Pytań nigdy nie za wiele…

0
Czy to prawda, że od negatywnej decyzji w sprawie o przedłużenie wizy w Kanadzie można się odwołać? Odpowiedź: Tak, jest to prawda. Robi się to składając podanie o odnowienie wygaśniętej wizy. Można tak zrobić w dwóch przypadkach: jeśli wiza tymczasowa (status w Kanadzie) wygasła i osoba w ogóle z jakiegoś powodu nie wysłała podania o przedlużenie jeśli nie minęło 90 dni od daty wygaśnięcia wizy, oraz drugi przypadek: jeśli podanie o przedłużenie wizy otrzymało odpowiedź nagatywną i też w takich okoliczościach można wysłać podanie o odnowienie w ciągu 90 dni od daty otrzymania negatywnej odpowiedzi. Sponsorowałam do Kanady moją mamę w maju będzie 3 lata jak otrzymała pobyt stały, wiec będzie ona mogła starać się o obywatelstwo. Jaki jest w tej chwili okres oczekiwania na obywatelstwo? Na jak długo mama może pojechać do Polski w czasie oczekiwania na obywatelstwo? Czy pobyt poza Kanadą odlicza się od okresu sponsorstwa? (podpisałam sponsorstwo na 10 lat). Odpowiedź: Od momentu złożenia kompletnych podań i dokumentów o obywatelstwo do dnia przysięgi mija około 18 miesięcy. Niestety, działa to w ten sposób, że w każdej chwili termin ten może się zmienić bez podania przyczyn (może się równie dobrze skrócić, jak i wydłużyć). To zależy tylko od tego, ile w danym momencie rozpatrywanych jest podań. Departament Imigracji i Obywatelstwa zastrzega sobie pełne prawo zmian terminów; najczęściej zmiany są spowodowane zaległościami powstałymi poprzez zmiany przepisów.
Nikt nie ma wpływu na terminy, jeżeli chodzi o Departament Imigracji i Obywatelstwa. Osoba, która ma pobyt stały w Kanadzie i złożyła podanie o kanadyjskie obywatelstwo, nie musi oczekiwać w Kanadzie na zakończenie całego procesu. Jak już, wspomniałam wcześniej, proces otrzymania obywatelstwa może trwać kilkanaście miesięcy i nie ma żadnych restrykcji odnośnie kraju, w którym osoba czekająca na przyznanie obywatelstwa przebywa w tym czasie. Oczywiście, stały mieszkaniec Kanady, dopóki nie otrzyma obywatelstwa, nie może być poza Kanadą dłużej niż 3 lata w ciągu 5 lat, ale ten obowiązek nie ma żadnego bezpośredniego związku z właśnie rozpatrywanym podaniem o obywatelstwo. Również okres przebywania poza Kanadą nie odlicza się tej osobie (ani sponsorowi) od 10 lat, na jakie sponsorstwo zostało podpisane. Nawet jeśli osoba sponsorowana wyjechała z Kanady na dłuższy czas, sponsorstwo trwa 10 lat od momentu podpisania pobytu stałego.
Nie jest istotne, czy jest już obywatelem, czy nie, czy przebywa w Kanadzie, czy nie. Czy jeśli kiedyś byłam w USA kilka lat nielegalnie, po czym wróciłam rok temu do Polski, a terazchciałabymwybraćsięzwiedzić Toronto, to czy mogę mieć w związku z tym problemy na granicy kanadyjskiej? Mam nowy paszport, nie miałam deportacji z USA wyjechałam dobrowolnie. Odpowiedź: Kanada i USA to są dwa odrębne kraje nie mają wspólnego systemu imigracyjnego (ani żadnego innego). Pobyt nielegalny w USA nie ma wpływu na to, czy ktoś będzie miał problemy na lotnisku w Kanadzie, czy nie. Jeżeli ktoś przyjeżdża tu w celach turystycznych cele te musi udowodnić w bardziej lub mniej dokładny sposób (często wystarczy jedno wypowiedziane zdanie i turysta wpuszczany jest do Kanady na okres do 6 miesięcy, podczas gdy inni muszą mówić o wiele więcej, pokazywać dokumenty, oficer imigracyjny dzwoni do osoby zapraszającej, czy nawet zgadza się wpuścić osobę do Kanady, ale za odpowiednią kaucją pieniężną). Każda sprawa jest inna, jak okoliczności każdego człowieka są inne, a do tego dochodzi jeszcze na pewno tzw. łut szczęścia. Summa summarum polecam przygotować się odpowiednio na wjazd do Kanady. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy widać i słychać codziennie, że rząd Kanady robi czystkę również w departamencie imigracyjnym. Co kiedyś może i się udawało teraz nie zawsze, a częściej po prostu nie udaje się. Policja imigracyjna jest bardziej aktywna, a urzędnicy na granicy są bardziej podejrzliwi: wypytują, wyłapują, przeszukują bagaże, nie wierzą na słowo. I odsyłają do kraju, a nawet aresztują i przeprowadzają śledztwo. Czasy są już zupełnie inne niż jeszcze tak niedawno, gdzie wszystko było o wiele łatwiej załatwić… Izabela Kowalewska Konsultant Imigracyjny Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca. Adres biura znajdą Państwo w ogłoszeniu na stronie 33 “Gazety Gazeta”. IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC).
Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.