Polska Gala Wolności w Toronto – szczególna dla “Gazety” (pełna relacja)

7

Kanada świętuje 25 lat wolności Polski. Po obchodach w Ottawie, które odbyły się na początku czerwca, Ambasada RP w Ottawie i Konsulat Generalny RP w Toronto zorganizowały uroczystą galę w przepięknym Fairmont Royal York Hotel w Toronto. Było to godne i eleganckie miejsce dla wieczoru torontońskich obchodów 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu, które odbyły się w Polsce 4 czerwca 1989 roku.

Elegancka sala była pełna po brzegi. Na galę przybyło około 600 osób, z których ponad połowę stanowili Kanadyjczycy. O to przecież chodziło – my, Polacy, znamy swoją historię, ale o Polsce i jej sukcesach nigdy za mało kiedy chodzi o innych. Celem tej pięknej i znakomicie przygotowanej gali było zaprezentowanie naszej roli w upadku komunizmu, aby utrwaliło się to co prawdą jest bezsporną – że nie upadek Muru Berlińskiego, ale Solidarność, papież Jan Paweł II i niepokonane polskie podziemie zachwiały kolosem i zainicjowały efekt domina, który zmienił całkowicie i na zawsze obraz Europy i świata.

This slideshow requires JavaScript.

 

Byli politycy federalni (minister imigracji Chris Alexander, przewodniczący klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin Peter van Loan, posłowie Władysław Lizoń, Ted Opitz, Stella Ambler, Patrick Brown i Bob Dechert), ontaryjscy (Dipika Damerla, która następnego dnia została ministrem w rządzie Kathleen Wynne, Yvan Baker, Helena Jaczek), byli politycy polskiego pochodzenia Jesse Flis i Chris Korwin-Kuczyński, kandydatka na mera Toronto Olivia Chow, a także wielu przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń kulturalnych, festiwali, środowisk twórczych, organizacji żydowskich. Przy sąsiednim stoliku siedział David Wright, ambasador Kanady w NATO w momencie przyjęcia Polski do NATO.

Poniedziałkowy wieczór rozpoczął recital młodziutkiego, ale znanego na całym świecie polsko-kanadyjskiego pianisty z Calgary Jana Lisieckiego (debiut w wieku 8 lat), który zaprezentował utwory ze swojej drugiej płyty pt. “Chopin Etudes” wydanej w 2013 r. przez Deutsche Grammophon. Recital nagrodzono owacją na stojąco. “Etiudy Chopina w wykonaniu Lisieckiego brzmią prosto i naturalnie. To absolutnie sensacyjna płyta!” – skomentował recital John van Driel, dyrektor wiodącej w Kanadzie stacji radiowej z muzyką klasyczną Classic FM.

Jak opowiedział nam następnego dnia Janek Lisiecki, miał przyjemność grać na znakomitym instrumencie – fortepianie Steinwaya, wypożyczonym specjalnie na tę okazję przez Konsulat. Janek Lisiecki nie tylko gra magicznie, ale pięknie opowiada o muzyce. Jego wypowiedzi między poszczególnymi utworami dodały koncertowi wielkiego uroku. Muzyczna część wieczoru była niezapomnianą ucztą dla wszystkich, a na twarzach siedzących przy moim stole Kanadyjczyków malował się prawdziwy podziw dla młodziutkiego ale jakże dojrzałego już artysty.

This slideshow requires JavaScript.

W części oficjalnej usłyszeliśmy wystąpienia dwóch honorowych mówców – ambasadora Polski w Kanadzie, Marcina Bosackiego oraz federalnego ministra ds. obywatelstwa i imigracji, Christophera Alexandra.

– 25 lat temu mój kraj postawił przed sobą jasny cel: zakotwiczyć na Zachodzie i być w sercu Europy. Wiedzieliśmy, że aby osiągnąć te cele winniśmy być nie tylko odważni (to cecha łącząca całe nasze dzieje i historię), lecz również mądrzy i silni. Dziś, po 25 latach, w istocie osiągnęliśmy te cele – powiedział w czasie gali Marcin Bosackim, ambasador RP w Kanadzie i podziękował tym, którzy przyczynili się do sukcesu 25 lat wolności, zarówno osobom z pokolenia czasu II wojny światowej, jak i tego Solidarności. (pełnego przemówienia Ambasadora można wysłuchać tutaj).

This slideshow requires JavaScript.

Niesztampową, gorącą mowę wygłosił minister Alexander.

– Każdy z nas w Kanadzie łączy się z wami dzisiejszego dnia świętując 25. lecie wolnej Polski – mówił. – Kanada i Polska pozostają najlepszymi przyjaciółmi, najbardziej zaangażowanymi sojusznikami, zwolennikami wolności oraz służby na rzecz pokoju – dodał.

Minister Alaxander przeprowadził słuchaczy przez zawiłe losy Polski, podkreślił jej rolę w oswobadzaniu Europy i świata spod hitlerowskiej okupacji, a potem jej drogę do wolności i ogromny skok cywilizacyjny dokonany w tak krótkim czasie. Obecne relacje między Kanadą a Polską uważane są za wyjątkowo dobre, także w związku z sytuacją na Ukrainie, którą oba kraje bardzo się interesują. Kanadyjczycy pochodzenia ukraińskiego to społeczność podobnej wielkości co kanadyjska Polonia; każda z tych grup stanowi ok. 3 proc. ludności Kanady. W obecnym konflikcie na Ukrainie Kanada zajęła zdecydowane stanowisko, krytykując inwazję Rosji na Ukrainę. (pełne przemówienie ministra Alexandra).

This slideshow requires JavaScript.

Minister Alexander politykę rosyjskiego prezydenta Władimira Putina porównał do agresywnych działań talibów w Afganistanie.

Kanadyjski rząd podkreśla rolę Polski w zmianach politycznych i gospodarczych w Europie. Podczas gali w Ottawie honorowy gość, minister ds. zatrudnienia i wielokulturowości Jason Kenney przypomniał, że “upadek muru berlińskiego i żelaznej kurtyny, wyzwolenie zniewolonych narodów Europy Środkowej i Wschodniej – to wszystko stało się dzięki odważnemu przywództwu Polaków”.

Kanada była pierwszym krajem NATO, który ratyfikował dokumenty akcesyjne Polski przed jej oficjalnym przystąpieniem do Sojuszu. Ciekawostką obecnych relacji polsko-kanadyjskich jest to, że Polska inwestuje w Kanadzie więcej niż Kanada w Polsce. Dzieje się tak m.in. w związku z inwestycjami KGHM w kanadyjski sektor surowcowy.

Dla naszej “Gazety” był to wieczór szczególny – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) został odznaczony jej twórca i wieloletni redaktor naczelny Zbigniew Bełz (jego biografia poniżej). Jego wystąpienie (tekst wraz z tłumaczeniem na polskim – poniżej) nagrodzono oklaskami na stojąco, a rozmowom i gratulacjom po gali nie było końca. Dla wielu rozmówców, którzy przychodzili pogratulować odznaczenia, odczytana przez prowadzącą galę Lilianę Komorowską historia życia Z. Bełza była poruszająca i trudna wprost do wyobrażenia. Chcieli o tym porozmawiać i wyrazić swoje uznanie.

This slideshow requires JavaScript.

Podczas Gali goście mieli okazję oglądać na dwóch ogromnych ekranach umieszczonych po obu stronach mównicy znakomicie przygotowaną anglojęzyczną prezentację slajdów promującą Polskę, prezentację MSZ o 25 latach Wolności. 

This slideshow requires JavaScript.

We foyer prezentowana była wystawa zatytułowana “1989. Koniec systemu” Ośrodka Karta.

W związku z planowanym otwarciem w październiku bieżącego roku nowej siedziby Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, podczas Polskiej Gali Wolności przedstawiono materiały informacyjne oraz film promujący Centrum, jako muzeum Solidarności i ośrodek debaty.

Swoje firmy – spektakularne sukcesy imigrantów z Polski – zaprezentowali dwaj ze sponsorów wieczoru. Ciekawie o powstaniu firmy Cyclone Manufacturing – producenta części samolotów. opowiadał jej wiceprezes Daniel Dobrjanskis. Drugą wielką polską firmę robiącą karierę w Kanadzie prezentował syn założyciela firmy Sikorski Sausages Peter Sikorski Jr., który wraz z ojcem prowadzi odnoszący ogromne sukcesy rodzinny biznes, otwierający kolejne sklepy pod sztandarem Starsky.

This slideshow requires JavaScript.

Galę Wolności poprowadziła z wielką elegancją Liliana Komorowska, polska aktorka mieszkająca w Kanadzie, znana z ról w Polsce i Kanadzie.

Menu wieczoru zostało przygotowane tak, aby dać niepolskim gościom okazję do spróbowania polskich pyszności, z chłodnikiem na czele. Pieczę nad menu i recepturami sprawowała osobiście Katarzyna Bosacka, profesjonalnie dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka wielu publikacji na temat zdrowia, urody, nauki, medycyny, wychowania dzieci (autorka popularnego programu na TVN “Wiem, co jem i wiem, co kupuję”), prywatnie zaś żona naszego Ambasadora Marcina Bosackiego.

Obchody w Toronto patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

To był wspaniały i piękny wieczór, a liczne rozmowy z polskimi i kanadyjskimi gośćmi i usłyszane od nich słowa uznania i podziwu dla Polski dają mi podstawy by serdecznie pogratulować Ambasadzie RP i Konsulatowi RP w Toronto wspaniałej dla Polski i Polonii gali. Logistycznie i organizacyjnie ogromne przedsięwzięcie było wielkim sukcesem. To był wieczór kiedy dumna byłam, że jestem Polką.

Dla Zbyszka Bełza – serdeczne gratulacje w imieniu Redakcji, współpracowników, rodziny, przyjaciół, znajomych, czytelników, ludzi, których uczył i którym pomagał przez te wiele lat, często kosztem własnych interesów. Jesteśmy z Ciebie dumni!

Małgorzata P. Bonikowska (z wykorzystaniem materiałów MSZ)

Foto: Gazeta, Witold Liliental, MSZ, Fotografia Boutique

  

POLISH FREEDOM GALA from Rafal Sokolowski on Vimeo.

 

•••

Zbigniew Bełz

urodził się 17 września 1955 roku w Gorzowie Wlkp. W 1978 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1980 roku po dwuletniej aplikacji sądowej zdał egzamin sędziowski w Sądzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. i otrzymał nominację na asesora tegoż sądu z prawem orzekania.

Od jesieni 1980 roku aktywnie zaangażowany w tworzenie NSZZ Solidarność w polskim wymiarze sprawiedliwości, a także w Regionie Gorzowskim. W 1981 roku został wybrany do zarządu NSZZ Solidarność Regionu Gorzowskiego oraz delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ Solidarność. Aktywny uczestnik I Zjazdu NSZZ Solidarność; członek prezydium Zjazdu, jeden ze współprowadzących I Zjazd NSZZ Solidarność. W wyborach do władz NSZZ Solidarność wybrany do Krajowej Komisji Rewizyjnej NSZZ Solidarność, a następnie do 3-osobowego prezydium Krajowej Komisji Rewizyjnej. W dniu ogłoszenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku był uczestnikiem I Krajowego Zjazdu Demokratów we Wrocławiu, gdzie reprezentował Polską Partię Demokratyczną, której był współtwórcą.

13 grudnia schodzi do podziemia i bierze czynny udział w zorganizowaniu strajków w Regionie Gorzowskim sygnując swoim nazwiskiem odezwy proklamujące strajk generalny w Regionie. Jest poszukiwany listem gończym. W marcu 1982 roku po zniesieniu obowiązku posiadania zezwolenia na przemieszczanie się po kraju, udaje się do Wrocławia, gdzie w szybkim czasie nawiązuje kontakt z podziemiem solidarnościowym. W czerwcu 1982 roku zostaje jednym ze współzałożycieli Solidarności Walczącej i ściśle współpracuje z ukrywającym się Kornelem Morawieckim, przewodniczącym Solidarności Walczącej. Pod koniec czerwca 1982 roku wraca do Gorzowa zaopatrzony w materiały powielaczowe i wspólnie z członkami Solidarności powołuje podziemną Regionalną Komisję Wykonawczą Solidarności sygnując swoim nazwiskiem jej przywództwo. W krótkim czasie powstaje silna struktura podziemnej Solidarności prowadząca zbiórkę funduszy na pomoc internowanym i aresztowanym członkom Solidarności, wydając w kilkutysięczynym nakładzie podziemne pismo Feniks szeroko kolportowane w gorzowskich zakładach pracy. Powstają jednocześnie podziemne struktury Solidarności w wielu zakładach pracy i w wielu miejscowościach Regionu Gorzowskiego. Z inspiracji Zbigniew Bełza powstaje Ruch Młodzieży Niezależnej skupiający kwiat młodzieży gorzowskich szkół średnich, wydający własne pismo podziemne Szaniec. 31 sierpnia 1982 roku w drugą rocznicę podpisania porozumień na wezwanie RKW podpisane przez Zbigniewa Bełza w Gorzowie dochodzi do kilkutysięcznej manifestacji w obronie Solidarności. Śpiewający religijne pieśni manifestanci zostają zaatakowani przez ZOMO, a pokojowa manifestacja przeradza się w wielogodzinne zamieszki, które obejmują teren całego śródmieścia Gorzowa. ZOMO wprowadza do akcji transportery z działkami wodnymi, są granaty łzawiące i barykady zbudowane przez broniących się demonstrantów. Pacyfikacja miasta prowadzona przez bezwględne oddziały ZOMO trwa do późnych godzin nocnych.

Wypełniając swój mandat z Krajowej Komoisji Rewizyjnej Zbigniew Bełz prowadzi działalność integracyjną zwaśnionych grup podziemnych Solidarności w całym kraju. W tym celu bierze udział w spotkaniach w Szczecinie, Łodzi, Sopocie i Gliwicach. Doceniając znaczenie integracji ruchu podziemnego staje się inicjatorem powołania podziemnej Federacji trzech Regionów: Szczecińskiego, Koszalińskiego i Gorzowskiego sygnując swoim nazwiskiem działalność Federacji.

W kwietniu 1983 roku Zbigniew Bełz zostaje aresztowany, przetrzymywany w AŚ w Zielonej Górze, i we wrześniu 1983 zwolniony na mocy amnestii. Zostaje zwolniony z pracy i objęty zakazem wykonywania zawodu. W poszukiwaniu środków do życia podejmuje czasowe zatrudnienie w prywatnych zakładach rzemieślniczych, a w końcu jest ajentem kiosku warzywnego.

W 1987 roku Zbigniew Bełz z rodziną otrzymuje azyl polityczny w Kanadzie, dokąd przyjeżdża zaopatrzony w upoważnienie do reprezentowania Solidarności Walczącej.

Po latach za działalność podziemną i prześladowania otrzymuje status pokrzywdzonego.

W 1988 roku zakłada pismo polonijne Gazeta wychodzące trzy razy w tygodniu. Po paru latach Gazeta staje się najbardziej popularnym i jedynym prywatnym dziennikiem w Kanadzie.

Gazeta jest sponsorem wielu wydarzeń polonijnych w Kanadzie przyczyniając się czynnie do ich sukcesu. Gazeta jest też inicjatorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Toronto, a także organizatorem największych na świecie premier polskich megaprodukcji filmowych “Ogniem i Mieczem” oraz “Pan Tadeusz”. Dzięki dziewięciu edycjom Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Toronto oraz w/w premier kinimani w Toronto mogli zapoznać się polską kinematografią oraz spotkać całą plejadę gwiazd polskiego kina.

Oprócz działalności wydawniczej i promocji polskiej kultury, głównie filmu, Zbigniew Bełz angażuje się w społeczną działalność polonijną. Zostaje wybrany do Zarządu Kongresu Polonii Kanadyjskiej, angażuje się w prace konferencji polonijnych, organizuje serię spotkań pod hasłem przyszłości polonii, a kiedy efekty tych spotkań zostają pominięte przez kolejny Zjazd Kongresu Polonii Kanadyjskiej, staje się motorem i przewodniczącym nowej organizacji pod nazwą Polonia Przyszłości (PP), która przez wiele lat aktywnie wzbogaca życie polonijne w Kanadzie.

Wyróżniony szeregiem nagród: Canadian Ethnic Journalists’ and Writers’ Club Award (1995), Toronto Millennium Achievement Award (2000), Medal za działalność dla rozwoju województwa lubuskiego (2011), Ontario Volunteer Award za 20 lat pracy społecznej na rzecz Ontario (2012) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) (2014).

Artykuł z New York Timesa z dnia 17 kwietnia 1983 roku

•••

Przemówienie-podziękowanie za odznaczenie Zbigniewa Bełza (polskie tłumaczenie)

Szanowni Państwo,

Kiedy ponad 25 lat temu, jeszcze przed upadkiem komunizmu, w tym właśnie hotelu obsługiwałem dziennikarsko wizytę przewodniczącego “Solidarności” Lecha Wałęsy, ani przez chwilę nie wyobrażałem sobie, że 25 lat później w tym właśnie miejscu będę odbierał jedno z najwyższych polskich odznaczeń – Polonia Restituta.

Wywalczenie polskiej wolności nie byłoby możliwe bez udziału tysięcy ludzi, często nam nieznanych, zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Wszyscy oni mieli ważny udział w zdobyciu wolności przez Polskę.

Dziękując Kapitule Orderu Polonia Restituta za przyznanie mi tak znamienitego odznaczenia, chciałbym je zadedykować wszystkim tym, którzy współpracowali za mną kiedy się ukrywałem, kiedy byłem więziony i kiedy później byłem pozbawiony pracy – wszystkim tym w Gorzowie Wlkp., Wrocławiu i Szczecinie. Bez ich odwagi i poświęcenia współczesna historia Polski z pewnością wyglądałaby zupełnie inaczej.

Dokonaliśmy tego wszyscy razem.

Wyjeżdżając w 1987 roku z Polski z ciężkim sercem, mając w kieszeni paszport w jedną stronę, byłem pełen obaw o przyszłość moją i mojej rodziny. Teraz wiem, że wybór Kanady był słuszną decyzją.

Chciałbym podziękować Kanadzie za to, że stała się dla mnie drugim domem, przyjmując mnie jako emigranta politycznego i dzięki temu mogę być dumny z tego, że jestem obywatelem dwóch fantastycznych krajów Polski i Kanady. Jestem również zaszczycony, że moją pracą mogę służyć Polsce i Kanadzie.

Dziękuję!

Original English version:

Ladies and Gentlemen,

When over 25 years ago, before the fall of communism, in this very hotel, I was doing journalistic coverage of the visit of Lech Walesa, the leader of Solidarity, I couldn’t imagine that years later I will be standing here myself, experiencing such honour – being awarded with this high order of Polonia Restituta.

Achieving Poland’s freedom would not be possible without thousands of people we do not even know, both in Poland and in other countries. They all have an important share in our free Poland of today.

Thanking the Chapter of Polonia Restituta for the honour, I would like to dedicate this order to all of those who worked with me when I was in hiding, then imprisoned and then deprived of any employment – all those people in Gorzow Wielkopolski, Wroclaw and Szczecin. Without their courage and support contemporary history of Poland would definitely be different.

We all did it together.

Leaving Poland in 1987 with a one-way passport in my pocket, I was heartbroken and full of worry about my future. Now I know that choosing this country was a great decision.

I want to thank Canada that it has become my home, welcoming me as a political immigrant and that now I can be a proud citizen of the two fantastic countries – Poland and Canada. Also, I am happy that in my work I can serve both Poland and Canada.

THANK YOU!

 

Poleć:

O Autorze:

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

7 Comments

 1. Janusz Szpak on

  Znakomicie – na takie okazje Polska powinna mieć środki, aby środowiska wpływowe w Kanadzie mogły docenić to, co się w Polsce wydarzyło przez ostatnie 25 lat. Gratulacje dla odznaczonego. Ciekawe życie.

 2. Serdeczne gratulacje, Panie Zbigniewie. Tak powinny być organizowane takie imprezy, nie tylko dla Polonii, ale dla Kanadyjczyków. A wracając do odznaczenia: inne polonijne gazety (te darmowe reklamówki) podały tak samo brzmiący tekst, ale ani słowa oczywiście o odznaczeniu dla pana red. Bełza. Smutne i takie niskie. Brak klasy.

 3. Witold Liliental on

  Serdeczne gratulacje, Zbyszku! nalezalo Ci sie to odznaczenie od dawna! Jestesmy z Ciebie dumni!

 4. Leszek Samborski on

  Serdeczne gratulacje Zbyszek.
  Twoja ciężka praca dla Polaków i Polski została wreszcie doceniona. Myślę, że to dopiero początek. Twoje życie jest tak ciekawe, że ktoś powinien napisać o Tobie książkę. Wiem nawet kto.
  Z wyrazami szacunku,
  Leszek Samborski

 5. Jadwiga Gil on

  Gratulacje Zbyszek!

  Nareszcie Twoja ciezka praca zostala odpowiednio doceniona.

  Z powazaniem Jadwiga Gil

  • Edek Wójciak on

   Zbyszku, najszczersze gratulacje! Twoj upór i konsekwencja ktore zawsze podziwialem zostaly docenione. Gora Gzazeta i Zbyszek Belz! Tak zwana konkurencja w dalszym ciagu udaje ze nie ma Gazety, ale to juz tylko swiadczy o tym, jak bardzo sa smieszni. Pozdrawiam i do zobaczenia we wrzesniu.
   Usciski – Edek Wojciak

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.