier powinien czuć się dumny z tego dokumentu, gdyż stał się on wzorem dla obrońców praw człowieka na całym świecie. Rae przypomniał, że gdy Karta została podpisana w 1982 roku, cieszyła się poparciem wielu torysów, w tym ówczesnego premiera Ontario Billa Davisa i Richarda Hatfielda z Nowego Brunszwiku. Również udział w bankiecie brał były premier Jean Chretien, który miał ważny wpływ na kształt tego dokumentu. Chretien powiedział, że nie ma pojęcia, dlaczego Harper nie chce celebrować tak ważnej dla Kanady ustawy, wzoru dla świata.
 
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.