Black na wolności i w Toronto

0
W piątek do swojego domu w Toronto wrócił po latach spędzonych w więzieniu na Florydzie Conrad Black, dawny potentant medialny, skazany za oszustwa i utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości. Reporterzy czekali na możliwość uchwycenia ujęcia Blacka i jego żony dziennikarki Barbary Amiel przez chwilę spacerujących po ogrodzie ich eleganckiej posiadłości w ekskluzywnej torontońskiej dzielnicy Bridle Path, zwanej “Millionaire’s Row”. Wyjazd Blacka z więzienia w Miami przypominał przyjazd dostojnika państwowego karawan składał się z trzech pojazdów, a przejazd był blokowany przez pojazd więzienny. Wzdłuż trasy zebrały się tłumy fotorporterów. Pomimo że Black zrzekł się obywatelstwa kanadyjskiego w 2001 r. Aby moć przyjęcia tytułu brytyjskiego lorda, Ottawa udzieliła mu zezwolenie na pobyt czasowy w Kanadzie na rok.

Conrad Black Foto: PAP/EPA

Black trafił do więzienia w 2007 r. Po wyrokach za wykroczenia związane z jego działalnością biznesową gdy stał na czele giganta medialnego Hollinger Inc był początkowo skazany na 78 miesięcy więzienia za oszustwa i utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości przez sąd w Chicago. Trwający cztery miesiące proces koncentrował się na skargach akcjonariuszy, którzy mówili, że zostali oszukani na kwotę 6,1 milionów dolarów. Black odbył pierwszą część wyroku około 2 1/2 lat w Coleman Federal Correctional Complex na Florydzie. Został zwolniony za kaucją w 2010 roku kiedy sąd apelacyjny unieważnił dwa spośród trzech oskarżeń o oszustwa. Black musiał wrócić z powrotem do więzienia we wrześniu ubiegłego roku, aby odbyć do końca zmniejszoną karę 42 miesięcy w Miami. Ponieważ odsiedział już 29 miesięcy i uzyskał ulgę za dobre zachowanie, pozostał za kratkami zaledwie osiem miesięcy. Lokalna społeczność Miami nie interesowała się ani pobytem tam ani wypuszczeniem tak znacznej niegdyś osoby w Kanadzie. Earl Cherniak, adwokat Blacka z Toronto, powiedział, że jego klient po prostu chce odpocząć. “Ten człowiek był w więzieniu nie wiem nawet jak długo. On chce dojść do siebie. On był w celi z dwoma innymi ludźmi z jedną toaletą. Czy ktokolwiek na jego miejscu miałby ochotę dzisiaj na imprezowanie? Nie sądzę.”
Wkrótce jednak Black może znaleźć się znowu w środku życia publicznego. Jego wspomnienia pod tytułem “A Matter of Principle” są na liście finalistów Canada’s National Business Book Award. Nagrody zostaną wręczone w hotelu Ritz Carlton w Toronto w tym miesiącu. Oczekuje się również, że Black będzie nadal pisał felietony dla gazety National Post, którą sam założył w 1998 roku, powiedział jej szef Paul Godfrey. Jest bardzo popularnym felietonistą. Decyzja wpuszczenia Blacka do Kanady na rok wywołała poważne kontrowersje w Ottawie.
Opozycja atakowała rząd za dwulicowość. Urodzony w Montrealu Black, którego imperium było kiedyś warte setki milionów dolarów i zawierało gazety w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Europie, powiedział w wywiadzie w zeszłym roku, że jego pierwszy pobyt w więzieniu podczas którego czyścił latryny i uczył współwięźniów uczynił go “pokorniejszym”. Jako szef firmy Hollinger, Black kontrolował imperium medialne, które obejmowało Daily Telegraph z Londynu, Chicago Sun-Times i gazety w całej Kanadzie i USA.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.