NDP gotowa do walki o swoje postulaty

0
Już w następny wtorek odbędzie się długo oczekiwane głosowanie nad budżetem Ontario na rok 2012. To pierwsza okazja dla partii opozycyjnych, aby obalić mniejszościowy rząd liberalny premiera Daltona McGuinty’ego, wysyłając wyborców do urn po raz drugi od pół roku ostatnie wybory odbyły się wszak 6 października. Liberałowie muszą uzyskać co najmniej dwa opozycyjne głosy, aby przetrwać. W tym celu muszą zawrzeć porozumienie z NDP. Ale nie mogą odkładać tego dłużej, jako że przepisy wymagają, aby głosowanie w sprawie wniosku budżedowego odbyło się nie później niż 24 kwietnia. Konserwatyści już zapowiedzieli głosowanie przeciwko budżetowi, mówiąc, że nie robi on nic, aby stworzyć nowe miejsca pracy lub powstrzymać prowincję przed spiralą dalszego zadłużania się. Lider klubu torysów John Milloy powiedział, że będzie nadal współpracować z NDP, ale nie poczynił żadnych obietnic, że gotowy jest na kompromis, aby uniknąć kolejnych wyborów. “Wracając z tygodniowej przerwy (w obradach legislatury), słyszałem same prośby: »Zapewnij mnie, że nie będzie wyborów,«” powiedział. “Nie mogę dać tej pewności.” NDP chce podwyższyć podatki dla osób zarabiających 500.000 dolarów rocznie i więcej, co, jak mówi, pozwoli prowincji zrezygnować z planowanego zamrożenia stawek zasiłku socjalnego i przeznaczyć więcej pieniędzy na opiekę domową i opiekę środowiskową. NDP domaga się także ustalenia górnej granicy zarobków wyższych urzędników administracji ontaryjskiej na poziomie 418.000 dolarów rocznie. NDP chce też nowego kredytu podatkowego na tworzenie miejsc pracy i pozostawienia linii kolejowej Ontario Northland w rękach publicznych. Z projektu usunięcia ontaryjskiej porcji HST z rachunków za ogrzewanie domu NDP zrezygnowała. Premier Dalton McGuinty skrytykował te postulaty, zwracając uwagę na ich koszt. Szacuje, że wprowadzenie ich w życie kosztowałoby miliard dolarów rocznie i to w czasie, gdy jego rząd próbuje zwalczyć deficyt wynoszący 15,2 mld. dol. Przywódca NDP Andrea Horwath, która otrzymała poparcie delegatów na konwencji NDP, odpowiedziała, że McGuinty “wie dobrze, iż nowe propozycje NDP nie dodadzą ani grosza do deficytu”. Jeśli umowa nie zostanie osiągnięte w ciągu najbliższych dni tygodnia, NDP może kupić sobie więcej czasu poprzez wspieranie budżetu lub powstrzymywanie się od głosowania 24 kwietnia. Pozwoliłoby to na odłożenie ostatecznej decyzji do czasu ogłoszenia drugiego głosowania nad budżetem, które jest de facto głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu.
Wszystkie trzy partie są nadal pogrążone w długach powstałych w okresie kampanii wyborczej, co będzie prawdopodobnie miało wpływ na wszelkie decyzje o ewentualnych kolejnych wyborach. Horwath nie ujawnia planu gry swojej partii, mówiąc, że pozostaje optymistką, iż porozumienie zostanie osiągnięte jeszcze przed głosowaniem w najbliższy wtorek.
Najnowszy sondaż opublikowany w Toronto Star, wykonany przez Research Forum wskazuje, że zdecydowana większość osób opowiada się za zmianą nakładającą dodatkowy podatek na bogatych. Sondaż wskazuje również, że gdyby doszło do kolejnych wyborów znowu wybrany zostałby pewnie rząd mniejszościowy. Konserwatyści mają 34 procent poparcia, wykazał sondaż, NDP 31 procent, a liberałowie 28 procent. Jednocześnie prawie 60 procent ankietowanych powiedziało, że woli uniknąć kolejnych wyborów tak szybko po poprzednich.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.