“Bogowie” – On tu właśnie przechodził

0

Publiczność warszawskiego kina “Atlantic” długo biła brawo po projekcji, żeby pobić rekord długości oklasków, który padł na Festiwalu w Gdyni. Tam film oprócz oklasków dostał aż pięć statuetek, w tym dwie najważniejsze: Grand Prix – Złote Lwy i za pierwszoplanową rolę męską dla Tomasza Kota, który wcielił się w postać profesora Religi. Doceniono też scenariusz autorstwa Tomasza Raka.

Tomasz Rak – scenarzysta: – “Praca nad scenariuszem to były godziny spotkań z ludźmi, którzy pracowali z Religą. Film opowiada o zmarłym w 2009 roku profesorze Zbigniewie Relidze, który dokonał rewolucji w polskiej medycynie i przełamując wszelkie tabu, przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca”

Łukasz Palkowski reżyser: – “Zanim wziąłem się za ten film niewiele o profesorze Relidze wiedziałem… a Religa to bohater jakich mało w polskim kinie: z krwi i kości…”

Hanna Bakuła, malarka – “To szlachetny, optymistyczny film, bo w polskim kinie ciągle ktoś kogoś leje po mordzie, a tu nagle opowieść o kimś kto ratuje komuś życie…” “Bogowie” – najlepszy film tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni można oglądać na pokazach przedpremierowych w Warszawie.

W uzasadnieniu nagrody napisano: “Za najbardziej obiecujący debiut ostatnich sezonów, za umiejętne połączenie własnych ambicji artystycznych z oczekiwaniami widowni, za wzorcową pracę z aktorami”.

“Bogowie” to jedna z sześciu premier, które znalazły się na liście 13 filmów wyróżnionych przez Zespół Selekcyjny oraz Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jak podkreślił dyrektor Michał Oleszczyk, konkurs był w tym roku niezwykle mocny i różnorodny, tym bardziej nominacja cieszy twórców filmu. – “Jesteśmy zaszczyceni, że nasz film został zakwalifikowany na Festiwal Filmowy w Gdyni, w tak dobrym gronie. Pionierzy, tacy jak nasz bohater, wyznaczają nowe drogi i są przykładem bezkompromisowości dla młodych ludzi. Również w dzisiejszych czasach” – powiedział producent filmu, Piotr Woźniak-Starak.

“Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego to film opowiadający historię pierwszego polskiego udanego przeszczepu serca. Operacji dokonał zespół kardiochirurgów z Zabrza, którym przewodził prof. Zbigniew Religa. Najbardziej znany w Polsce lekarz rzucił wyzwanie swoim mentorom, byłym przełożonym i ich przestarzałemu sposobowi myślenia. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Tymczasem bohatera “Bogów” nie obchodzi nic poza życiem pacjenta. Wrócił do Polski, choć mógł zostać w USA. Kiedy esbecy ścigają jego pracownika, pogonił ich, jakby byli jego personelem. Jako lekarz działał też na przekór tradycyjnym wierzeniom i utrwalonej symbolice, według której serce jest organem świętym, symbolem miłości, siedzibą duszy. Transplantacja była początkowo uznawana za sprzeczną z prawem naturalnym jak dziś in vitro. Religa uważał się za ateistę, ale działał jak bóg – choć był bogiem postępowym, nieskrępowanym przesądami, a przy tym podzielającym ludzkie słabości. Po pieniądze na sprzęt medyczny był gotów iść do samego diabła, w tym wypadku: do partii. Uzyskał fundusze z kar, które musiała płacić trująca Śląsk koksownia “Jadwiga”. Potrafił przekabacić dla sprawy sekretarza komitetu i ministra, zarażając ich swoim heroicznym awanturnictwem. Kiedy za uratowanie życia syna dziękuje mu ojciec-gangster, Religa powiedział tylko: “Niech uważa z nożami”. Choć sam był ateistą, nie obchodziło go, że jego asystent wiesza w szpitalu krzyż. – “Jakie to ma znaczenie? Przecież sami wchodzimy w role bogów”. Rzucił się do ratowania pacjenta, którego właśnie przywieziono karetką – właściwie już na ulicy rozpoczął operację. Zapytany przez pielęgniarza, który go nie znał, kim jest, odpowiedział z głupia frant: – “…ja tu właśnie przechodziłem…”.

This slideshow requires JavaScript.

Ścieżkę dźwiękową filmu stanowi muzyka epoki. Historii nie towarzyszą jednak klasyczne polskie przeboje, a znane światowe hity rock’n’rollowe.

-“Bardzo zależało nam na tym, żeby zrobić film jasny, a nie ciemny, dołujący. Chcieliśmy, żeby ludzie znowu zaczęli się uśmiechać” – mówi reżyser. – “Nie chcieliśmy iść na łatwiznę i sprzedawać epoki Lombardem, skądinąd cudownym. Ale chcieliśmy się bardziej postarać. Inspirowało nas też to, czego słuchał sam Zbigniew Religa. On był rock’- n’rollowcem! Ta muzyka dynamizuje film, ale taki też był to człowiek”.

“Bogowie” uhonorowani zostali na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni Złotymi Lwami dla najlepszego filmu. Nagrodę dla najlepszego aktora za swoją kreację odebrał Tomasz Kot. Obraz wyróżniono również Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Project London (dla produkcji o największym potencjale zagranicznym), Nagrodą Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego Za Granicą, Złotym Klakierem, Gwiazdą Elle dla Tomasza Kota oraz statuetkami za scenariusz (Krzysztof Rak), scenografię (Wojciech Żogała) i charakteryzację (Agnieszka Hodowana, Aneta Brzozowska).

Reżyser filmu urodził się w 1976 r. w Warszawie. Zrealizował dokument “Giganci” oraz krótki film fabularny “Nasza ulica” według opowiadania Jana Himilsbacha (I nagroda na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej). Praktykował jako drugi reżyser przy filmach Macieja Pieprzycy, Krzysztofa Langa i Jana Kidawy-Błońskiego. Jego fabularnym debiutem jest “Rezerwat”. Film pokazywany był dotychczas na krajowych festiwalach i wszędzie dostawał nagrody, m.in. w Koszalinie oraz na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu. Najważniejsza była nagroda na festiwalu w Gdyni – za najlepszy debiut filmowy roku 2007.

Łukasz Palkowski jest absolwentem Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Na tej samej uczelni 4 października rozpoczyna studia niżej podpisany, współautor “…da się lubić” – Edek Wójciak.

Film “Bogowie” pojawi się w kinach 10 października.

Poleć:

O Autorze:

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.