Watykan zapowiada reformę w zakonach żeńskich

0
Watykan, zaniepokojony problemami doktrynalnym występującymi w wielu zakonach żeńskich w USA, zapowiedział w czwartek przeprowadzenie głębokiej reformy w amerykańskiej Konferencji Zakonów Żeńskich (LCWR), która grupuje większość zakonów. Watykańska Kongregacja Nauki Wiary, jak poinformowało Radio Watykańskie, zamierza dokonać zmian w LCWR, aby zapewnić przestrzeganie nauczania Kościoła w takich kwestiach, jak święcenia kobiet, związku homoseksualne, aborcja i eutanazja. W skład Konferencji Zakonów Żeńskich wchodzi obecnie 1 800 wydelegowanych osób, które reprezentują 50 000 amerykańskich zakonnic. Stolica Apostolska mianowała arcybiskupa Seattle, Jamesa Petera Sartaina, aby pokierował reformą LCWR. Będzie ona polegała na zrewidowaniu statusu Konferencji Zakonów Żeńskich, przygotowaniu nowych programów, zrewidowaniu używanych w zakonach tekstów liturgicznych i zbadaniu afiliacji LCWR przy organizacjach, które nie podzielają celów Kościoła.
Kongregacja Nauki Wiary, na której czele stoi kardynał William Levada, po zbadaniu przez jej wysłanników sytuacji w amerykańskiej Konferencji Zakonów Żeńskich sformułowała w swym sprawozdaniu m.in. następujące zarzuty wobec Konferencji: “zajmowanie niezgodnego z doktryną Kościoła stanowiska w sprawie kapłaństwa kobiet, odmienne podejście duszpasterskie do homoseksualistów i deklarowanie radykalnego feminizmu niezgodnego z nauką katolicką”. Rzeczniczka LCWR, Annemarie Sanders, reagując na gorąco na zapowiedziane działania Stolicy Apostolskiej, oświadczyła, że jest zaszokowana watykańską zapowiedzią reform. Agencja AFP wskazuje na związek watykańskiej krytyki Konferencji Zakonów Żeńskich z krytycznym stanowiskiem biskupów katolickich w USA wobec administracji prezydenta Baracka Obamy, która walczy z republikanami o wprowadzenie zwrotu kosztów niektórych form antykoncepcji.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.