Góra lodowa dwa razy większa od Manhattanu

0
Góra lodowa dwa razy większej od Manhattanu oderwała się od lodowca Petermann na Grenlandii. Zdjęcia z satelity NASA pokazują, że gigantyczna bryła lodu przemieszcza się od kilku dni wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża wyspy. Szczelina, od której zaczęło dzielenie się lodowca, została dostrzeżona już w 2001 roku. Wyraźne pęknięcie odnotowano jednak dopiero w poniedziałek, kiedy to góra lodowa o powierzchni 120 km kw. oddzieliła się całkowicie od masywu. Odrywanie się gigantycznych brył lodu od lodowców nazywane jest “cieleniem się lodowca” i jest naturalnym procesem powstawania gór lodowych, jednak tempo zmian zachodzących w obrębie lodowca Petermann zaskoczyło ekspertów. “Dysponujemy danymi z ostatnich 150 lat, ale zmian obserwowanych obecnie jeszcze do tej pory nie widzieliśmy” – powiedział agencji Reutera Andreas Muenchow z Uniwersytetu Delaware. To już drugie cielenie się tego lodowca w przeciągu ostatnich dwóch lat – w roku 2010 od Petermanna oderwała się góra lodowa mierząca 250 km kw. Naukowcy podejrzewają, że nietypowe, intensywne dzielenie się lodowców spowodowane jest globalnym ociepleniem, choć teoria ta nie została nadal wystarczająco udowodniona. Eksperci zwracają uwagę na zmniejszającą się w ostatnich latach lodową pokrywę Grenlandii. Ostatnie cielenie się Petermanna nie powinno wpłynąć na poziom wód w morzach, bo już wcześniej fragment ten znajdował się pod powierzchnią wody.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.