Sucho i gorąco w całej Kanadzie

0
Upał i susza w środkowej i wschodniej części Kanady doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby pożarów lasów, do ograniczeń w zużyciu wody i obaw, że uprawy mogą być zniszczone, jeśli wkrótce nie spadnie deszcz. Tego lata odnotowano rekordowe temperatury w Ontario, Quebecu i w prowincjach atlantyckich, a także znacznie mniej deszczu niż normalnie w wielu rejonach. W Montrealu, na przykład, zazwyczaj spada ponad 90 milimetrów deszczu w lipcu, ale w tym roku spadło tylko 21 milimetrów. W Ottawie było tak sucho w weekend, że dwa śródmiejskie domy stanęły w płomieniach kiedy coś zapaliło się w trawie na zewnątrz. Doszło też do kilku innych pożarów w innych miejscach w mieście. Niektóre części południowego Quebecu nie miały deszczu od 4 lipca, powodując, że poziom rzeki Św. Wawrzyńca spadł najniżej od lat. Rolnicy uprawiający kukurydzę w Ontario przewidują, że susza utrudni zapylenie, podczas gdy w Quebecu plantatorzy jabłek prognozują, że plony będą o 15 procent niższe niż w ubiegłym roku. W Nowym Brunszwiku sucha pogoda doprowadziła w kilku gminach do zaleceń ograniczenia zużycia wody, np. unikania podlewania trawników i mycia samochodów.
W Quebecu było już 460 pożarów lasów w 2012 r. ponad 50 powyżej średniej dla tej pory roku. Około 20 pożarów lasów wciąż płonęło w Quebecu w niedzielę. Zakaz palenia ognisk pozostał w mocy w niedzielę w wielu częściach Quebecu.
Upał ma się utrzymać do połowy tygodnia, kiedy przyjdzie zimny front, który może przynieść długo oczekiwane opady deszczu.  
 
Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.