Muzyka od Bacha do Kilara na festiwalu “Chopin i jego Europa”

0
Dzieła Jana Sebastiana Bacha w mistrzowskim wykonaniu oraz rzadko prezentowana muzyka polskich kompozytorów znalazły się w programie 8. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego “Chopin i jego Europa”. Odbędzie się on w Warszawie w dniach 17-31 sierpnia. W tym roku w ramach festiwalu organizatorzy zaplanowali 19 koncertów. Zagrają na nich m.in. pianiści: Aleksander Melnikow, Jewgienij Koroliow, Howard Shelley, Martha Argerich, Andreas Staier, Janusz Olejniczak, Jan Lisiecki, Julianna Awdiejewa, Nelson Goerner i Maria Joao Pires. Jak co roku, koncerty wykonywane na instrumentach z epoki zostaną nagrane i ukażą się w formie płytowej. Festiwal zainauguruje 17 sierpnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie występ Melnikowa w towarzystwie orkiestry Concerto Koeln. Rosyjski pianista zagra uwerturę do opery  “Monbar, czyli Flibustierowie” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, koncert fortepianowy a-moll Johanna Nepomuka Hummela oraz koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Występ poprowadzi dyrygent Michael Guettler.
Niemiecki zespół potowarzyszy też Shelley’owi na koncercie 19 sierpnia. Ten dobrze znany warszawskiej publiczności pianista i dyrygent zagra na historycznym fortepianie i poprowadzi orkiestrę Concerto Koeln. W programie występu znalazły się rzadko wykonywane utwory polskich kompozytorów: koncert fortepianowy C-dur Franciszka Lessla i koncert fortepianowy Asdur Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Niemiecka orkiestra pod dyrekcją Shelley’a wykona symfonię g-moll Antoniego Rossetiego. W tym roku w programie festiwalu znalazło się wiele kompozycji polskich twórców. Obok Chopina, Lessla i Dobrzyńskiego publiczność będzie mogła usłyszeć także utwory Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego i Romana Maciejewskiego. Hasło 8. edycji festiwalu brzmi: “od Bacha do Debussy’ego i Kilara”. Dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński na wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że wykonanie muzyki Claude’a Debussy’ego i Wojciecha Kilara upamiętni rocznice urodzin obu kompozytorów. Z kolei Bach jak mówił Leszczyński inspirował patrona festiwalu “Chopin i jego Europa”. “Niezwykła skłonność Chopina do precyzyjnego komponowania i zdyscyplinowanej formy tłumaczy nam fascynację Bachem i rolę Bacha w twórczości tego kompozytora” zaznaczył.
Na festiwalu zostanie zaprezentowana fuga a-moll Chopina jedyna tego typu kompozycja w jego twórczości w opracowaniu na smyczki Pawła Mykietyna. Utwór zostanie zaprezentowany na koncercie 26 sierpnia przez Polską Orkiestrę Radiową pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego. Utwory Bacha, fugi, fantazje i chorały, zaprezentują pianiści Jewgienij Koroliow, Aleksander Romanowski, Edna Stern i Andreas Staier. Wydarzeniem festiwalu będzie też koncert z udziałem Marthy Argerich pt. “Od mazurka do tanga”. Na scenie razem z tą wybitną pianistką wystąpią: pianiści Alejandro Petrasso, Lena Lisitsian i Akane Sakai, skrzypaczki Dora Schwarzberg i Lucia Hall oraz altowiolistka Lyda Chen. Na koncercie granym nocą z 26 na 27 sierpnia soliści zaprezentują mazurki i tanga. Publiczność będzie mogła usłyszeć też Jana Lisieckiego. Ten młody pianista debiutował w wieku 13 lat właśnie na festiwalu “Chopin i jego Europa”. W tym roku muzyk wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia zaprezentuje utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Roberta Schumanna.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.