Powód do dumy

0
Zawsze duma nas rozpiera, gdy Polacy wybijają się gdzieś, gdy są prominentni, gdy ich dobre dzieło lub całokształt pracy jest zauważony i doceniony. Tym większa duma rozpiera nas, gdy taką docenioną osobą jest ktoś nam znany i bliski. W sobotę 28 kwietnia w St. George’s Golf & Country Club w Toronto odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowych medali Queen Elizabeth Diamond Jubilee Medal Award, przyznawanych, w imieniu Królowej Elżbiety II, przez Gubernatora Generalnego Kanady za wybitne osiągnięcia (outstanding achievement) w dziedzinie wolontariatu przynoszącego korzyść społeczeństwu kraju, w którym mieszkamy, czyli Kanadzie. Prestiżowe odznaczenia przyznawane są tylko nielicznym. W tym przypadku wręczono je zaledwie pięciu osobom, a wśród nich red. Małgorzacie P. Bonikowskiej. Tak się złożyło, że bardzo niedawno rząd prowincji Ontario uhonorował ją odznaką Ontario Volunteer Service Award za 20 lat pracy społecznej w Ontario, a red. Zbigniewa Bełza za 25 lat pracy społecznej. To coś mówi o społecznym zaangażowaniu tych polskich dziennikarzy na gruncie kanadyjskim (o obu odznaczeniach).

Od lewej: płk Walter Perchal, Lisa Shymko, poseł Ted Opitz, dr Małgorzata P. Bonikowska, Mark Waldman, senator Asha Seth i Roman W. Gawur

W uroczystości sobotniej udział wziął polskiego pochodzenia poseł parlamentu kanadyjskiego Ted Opitz, który przedstawiał odznaczonych i zaznajamiał zebranych gości z ich działalnością. Medale wręczała senator Asha Seth z okręgu Etobicoke Centre. W krótkiej prezentacji wymieniono tylko cząstkę pracy społecznej zasłużonej laureatki odznaczenia, która ma na swoim koncie działalność na wielu polach promocję kultury polskiej w Kanadzie, organizację festiwali (m.in. 9 edycji Toronto Polish Film Festival) i licznych premier i projekcji filmowych, organizowanie i prowadzenie imprez kulturalnych, edukacyjnych i charytatywnych, promowanie Kanady w mediach polskich i Polski w mediach kanadyjskich, organizowanie wystaw o Solidarności oraz pokazów filmów dokumentalnych o historii Polski dla widza kanadyjskiego, współpracę z kanadyjskimi organizacjami i instytucjami kulturalnymi podejmującymi tematy polskie, szereg akcji społecznych na rzecz dzieci, ludzi potrzebujących i seniorów i wiele wiele innych. Małgorzata P. Bonikowska jest ambasadorem Polski w Kanadzie i Kanady w Polsce (np. wygłaszając na międzynarodowej konferencji historycznej na uniwersytecie we Wrocławiu referat o pomocy Kanady dla Polski w okresie stanu wojennego). Zachęcam wszystkich Czytelników do zapoznania się z CV dr Małgorzaty P. Bonikowskiej.
Oto pozostali odznaczeni: Roman W. Gawur – za pracę społeczną, jako członek Komitetu i lider drużyny skautowskiej Mighty 4th od 1991 r., doradztwo fla czterech osób odznaczonych nagrodą Gold Duke of Edinburgh Award; za wybitny udział w zbieraniu funduszy na działalność programową oraz pięcioletnie promowanie działalności organizacji zwalczającej raka jelita grubego. Walter Perchal – podpułkownik Pułku Królewskiego Sił Zbrojnych Kanady, profesor na Uniwersytecie York, za inicjowanie programu opanowania sytuacji klęsk i nagłych przypadków, ustanowienie centrum doskonalenia dla bezpieczeństwa i wywiadu oraz za przewodniczenie Narodowej Fundacji Obrony. Nasz rodak jest także bardzo zaangażowany w pracę z młodzieżą uniwersytecką polskiego pochodzenia. Lisa Shymko – Przewodnicząca Centrum Parlamentarnego Kanada-Ukraina od 1998 r. do 2011 r. utrzymanego w Toronto i we Lwowie, za działalność w komitecie sponsorskim Fundacji zdrowia St. Joseph’s oraz za kampanię zdobywania funduszy na rzecz zorganizowania ośrodka intensywnej terapii dla noworodków.
Mark Waldman – współzałożyciel żydowskiego funduszu filantropijnego, za działalność w Zarządzie Centrum Simona Wiesenthala, zarządzie szpitala Mt. Sinai, za współorganizację CJPAC (Kanadyjsko-żydowski komitet spraw politycznych) oraz za kampanię zdobywania funduszy dla szpitala Princess Margaret w Toronto. Wśród zaproszonych gości, była grupa polskiej młodzieży akademickiej, która gorąco oklaskiwała wszystkich odznaczonych, a szczególnie dumna była z polskich laureatów. Miałem zaszczyt być obecnym i widzieć na własne oczy, jak Małgorzacie P. Bonikowskiej przypinano ten prestiżowy medal. Dziękujemy Ci za to, że jako Polka zabłysnęłaś na kanadyjskim polu działalności społecznej, przyczyniając się do poprawy życia kulturalnego i wielokulturowego Kanady, a tym samym do ukazania Polski w najlepszym świetle. Gratulujemy Ci z całego serca! Nie byłbym sobą, gdybym nie zakończył pointą. Będzie nią czterowiersz, którego niegdyś nauczyła mnie moja matka i który zapadł mi głęboko w serce, a do tej okazji pasuje znakomicie: Gdziekolwiek ziemia jest jaka Tam wszędzie, wczoraj, czy dziś Ślad się zaznaczył Polaka Czyn jego wielki, lub myśl. No i tu nie mógł się lepiej zaznaczyć!

Foto: Witold Liliental

 
Poleć:

O Autorze:

Witold Liliental

Urodzony w Polsce, dorastający w Południowej Afryce, inżynier metalurg z zawodu (dyplom z Polski) i dziennikarz, propagujący tolerancję rasową, szczególnie aktywny w obalaniu stereotypów i uogólnień, popularyzator historii Polski i osiągnięć Polaków w starym kraju i na świecie, recenzent wydarzeń kulturalnych i książek.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.