Oli powrót do korzeni

0

10 sierpnia, na 5-tysięcznej widowni Amfiteatru w Mrągowie zasiądą miłośnicy muzyki, natury i połączenia obu. Będzie to niezwykłe, pierwsze tego rodzaju wydarzenie – premiera nowego mazurskiego wydarzenia kulturalnego “Projekt Arboretum”.

Za tym ogromnym wydarzeniem muzycznym stoi nasza torontońska (już teraz pół torontońska, pół polska) artystka, wokalistka jazzowa Ola Turkiewicz. Kilka lat temu pojechała do Polski, podążając za sercem (to osobna godna artykułu – romantyczna – historia) i, jak to ona, zaczęła tworzyć unikatowe zjawiska kulturalne.

Wizjonerska idea patriotycznej muzyki w nowoczesnych aranżacjach rozkwitła dzięki jej entuzjazmowi i profesjonalizmowi w 2009 roku. Teraz Koncerty Niepodległości odbywają się co roku w najwspanialszym do tego miejscu – w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także na Zamku Królewskim, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jak piszą organizatorzy, “Koncert Niepodległości od lat skutecznie przełamuje stereotypy i tabu, które narosły wokół pieśni patriotycznej. Od pierwszej edycji gromadzi publiczność w dużych salach koncertowych, a bilety kończą się praktycznie w dniu rozpoczęcia ich dystrybucji. Efektem Koncertu jest integracja zarówno miłośników historii, jak i melomanów, osób starszych i młodzieży, ludzi o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, a nawet cudzoziemców.”

Oczywiście, znając Olę, można się było spodziewać, że na tym się nie skończy. Bo poza umiłowaniem tradycji, historii, korzeni kulturowych, muzyki, jazzu, Ola zawsze była zafascynowana przyrodą, a jako artystka – jej połączeniem z dźwiękami, pieśniami, poezją, baśniami…

I tak powstał kolejny autorski, unikalny projekt – Projekt Arboretum, niezwykły “koncert odnoszący się do szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego, a także ekologii i zrównoważonego rozwoju. (…) Wykorzystuje on perełki pieśni etnicznych, leśnych i osadniczych z Kurpi, Podola, Polesia, Wołynia oraz dedykowane kompozycje współczesne. Mało znane utwory tradycyjne prezentowane będą w połączeniu z klimatami jazzowymi, muzyką klasyczną i elektroniczną, poezją śpiewaną, rockiem alternatywnym itp.” (materiały informacyjne).

Ola postanowiła zrealizować swój śmiały pomysł w mieście, skąd sama pochodzi – w Mrągowie, położonym w przepięknej krainie jezior i posiadającym znakomite warunki do takiej imprezy – ogromny amfiteatr położony tuż nad jeziorem Czos, gdzie w czasach komuny grano muzykę prawie zakazaną, ale dla ówczesnych Polaków tchnącą wolnością i swobodą – muzykę country.

Do współpracy Ola zaprosiła innego mrągowianina – znanego aktora Wojciecha Malajkata, któremu powierzyła baśniowo-poetycką narrację.

Sama Ola, twórca, dyrektor muzyczny koncertu, będzie też wykonawcą, a obok niej wystąpią: znany pieśniarz kurpiowski Adam Strug (promujący właśnie swoją najnowszą płytę, wydaną ze Stanisławem Soyką, “Strug, Leśmian, Soyka”), polsko-ukraiński zespół “Dziczka” oraz 8 doskonałych instrumentalistów sesyjnych. Ola to dusza społeczna, więc do koncertu dołożyła akcję “Arboretum o świcie”, w trakcie której muzycy i publiczność w malowniczym nadjeziornym amfiteatrze śpiewać będą a cappella nastrojowe i romantyczne pieśni ludowe.

This slideshow requires JavaScript.

Ten rok to rok nie tylko inauguracji nowej imprezy, ale także rok jubileuszowy – 20 lat pracy artystycznej Oli Turkiewicz. Z tej okazji została wyróżniona Odznaką honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. O tym wszystkim artystka opowiada nam z Warszawy.

Małgorzata P. Bonikowska: To wyjątkowa okazja – wywiad z okazji Twojego jubileuszu i zupełnie nowej inicjatywy, którą podjęłaś. Porozmawiajmy najpierw o tym pierwszym. Patrząc wstecz, które swoje dokonania uważasz za najważniejsze?
Ola Turkiewicz: 20 lat! Kiedy to przeleciało?! Ale też fajne uczucie spełnienia artystycznego. Kiedy zaczynam sobie wyliczać ile się wydarzyło to mam poczucie, że nie zmitrężyłam tego czasu. Nie wiem, czy którekolwiek z wydarzeń jest najważniejsze, jednak wszystko zaczęło się od Misterium Jest Nadzieja w Toronto. To było wydarzenie, które spowodowało, że zdecydowałam się zostać “zawodowym” muzykiem. Więc było dla mnie przełomowe pod każdym względem, wpłynęło w ogromnym stopniu na moje życie. Było to przedstawienie słowno-muzyczne opowiadające o drodze człowieka przez życie, drodze, która zmierza ku światłu. Forma była dość niezwykła, bo na scenie stały obrazy Beaty O’Connell (Goik), wykorzystałyśmy w przedstawieniu też jej wiersze oraz wiersze O. Andrzeja Madeja. Część wierszy była recytowana przez Agnieszkę Jaśkowską, a część, do których skomponowałam muzykę, śpiewałyśmy razem z Kingą Mitrowską. Spędziłyśmy wiele dni po późne godziny nocne na próbach. Nigdy nie zapomnę tej atmosfery wspólnego tworzenia, zaangażowania. To był czas magiczny. Każdy następny projekt był zawsze tak samo ważny, bo niósł ze sobą nowe nadzieje, możliwości. Jednak magia czasu tworzenia Misterium pozostała wyjątkowa. Bardzo dużo emocji pojawiło się przy Koncercie Niepodległości, który był moim pierwszym projektem po powrocie do Polski. Zaś najnowsze “dziecko” czyli Projekt Arboretum daje mnóstwo radości. Po pierwsze dlatego, że prawie w całości muzyka do Projektu Arboretum jest mojego autorstwa. Po drugie – premiera odbędzie się w moim rodzinnym mieście Mrągowie. To budzi dużo emocji. Tym bardziej, że w tym koncercie weźmie udział drugi mrągowianin – Wojtek Malajkat.

M.P.B.: Patrząc wstecz, jubileuszowo, powiedz, czy jest coś, co zrobiłabyś inaczej gdybyś mogła.
O.T.: Hm… Może dokonałabym trochę innych wyborów w czasach mojej muzycznej edukacji:)) Wybrałabym dziś kilka innych kursów, może nawet w pewnym momencie zamieniłabym Humber College na University of Toronto, co zresztą wówczas doradzał mi wyśmienity pianista Darek Terefenko. Kilka lat później wybory te ułatwiłyby mi trochę życie przy aranżowaniu:) Ale to tylko kosmetyka, poza tym, może jedynie zrobiłabym jeszcze więcej…

M.P.B.: Twoje życie, i artystyczne i prywatne, to Kanada i Polska. Który z tych krajów jest Ci bliższy? Gdzie jest Twoja dusza?
O.T.: Ha, ha – a to podstępne pytanie! Oba kraje są mi tak samo bliskie. Moja dusza w tym względzie jest podzielona równo na pół:)

M.P.B.: Pomówmy o Twojej najnowszej idei artystycznej – Projekt Arboretum. Skąd pomysł i czy trudno było doprowadzić do jego realizacji?
O.T.: Poniekąd zrodził się on z Koncertu Niepodległości. W czwartej edycji Koncertu Niepodległości opowiadaliśmy o wielokulturowym dziedzictwie Rzeczypospolitej. W aranżacjach pojawiły się w związku z tym muzyczne tematy z terenów dawnej Polski Jagiellonów. Fascynacja łączenia muzyki etnicznej ze współczesnymi brzmieniami i nurtami muzycznymi zainspirowała mnie do stworzenia nowego projektu. Pojawiły się pytania, jaki powinien być, o czym. I tak narodził się bardzo “organiczny” projekt muzyczny, nawiązujący do wszystkiego co dla nas, jego twórców, jest ważne. Czyli własne korzenie, życie proste, w zgodzie z naturą, dziedzictwo kulturowe sięgające aż do Słowian, szacunek dla środowiska, krajobrazu, ekologia. Dlatego w logotypie jest drzewo, które zawiera całą tę symbolikę. Arboretum zaś po łacinie to drzewo genealogiczne, a dziś w taki sposób określa się również ogrody botaniczne, w których hoduje się rzadkie i zanikające gatunki roślin. Na przykład w Guelph jest przepiękne Arboretum przy uniwersytecie, do którego mam szczególny sentyment 🙂 Realizacja takich przedsięwzięć nigdy nie jest prosta. Trzeba znaleźć odpowiednie środki finansowe, trzeba umiejętnie wypromować takie wydarzenie, by miało szansę zaistnieć. Tym razem wyzwanie ogromne, bo mamy do zapełnienia amfiteatr liczący pięć tysięcy miejsc…

M.P.B.: Czego mogą się spodziewać widzowie w Mrągowie?
O.T.: To będzie pierwszy na świecie koncert muzyki hybrydowej. Czyli takiej, która łączy różne nurty muzyczne w jedną całość. A jeszcze jaśniej – w jednym utworze będzie można usłyszeć na przykład całkowicie pierwotną i nienaruszoną formę pieśni ludowej, śpiewaną białym głosem, obudowaną muzyką elektroniczną przechodzącą w klasyczny swing. I wbrew wszelkim pozorom i obawom utwór taki stanowi bardzo spójną całość:) Myślę, że publiczność może się spodziewać zarówno wzruszeń, jak i odrobiny humoru. Będziemy snuć opowieść, zarówno słowną, jak i muzyczną, mieszając rzeczywistość z baśnią, tak by widz poczuł, że świat materialny jak i duchowy są sobie bardzo bliskie, że w ich współistnieniu człowiek jest w stanie odnaleźć swoją pełnię. Muzycy, którzy biorą udział w tym projekcie, to wyśmienici instrumentaliści oraz wokaliści. Będzie nas 16 osób na scenie. W utworach wykorzystujemy zarówno instrumenty klasyczne takie jak akordeon, skrzypce, różne flety etniczne czy etniczne instrumenty perkusyjne, jak i gitarę elektryczną czy syntezatory. Pojawią się też nietypowi “muzycy”, na przykład żurawie albo żaby 🙂

M.P.B.: Jakie masz oczekiwania wobec tej najnowszej inicjatywy?
O.T.: Oczekiwania chyba zawsze są takie same: sukces. Czyli widownia wypchana po brzegi, wszyscy zachwyceni, pełni wspaniałych wrażeń, głębokich przemyśleń, które pozostaną z nimi na długo. Mam też nadzieję, że projekt ten rozszerzy się na międzynarodową skalę, takie są plany. Oczywiście planem jest też cykliczność, czyli co roku o tej samej porze spotykamy się w Mrągowie na kolejnych edycjach tego koncertu. Dodam jeszcze, że oprócz głównego koncertu w niedzielę, odbędzie się Arboretum o świcie, czyli coś w rodzaju takiej ethnosession (od jam session). Będziemy w Mrągowie witać wschód słońca śpiewając pieśni ludowe – te spokojne oczywiście – na mrągowskim molo. Bez żadnego nagłośnienia, czyli “unplugged” :) Zapraszamy do tego uczestników Festiwalu Kultury Kresowej. Projekt Arboretum jest koncertem zamykającym ten festiwal. I zapraszamy oczywiście wszystkich tych, którzy będą mieli ochotę w taki sposób przywitać nowy dzień, albo mają problemy ze spaniem – ha, ha, ha! Spotykamy się około godziny 5-tej rano – zapraszam!:) I oczywiście zapraszam wszystkich czytelników Gazety, którzy w tym czasie będą gdzieś na Mazurach. Projekt Arboretum, amfiteatr w Mrągowie, 10 sierpnia, godz. 16:30, wstęp wolny! Zapraszam też na nasze strony: www.projektarboretum.pl, www.koncertniepodleglości.pl zapraszam do polubienia naszych profili na Facebooku, Zapraszam również na moje profile na ReverbNation oraz Band- Camp, gdzie umieszczam swoje najnowsze kompozycje oraz informacje o projektach. Będzie mi bardzo miło zobaczyć tam fanów z Kanady:) A redakcji Gazety dziękuję za ten wywiad i nieustające od lat wsparcie.

M.P.B.: Gratulujemy Ci niezwykłej kreatywności. Życzymy wspaniałego jubileuszu, udanego koncertu i koników przed wejściem do amfiteatru w Mrągowie!

Małgorzata P. Bonikowska

Na YouTube można oglądać klipy promocyjne obu projektów:

“Tańczące drzewa”

“Natura jest muzyka” 

“Motyl” 

“Skrzyżowanie dróg” 

Oto strony internetowe obu projektów:

oraz ich profile społecznościowe:

Wydarzenie zostało przygotowane przez Fundację Dziedzictwa Rzeczpospolitej i Urząd Miasta Mrągowo, we współpracy z firmą Sudawia

Projekt Arboretum - logotyp

Poleć:

O Autorze:

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.