Filmy o tematyce polskiej na Toronto Jewish Film Festival

0
Na niezwykle popularnym festiwalu filmów żydowskich Toronto Jewish Film Festival pokazane będą wkrótce dwa filmy o tematyce polskiej. Torn Pierwszy raz pokazywany w Kanadzie film o znanym polonii księdzu katolickim, który już po święceniach dowiedział się o swom żydowskim pochodzeniu. Romuald Jakub WekslerWaszkinel, uznany w pełni jako ksiądz katolicki pochodzenia żydowskiego, mający prawo chodzić w sutannie i w jarmułce, przez papieża Jana Pawła II, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nie był jednak akceptowany wśród polskiego duchowieństwa. W końcu zdecydował się na wyjazd do Izraela, gdzie obecnie mieszka. Tam też nie było mu łatwo zaadaptowasię i zostać zaakceptowanym jako katolickiemu księdzu.
Rodzice Romualda JakubaWeksler-Waszkinela byli Żydami. Aby uratować mu życie w czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce, jego matka oddała go do polskiej rodziny katolickiej, gdy był jeszcze niemowlęciem. Nie wiedział, że jest dzieckiem adoptowanym. Wstąpił do seminarium w wieku 18 lat. Kiedy miał 35 dowiedział się od matki, która go wychowała, że urodził się Żydem. W wieku 67 lat, poczuł się zmuszony do życia w Izraelu i poczuł potrzebę aby uzyskać lepsze zrozumienie swoich żydowskich korzeni. “Torn” daje nam wgląd w proces jego poszukiwań.
Izraelski film w reżyserii Ronita Kertsnera będzie pokazywany w kinie Bloor Cinema 10 maja o godz. 13.00. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel był gościem PolishJewish Heritage Foundation of Kanadzie w Toronto w 2007 roku. My Australia
Film polsko-izraelski z roku 2011 w reżyserii Amiego Drozda. Wzruszający dramat oparty na własnych doświadczeniach filmowca. Akcja filmu odbywa się w 1960 roku, dziesięcioletni Tadek i jego starszy brat Andrzej mieszkają w dzielnicy robotniczej w Polsce, gdzie należą do gangu o skłonnościach neonazistowskich.
Po aresztowaniu chłopców za pobicie Żydów, ich matka wyznaje im, że jest Żydówką ocalałą z holokaustu i że zachowała swoje żydowskie pochodzenie w tajemnicy. Świadoma, że musi usunąć synów z ich toksycznego środowiska, mówi im, że przeprowadzą się do Australii, podczas gdy w rzeczywistości ich celem jest Izrael. Film ukazuje kwestie tożsamości i lojalności po ich przybyciu do tej obcej ziemi.
Film “W Australii” dostał Srebrnego Feniksa w Warszawie. Na projekcji obecny będzie reżyser filmu. Projekcja odbędzie się w kinie Sheppard 7 maja o godz. 18.00. Informacje o festiwalu tjff.com.
 
 
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.