Rosja wyda miliard dolarów na nowy kosmodrom

0
Tylko w tym roku Rosja przeznaczy około miliarda dolarów na budowę kosmodromu Wostocznyj na wschodzie kraju. Własny kosmodrom pozwoli Rosji uniezależnić się od portu kosmicznego Bajkonur na terytorium Kazachstanu ogłosił w czwartek premier Władimir Putin. “Tylko posiadanie kilku kosmodromów zagwarantuje Rosji pełną niezależność w dziedzinie badań kosmicznych” ocenił Putin podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia rządu. Na mocy obowiązującej do 2050 roku dzierżawy Rosja korzysta z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie za roczną opłatą 115 mln dolarów. Współpraca ta nie zawsze przebiegała bez zakłóceń po wycieku toksycznego paliwa rakietowego kazachskie władze w przeszłości na krótko wstrzymały starty rosyjskich rakiet. Putin zapowiedział, że Rosja będzie w dalszym ciągu korzystać z Bajkonuru, a jednocześnie budować własny port kosmiczny. Budowa kosmodromu Wostocznyj rozpoczęła się w zeszłym roku. Ogólny koszt projektu szacuje się na 10 mld dolarów. Wostocznyj położony jest w obwodzie amurskim, w pobliżu miasteczka Uglegorsk, zaledwie 100 km od granicy z Chinami.
Pierwszy bezzałogowy start z Wostocznego zaplanowano na 2015 rok, a pierwszej załogowej misji na 2018. Rosja dysponuje kosmodromem Plesieck w obwodzie archangielskim, ok. 800 km na północ od Moskwy, jednak służy on przede wszystkim do wysyłania satelitów wojskowych. Według zapowiedzi rosyjskiego premiera na terenie Wostocznego powstanie również ponad 40 budynków mieszkalnych dla ok. 40 tysięcy pracowników oraz infrastruktura niezbędna do stworzenia “wygodnego, nowoczesnego miasteczka”. “Nie powtórzymy błędów z przeszłości,niebędziemyoszczędzać na ludziach”; przeciwnie, środki zainwestowane w budowę kosmodromu i jego otoczenia “posłużą jako bodziec dla rozwoju całego dalekiego wschodu” Rosji podkreślił Putin.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.