Toronto i Ottawa w ślady Vancouver?

0
Nowy raport mówi, że Toronto i Ottawa odniosłyby korzyści z posiadania placówek, gdzie narkomani mogliby wstrzykiwać sobie narkotyki pod nadzorem. Raport naukowców z Uniwersytetu w Toronto zaleca trzy takie ośrodki dla Toronto i dwa dla Ottawy. Jednocześnie autorzy raportu piszą, że nie ma wystarczających dowodów w tym momencie aby zalecić stworzenie podobnego obiektu gdzie pod nazdorem narkomani paliliby narkotyki. Zaproponowali więcej badań w tej sprawie. Vancouver jest jedynym miastem w Kanadzie, który ma ośrodek, gdzie narkomani mogą wstrzykiwać sobie narkotyki pod nadzorem.

Insite - ośrodek w Vancouver

Raport mówi, że stworzenie podobnych obiektów w Toronto i Ottawie zmniejszyłoby liczbę nowych przypadków zakażenia wirusem HIV i infekcji zapalenia wątroby typu C. Według autorów raportu, zapotrzebowanie na takie ośrodki jest wysokie w obu miastach, choć istnieją obawy w szerszej społeczności szczególnie wśród właścicieli firm mieszczących się na terenach, gdzie takie instytucje miałyby się znajdować. Trwający cztery lata projekt badawczy był kierowany przez dr. Ahmeda Bayoumi z St. Michael’s Hospital i dr Carol Strike z University of Toronto. Wnioski z badania są tylko zaleceniami, podkreślają naukowcy, to władze każdego z miast będą decydować, czy chcą takich obiektów. Naukowcy nie byli proszeni o polecenie konkretnych lokalizacji. Zalecają powołanie więcej niż jednego ośrodka w każdym z miast, ponieważ ani Ottawa, ani Toronto nie ma jednej konkretnej dzielnicy, w której skoncentrowana jest narkomania. Także sami narkomani pytani przez naukowców stwierdzili, że nie chcą jednego obiektu, gdyż mógłby on stać się obiektem ataków przeciwników tej idei. Rząd Harper prowadził długą i nieudaną batalię sądową zmierzającą do zamknięcia ośrodka w Vancouver. Burmistrz Toronto Rob Ford powiedział w przeszłości, że jest przeciwny stworzenia takiej placówki w mieście. Dane z badań cytowanych w raporcie sugerują, że ponad połowa mieszkańców Ontario popiera istnienie placówek, gdzie narkomani mogliby wstrzykiwać sobie narkotyki pod nadzorem kiedy ich celem jest zmniejszenie lokalnych problemów związanych z zażywaniem narkotyków. Ale poparcie było mniejsze, jeżeli celem było zachęcenie do bezpiecznego używania narkotyków przez narkomanów stosujących wstrzykiwanie narkotyków..
Inne miasta w tym Victoria, Montrealu i Quebec City wyraziły zainteresowanie tworzeniem podobnych ośrodków.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.