Gdyby w Smoleńsku zginął Tusk? – skąd to pytanie

8

Każda rocznica jest okazją do wspomnień, analiz i rozważań. Rocznice Katynia i Smoleńska są w historii naszego Narodu wyjątkowe pod wieloma względami. Opinie i dyskusje na ich temat kształtują polską scenę polityczną i wpływają na przyszłość naszego kraju. A gdyby…?

ID-100144767A jak wyglądałaby ta rzeczywistość i przyszłość gdyby cztery lata temu w Smoleńsku rozbił się nie samolot Prezydenta, tylko samolot Premiera? Co by było gdyby na lotnisku pod Smoleńskiem zginął Donald Tusk i jego ekipa, a prowadzenie dochodzenia pozostało w rękach braci Kaczyńskich? Jakie efekty przyniosłyby ich działania? Jakie konsekwencje polityczne miałaby katastrofa z udziałem ekipy Premiera?

W czwartą rocznicę tragedii w Smoleńsku zapraszamy Naszych Czytelników do dyskusji. Pozwólcie poszybować wyobraźni…

•••

Zgadzam się z czytelnikami piszącymi, że pytanie jest prowokacyjne. 

Uważam jednak, że w świetle niezwykle emocjonalnej dyskusji, jaka toczy się wokół tej katastrofy, dyskusji, w której oskarżenia o morderstwo i zdradę Narodu stały się częścią powszedniego języka, takie właśnie nakłanianie do myślenia jest nie tylko jak najbardziej na miejscu, ale jest wręcz jest naszym obywatelskim obowiązkiem.

Wypadek lotniczy w Smoleńsku był bez wątpienia tragedią całego narodu. Rozłamy które on wywołał prowadzą w kierunku o wiele większej tragedii. Nie uda nam się zejść z tego niebezpiecznego kierunku, do czasu gdy nie postaramy się zrozumieć Polaków myślących inaczej niż my sami. Nie jest to proste and przyjemne, ale jeżeli Polska ma być krajem wszystkich Polaków, to musimy się nawzajem starać zrozumieć, a nie zmuszać do myślenia w jeden, uniwersalny, „jedynie słuszny” sposób.

Tomek Kniat 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

8 Comments

  1. Mysle, ze nie byloby koncepcji zamachow, spiskow i morderstw. Przyjeto by, ze byl wypadek i w spokoju oplakiwano by premiera, rabina Schudricha, Wajde i innych, ktorzy wtedy lecieli. Takze Waszego dziennikarza red. Lilientala. Polska bylaby zupelnie innym krajem. Spokojniejszym. Nie sadze aby lepszym.

  2. Pogoda (mgla) i zamiana zalogi ,a czwarta rocznica tragedii bylaby 7 kwietnia!!!

  3. A dlaczego nie na miejscu, Gosiu? Ja uważam, że to znakomity pomysł, żeby każdy z nas zamyślił się nad historią i Polską i światem. Warto czasem pomyśleć jak wyglądałby świat, gdyby np. Jan Paweł II poległ w zamachu, gdyby Kennedy’ego nie zastrzelono, a zamach na Hitlera, ten pierwszy, się udał. Jak wyglądałaby Polska gdyby wybory prezydenckie wygrał Stan Tymiński (!)? Co by było gdyby żaden z dwóch samolotów w Smoleńsku się nie robił? Ja muszę się poważnie zastanowić nad tym i tymi moimi pytaniami… Brawo, Redakcjo!

  4. Witold Liliental on

    Moge zrozumiec, ze temat ten, a zwlaszcza “przestawienie” myslowe znanych faktow moze byc trudne do przyjecia dla wielu. Ale pamietajmy tez, ze w dziein po katastrofie jeden ze znanych polskich hierarchow wypowiedzial sie publicznie,wyrazajac zal, ze wlasnie nie stalo sie na odwrot, o czym donosilem wowczas w swojej relacji z Warszawy. Jedno, wszakze, jest pewne: gdyby katastrofa wydarzyla sie w srode 7go kwietnia, nie pisalbym dzis tego komentarza.

    • No tak, bo Pan przecież leciał tym samolotem z premierem… Pamiętam fascynujące relacje.

    • – no! – nigdy nie jest “za puzno”! Podskakuje Putinowi wiec moze “marnie” skonczyc? Ma szczescie ze jeszcze na Majdanie nie byl! Tylko sie St.Harper odwazyl,ale ten nie “lata na Tupolewach”!

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.