Wystawa o kobietach-kierowcach 2. Korpusu Polskiego

0
W Instytucie Historycznym w Bolonii można obejrzeć wystawę fotograficzną, poświęconą kobietom-kierowcom z kompanii transportowej 2. Korpusu Polskiego. Prowadziły one ciężarówki i wykonywały inne zadania zwykle przydzielane mężczyznom. Ekspozycję w Instytucie Parri zatytułowaną “Polki-kierowcy 1942-1946. Służby pomocnicze 2. Korpusu Polskiego. Z Rosji do Włoch” zorganizowało WłoskoPolskie Stowarzyszenie Kulturalne z Bolonii we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie. Zdjęcia na 25 tablicach przedstawiają młode kobiety w mundurach i kombinezonach, na służbie i w chwilach odpoczynku. Jak podkreślił dziennik “La Repubblica” obecność kobiet-kierowców w 2. Korpusie, który wyzwolił między innymi Bolonię, to mało znany we Włoszech rozdział jego historii.
Kompanie transportowe zostały utworzone w 1943 roku, a w ich skład weszły ochotniczki. Przez Persję i Środkowy Wschód dotarły do Włoch, gdzie otrzymały zadanie zaopatrzenia Korpusu Polskiego. Ukazał się także katalog wystawy w dwóch wersjach językowych po polsku i włosku, zawierający ponad 250 fotografii z archiwum Instytutu Sikorskiego w Londynie oraz ze zbiorów prywatnych. Po raz pierwszy została w nim opublikowana Kronika 317. Kompanii Transportowej.
W publikacji tej podkreślono, że historia tych kobiet jest pełna przygód i wręcz bardziej niezwykła niż ich towarzyszy broni mężczyzn. “W epoce, w której rzadkością jeszcze były kobiety niezależne, widok kobiety za kierownicą musiał dziwić nie mniej niż widok niedźwiedzia Wojtka w kabinie ciężarówki” podkreślono we fragmencie katalogu, w którym przypomniany został syryjski niedźwiedź brunatny, adoptowany przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim.
Wystawa w Bolonii otwarta będzie do 5 czerwca.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.