Dalajlama w Ottawie

0
Dalajlama pochwalił premiera Kanady Stephena Harpera za umiejętność pogodzenia kanadyjskich wartości takich jak poszanowanie praw człowieka z koniecznością utrzymania i umacniania związków gospodarczych z Chinami. Tak ocenił działania rząu Kanady na konferencji prasowej po swoim wystąpieniu publicznym w sobotę. Ottawa była jedynym kanadyjskim przystankiem na trasie jego światowym tournee. Harper zirytował Chiny, kiedy spotkał się publicznie w 2007 roku z Dalajlamą, którego Chiny uważają za niebezpiecznego separatystę. Jednak w ostatnich latach odbył dwie podróże do Chin, dla pobudzenia handlu z szybko rozwijającym się supermocarstwem gospodarczym. “Miał odwagę, by spotkać się ze mną, więc jestem mu bardzo wdzięczny,” powiedział 76-letni duchowy przywódca Tybetu. Jednak minister ds. imigracji Jason Kenney był nieco bardziej jednoznaczny w piątek na konferencji parlamentarnej. Jason Kenney wyraził rządowe poparcia dla Dalajlamy, laureata nagrody Nobla, któremu Kanada przyznała honorowe obywatelstwo w 2006 roku. Kenney potwierdził zaangażowanie Kanady w otwarcie jednostki ds. wolności religijnej w Departamencie Spraw Zagranicznych. Kenney zauważył również, w 2008 roku Kanada wydała oświadczenie wzywające Chiny do przestrzegania protestów Tybetańczyków i zaangażowania się w konstruktywny dialog z Dalajlamą lub jego przedstawicielami, aby pokojowo rozwiązać problem Tybetu. Posłowie ze wszystkich partii federalnych uczestniczyli w spotkaniu i dyskusji nad pogarszającą się sytuacją Tybetańczyków.
Podczas wizyty w Ottawie do Dalajlamy dołączył gwiazdor Hollywood i działacz na rzecz buddyzmu tybetańskiego Richard Gere, który krytykował Harpera, że nie robi wystarczająco dużo, aby wspierać sprawę tybetańską. To on zapowiadał wystąpienie Dalajlamy w Ottawie. Dyskusja publiczna dotyczyła tematu etyki dla całego świata etycznego podejścia do życia zalecanego przez Dalai Lamę w jego drugiej książce. Wpływy ze spotkania zostaną przeznaczone na program pomocy Tybetańczykom, który da prawie 1.000 Tybetańczykom i członkom ich rodzin możliwość imigracji do Kanady w ciągu najbliższych pięciu lat.

•••

Dalajlama przedstawiciel szkoły gelug, jednej z czterech największych szkół buddyzmu tybetańskiego. Buddyści tybetańscy uważają, że dalajlama odradza się, aby udostępniać wyzwalające z cierpienia nauki innym czującym istotom.

Tytuł dalajlamy nadał lamie Sonam Gjaco (1543 -1588 ), ówczesnemu przywódcy tybetańskiej tradycji buddyjskiej gelug, wódz Mongołów Altan-chan podczas ich spotkania w 1578 roku. Tytuł ten miał oznaczać lamę (o mądrości) jak ocean.

Według buddyzmu tybetańskiego dalajlama jest jedną z istot, które po śmierci świadomie wybierają swoje kolejne wcielenie. Dalajlamowie wielokrotnie przepowiadali za życia, gdzie narodzi się ich następna inkarnacja. Tym samym, zgodnie z tybetańskim światopoglądem, jest tylko jeden dalajlama, a kolejne numery oznaczają jedynie kolejne wcielenia tej samej osoby. Dalajlamowie wraz z panczenlamami stanowią najbardziej znaczącą historyczną linię przekazu nauk tantrycznych w szkole gelug będąc sobie wzajemnie nauczycielami, mistrzami i wychowawcami w kolejnych odrodzeniach (Wikipedia).
Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.