W Centrum Nauki Kopernik otwarto Majsternię

0

Śruby, łańcuszki, linki, deseczki zebrane w kilkanaście gotowych do eksperymentowania zestawów, przygotowywało Centrum Nauki Kopernik. Z ich pomocą, w otwartej w czwartek Majsterni, goście Centrum mogą skonstruować np. most, pojazd latający czy zbudować wieżę.

Majsternia to nowa atrakcja, którą dla swoich gości przygotowało stołeczne Centrum Nauki Kopernik. W przestrzeni przypominającej kawiarnię ze stolikami, można wybrać jeden z kilkunastu gotowych zestawów majsterkowicza.

This slideshow requires JavaScript.

Ze śrubek, gumy rowerowej, łańcuszków, linki, deski z otworami trzeba np. zbudować tor dla kulki, która ma przewędrować z punku A do punku B. W innych zadaniach można zbudować ze słomek wieżę, która udźwignie ciężką piłkę, skonstruować most i pojazd latający, poeksperymentować z polem magnetycznym i napięciem powierzchniowym. Czas wykonania zadania jest nieokreślony, nie ma też dokładnych instrukcji wykonania zadania. Rezultat zależy tylko od naszej pomysłowości, sprawności i wytrwałości.

“Pierwszego dnia po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych zaspana poszłam do łazienki. Na mydle jest taki napis: zwilż dłonie kilkoma kroplami i pocieraj prawą o lewą. Im dłużej będziesz to robić, tym czystsze one będą. Ta instrukcja obsługi mydła, to był moment zaskoczenia. To jednak bardzo charakterystyczne dla wygodnego świata” – mówiła podczas czwartkowej inauguracji wystawy wicedyrektorka Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska.

Jak zauważyła, przyzwyczajamy się do istnienia instrukcji obsługi i według nich postępujemy. “To jest bardzo wygodne. To miejsce powstało, aby przełamać ten schemat. Zebraliśmy tutaj kilka wyzwań, tajemnic. Jeżeli ktoś zacznie tutaj robić jakieś zadanie i powie: nie wiem, od czego zacząć, to prawda jest taka, że my też nie wiemy. Wyjście poza sferę komfortu jest w tej całej zabawie najcenniejsze” – powiedziała Cieślińska.

Michał Rączka z Centrum Nauki Kopernik zaznaczył, że twórcy wystawy chcieli umożliwić gościom CNK przeprowadzenie realnych doświadczeń. “Ważny jest też moment zwątpienia, że coś jednak nam wychodzi inaczej niż myśleliśmy. Na koniec chcemy, aby ci najbardziej wytrwali poczuli radość z własnego rozwiązania danego zadania” – opisał Rączka.

Rzecznik prasowy CNK Katarzyna Nowicka wyjaśniła, że znajdujące się w Koperniku setki eksponatów ukazują prawa rządzące światem. W laboratoriach prowadzi się potwierdzające te prawa doświadczenia. W Majsterni można je zaś odkrywać samodzielnie, zgodnie z własną inwencją.

Dostępne w Majsterni zestawy nie są skierowane do jednej określonej grupy wiekowej. Przeznaczone są dla dzieci, ich rodziców i dziadków. Najmłodsi goście CNK poniżej 8. roku życia mogą korzystać z zestawów pod nadzorem opiekuna.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.