Książę Westminsteru najbogatszym Brytyjczykiem

0
Najbogatszym Brytyjczykiem na tegorocznej liście najbogatszego tysiąca osób tygodnika “Sunday Times” jest książę , właściciel gruntów, nieruchomości, a nawet całych ulic w centralnym Londynie, z fortuną w wysokości 7,35 mld funtów. W ogólnej klasyfikacji książę Westminsteru ustępuje jednak miliarderom, którzy choć nie są rodowitymi Brytyjczykami mają w Wielkiej Brytanii interesy, rezydencje i często tu przebywają. Najbogatszym z nich, który uplasował się na czele listy przez siódmy rok z rzędu jest urodzony w Indiach magnat stalowy Lakshmi Mittal, którego majątek wyceniany jest na 12,7 mld funtów. W skład jego grupy wchodzi m. in. Arcelor Mittal Polska. Tuż za nim z majątkiem 12,3 mld funtów uplasował się 59-letni rosyjski oligarcha urodzony w Uzbekistanie Aliszer Usmanow, który dorobił się w górnictwie metali, mediach i telekomunikacji, a w Anglii jest udziałowcem klubu piłkarskiego Arsenal. Trzecim na liście jest właściciel Chelsea Roman Abramowicz „wyceniany” na 9,5 mld funtów.
W porównaniu z ub. r. Mittal “zbiedniał” o 4,8 mld funtów, zaś Abramowicz o 800 mln funtów. Łączny majątek tysiąca najbogatszych Brytyjczyków i obcokrajowców mieszkających w Wielkiej Brytanii, lub prowadzących tu interesy, wynosi 414 mld funtów (o 4,7 proc. więcej niż w poprzednim roku). Jest to nowy rekord. Oznacza, że bogacze odrobili straty z lat 2008-09, gdy uderzył w nich kryzys na światowych rynkach finansowych. Po to by trafić na tegoroczną listę trzeba było wykazać się majątkiem co najmniej 77 mln funtów.
Na listę najbogatszych mieszkańców Wysp w ub. r. weszło ośmiu szczęściarzy, którzy postawili na wygrany los na loterii, w tym Colin i Chris Weir, którzy na skutek kumulacji wygranej wzbogacili się z dnia na dzień o 160 mln funtów plasując się na 462 miejscu. Na liście najbogatszych celebrytów znalazła się m. in. piosenkarka Adele, której album “21” rozszedł się w nakładzie 3 mln egzemplarzy w ciągu roku. Jednak wśród najbogatszych piosenkarzy nadal prym wiedzie starsze pokolenie podtatusiałych rockersów, takich jak Paul McCartney, czy Mick Jagger. Na liście bogaczy jest 73 Szkotów i 24 Walijczyków. Geograficznie dominuje południowo-wschodnia Anglia, gdzie mieszka 53 proc. spośród nich. Uwagę zwraca przewaga “starych pieniędzy” nad nowymi, wygenerowanymi np. w sektorze nowatorskich wynalazków, czy technologii.
“Sunday Times” wycenił majątek w oparciu o publicznie dostępne informacje, analizy rynkowe (np. spółek giełdowych, rynku nieruchomości) i tego, co o swoim majątku mówili sami zainteresowani.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.