Akt oskarżenia w sprawie masakry psów po igrzyskach

0
Prokuratura kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska oskarżyła właściciela firmy turystycznej w Whistler o zlecenie zabicia ponad 50 psów husky po igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Sprawa wstrząsnęła Kanadą i wywołała oburzenie na całym świecie. Psy zostały zastrzelone jeden po drugim przez pracownika firmy. Jak twierdzili świadkowie, niektórym rannym czworonogom udało się wydostać ze wspólnego dołu, w którym miały być pogrzebane. Masakra w stacji narciarskiej Whistler miała podłoże czysto ekonomiczne. Firma Howling Dogs, organizująca przejażdżki psimi zaprzęgami, wycofała się po igrzyskach z interesu z powodu słabnącego zainteresowania ze strony turystów i nie potrzebowała już zwierząt.
Sprawę ujawnił sam sprawca masakry, który domagał się od jednej z kas ubezpieczeniowych i otrzymał… odszkodowanie za poniesiony stres. Ranne zwierzęta dobijał nożem.
Jak stanowi kanadyjskie prawo, osoba, która zabija lub rani zwierzęta, jest zagrożona karą do pięciu lat więzienia. W 1932 roku podczas Olimpiady Zimowej w Lake Placid odbył się pokaz psich zaprzęgów. Starano się o dopisanie tego sportu do zimowych dyscyplin olimpijskich. Plany te pokrzyżowane zostały jednak przez II wojnęświatową. Jednak tuż po zakończeniu wojny zorganizowane zostały zawody w Anchorage i Fairbanks. Następnie wyścigi zagościły na Olimpiadzie w 1952 w Oslo w Norwegii, gdzie odbył się pokaz psich zaprzęgów. Na olimpiadach wyścigi pojawiały się jeszcze kilkakrotnie: 1988 w Calgary w Kanadzie, gdzie przy współudziale IFSS zostały zorganizowane wyścigi zaprzęgów z całego świata na otwarcie Olimpiady; 1992 podczas Igrzysk z Alberville we Francji 1994 w Lilerhammer w Norwegii 1998 w Nagano w Japonii. Obecnie prowadzona jest dyskusja na temat włączenia wyścigi psich zaprzęgów do Zimowych Igrzysk.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.