RCMP nie może wyrzucać z pracy

0
Szef policji RCMP w Kolumbii Brytyjskiej mówi, że skomplikowany proces, jakim jest zwalnianie lub nawet zawieszanie bez płacy policjantów, którzy popełnili poważne uchybienia, to “absolutne szaleństwo”, ale wprowadzenie zmian wymaga zaangażowania ze strony tych, którzy stoją nad RCMP w kręgach politycznych. Zastępca komisarza Craig Callens powiedział, że od dawna czas na zmiany w Ustawie RCMP (RCMP Act), aby umożliwić lokalnym dowódcom zatrudnianie i zwalnianie tak samo jak mają to prawo robić inni pracodawcy. Na przykład, mówi Callens, wniosek złożony rok temu o zawieszenie kpr. Benjamina “Monty’ego” Robinsona bez wynagrodzenia został odrzucony przez centralę RCMP w Ottawie. Robinson został skazany w zeszłym miesiącu za utrudnianie śledztwa w związku ze śmiercią młodego motocyklisty w Delcie w Kolumbii Brytyjskiej. Przyznał się, że wypił dwa kieliszki wódki aby “uspokoić nerwy” po wypadku i zanim poddał się badaniom funkcjonariuszy prowadzących śledztwo, ale sąd usłyszał, że Robinson wiedział, że takie działania mogą być wykorzystane do ukrycia nietrzeźwości za kierownicą.

Kontrowersyjny funkcjonariusz RCMP Benjamin Monty Robinson

Rok przed wypadkiem drogowym, Robinson był dowódcą oddziału kiedy polski imigrant Robert Dziekański został rażony kilka razy Taserem i zmarł na lotnisku w Vancouver. Robinsona i jego trzech kolegów wciąż czeka sprawa o krzywoprzysięstw zostali bowiem oskarżeni o kłamstwo pod przysięgą w tej sprawie. Komisarz Thomas Braidwood stwierdził w swoim raporcie końcowym w sprawie śmierci Dziekańskiego, że funkcjonariusze celowo przedstawiali fałszywie swoje działania w trakcie śledztwa i podczas zeznań w prowadzonym przez jego komisję śledztwie. “Chcę, żeby on (Robinson) został zwolniony z RCMP,” Callens powiedział na forum dorocznego ontaryjskiego zgromadzenia Radio Television Digital News Association. Jego zdaniem, wszyscy rozsądnie myślący Kanadyjczycy i mieszkańcy Kolumbii Brytyjskiej są oburzeni. On sam jest oburzony. Ustawa daje Callensowi uprawnienia do zawieszenia funkcjonariusza, jeżeli uzna, że  jego działanie stanowiło poważne uchybienie. Musi on jednal uzyskać zgodę centrali w Ottawie, jeśli chce, aby funkcjonariusz był zawieszony bez wynagrodzenia.
W ciągu czterech miesięcy od początku kadencji, Callens podjął kroki, aby doprowadzić do zawieszenia bez wynagrodzenia cztery razy. Ale zgodnie z ustawą, RCMP nie jest pracodawcą, a sposób działania RCMP regulują federalne przepisy rządowe, pozostawiając długi i uciążliwy proces apelacyjny. “Widzieliśmy ludzi, którzy zostali zwolnieni i którzy popełnili morderstwa, a jeszcze byli funkcjonariuszami RCMP, ponieważ toczyl się proces apelacyjny,” powiedział na forum, odnosząc się do sytuacji innej niż Robinsona. “To szaleństwo. To absolutne szaleństwo”.
Callens powiedział, że chce zobaczyć większą przejrzystość i odpowiedzialność w RCMP. Przyzna, że nie były to sine obszary w przeszłości. Dobra opinia o RCMP została nadszarpnięta przez lata przez szereg wydarzeń takich jak postępowanie Robinsona, zastrzelenie Iana Busha, w którą była zaangażowana RCMP i zarzuty przedstawione przez kpr. Catherine Galliford o molestowanie jej i wykorzystywanie seksualne przez wyższych oficerów. Naprawienie ustawy RCMP nie było przez dłuższy czas priorytetem dla polityków, ale Callens powiedział, że obecny komisarz RCMP Bob Paulson uważa to za swój priorytet. RCMP wyznaczyła adwokata Kevina Brosseau do dokonania analizy ustawy i zaproponowania rządowi federalnemu zmian.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.