Prywatne urodziny królowej Elżbiety II

0
Brytyjska królowa Elżbieta II obchodziła swe 86. urodziny w sobotę bez rozgłosu, jedynie w otoczeniu rodziny w zamku w Windsorze, gdzie zwykle spędza weekendy poinformował Pałac Buckingham. Monarchini została uhonorowana salutem armatnim. Królowa urodziła się 21 kwietnia 1926 roku, ale tak jak inni monarchowie tradycyjnie obchodzi urodziny dopiero w czerwcu; wtedy to w Londynie odbywa się słynna parada z orkiestrą i sztandarem Trooping the Colour. W tym roku oficjalne obchody odbędą się 16 czerwca.

Królowa Elżbieta II

BBC rozpoczęła w sobotę rano nadawanie programów informacyjnych od hymnu “God save the Queen”. W południe w Hyde Parku ku czci jubilatki oddano salut artyleryjski z 41 salw; podobnie było też w wielu obiektach wojskowych na Wyspach. Nie obyło się bez incydentów. W Hyde Parku panikę wywołał spłoszony wojskowy koń, który zerwał się z uprzęży; skończyło się jedynie na strachu, a zwierzę udało się schwytać podała agencja AFP.
W tym roku przypada także diamentowy jubileusz panowania królowej; główne obchody zaplanowane są właśnie na czerwiec. Jako jedyny brytyjski monarcha przed Elżbietą II diamentowy jubileusz obchodziła w 1897 roku jej praprababka, królowa Wiktoria.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.