Montreal może stracić Grand Prix Kanady

0
Czarne chmury zebrały się nad wyścigiem o Grand Prix Kanady. Szef Formuły 1 Bernie Ecclestone zagroził organizatorom odebraniem imprezy, jeśli nie dojdzie do gruntownej modernizacji toru im. Gillesa Villeneuve’a w Montrealu. Obecna umowa wygaśnie w 2014 roku. Strona kanadyjska potwierdza, że rozmowy w sprawie przedłużenia kontraktu trwają, a jednym z ich najważniejszych punktów są kwestie techniczne dotyczące obiektu. Według dziennikarzy, koszt przebudowy i unowocześnienia garaży oraz alei serwisowej może przekroczyć sumę 15 milionów dolarów. W GP Kanady w 2008 roku pierwsze i jak dotychczas jedyne zwycięstwo w F1 odniósł Robert Kubica, wówczas startujący w barwach BMW-Sauber. Stało się to rok po groźnie wyglądającym wypadku na tym obiekcie, w wyniku którego polski kierowca nie odniósł poważniejszych obrażeń, choć jego bolid kilkakrotnie przekoziołkował.

•••

Fiorano Włoski team Ferrari i mistrz świata Formuły 1 z 1997 roku Kanadyjczyk Jacques Villeneuve uczcili we wtorek 30. rocznicę tragicznej śmierci Gillesa Villeneuve’a (na zdj.). Jego syn poprowadził na torze we Fiorano bolid Ferrari 312 T4, którym ścigał się ojciec.

Gilles Villeneuve

W 1979 roku włoski zespół zwyciężył w klasyfikacji konstruktorów, a Villeneuve przegrał o cztery punkty walkę o mistrzostwo wśród kierowców z partnerem z ekipy Jodym Scheckterem z RPA. Był znany z dość ryzykownej jazdy, która często kończyła się uszkodzeniem bolidu lub wypadnięciem z toru. 8 maja 1982 roku tuż przed zakończeniem sesji kwalifikacyjnej do Grand Prix Belgii na torze Zolder wszedł z dużą prędkością w wiraż i zahaczył o koło jadącego przed nim innego zawodnika. Bolid Kanadyjczyka wzbił się w powietrze, a on sam bezwładnie wyleciał z kokpitu i wylądował kilkanaście metrów dalej po uderzeniu głową w ogrodzenie. Zmarł w wyniku licznych obrażeń i wewnętrznego krwotoku.
Dokładnie 30 lat po tamtym tragicznym zdarzeniu we Fiorano, bazie testowej Ferrari, hołd oddali mu szef włoskiego koncernu Luca Cordero di Montezemolo, aktualni i byli kierowcy oraz pracownicy teamu, a także syn z innymi członkami rodziny Villeneuve’a.
Niedługo po śmierci kanadyjskiego kierowcy jego imieniem nazwano tor w Montrealu, na którym wypadek w 2007 roku miał Robert Kubica.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.