Dawny pałac Ogińskich po renowacji

0

Pałac należący niegdyś do rodu Ogińskich w Zalesiu w obwodzie grodzieńskim na Białorusi został w czwartek otwarty po restauracji. Właścicielem majątku był m.in. słynny kompozytor Michał Kleofas Ogiński.

Renowacja XIX-wiecznego pałacu trwała od 2011 r. Główna architekt i kierownik naukowy prac Ludmiła Iwanawa podkreśliła, że budynek został odrestaurowany z zewnątrz, a także częściowo odtworzono wnętrza. Zainstalowano system ogrzewania i wentylacji, położono nowy dach i podłogi, a także wymieniono drzwi i okna oraz odnowiono schody.

Restauratorzy chcieli w jak największym stopniu odtworzyć wygląd budynku z czasów Michała Kleofasa Ogińskiego, ponieważ jednak wnętrza niemal się nie zachowały, wymagało to przeprowadzenia badań archiwalnych i bibliograficznych, oparcia się na spisach inwentarza oraz relacjach osób współczesnych kompozytorowi, w tym znanego malarza Napoleona Ordy.

Odrestaurowano m.in. gabinet Ogińskiego, dużą i małą salę gościnną, a także salę koncertową na 88 miejsc. W prawym skrzydle pałacu przewidziano pokoje gościnne dla turystów. Wewnętrzny dziedziniec został przystosowany do organizacji koncertów.

Pozostało jeszcze zakończenie prac nad oranżerią, zamontowanie na jednej z wież zegara i dzwonu, które przedstawił na jednej ze swych rycin Orda, a także uzupełnienie wyposażenia w meble. Pałac odrestaurowano kosztem 200 tys. euro z unijnego programu współpracy transgranicznej Łotwa-Litwa-Białoruś oraz 25 mld rubli białoruskich (7,8 mln zł) z budżetu państwowego oraz obwodowego Białorusi. W przyszłym roku na zostać otwarty także zespół parkowy wokół majątku.

Wszystkie prace restauracyjne mają zostać zakończone przed 250. rocznicą urodzin autora poloneza “Pożegnanie Ojczyzny” 7 października przyszłego roku. W uroczystości otwarcia pałacu uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa obwodu grodzieńskiego oraz Ministerstwa Kultury Białorusi. Przewodniczący władz obwodowych Uładzimir Kraucou zapewnił, że na szczeblu obwodu podejmowane są wszystkie możliwe kroki, aby ochronić zabytki podobne do Zalesia. Michał Kleofas Ogiński mieszkał w Zalesiu 20 lat – od 1802 do 1822 r. W tym czasie majątek był chętnie odwiedzany przez kompozytorów, poetów i malarzy.

Z Mińska
Małgorzata Wyrzykowska

Poleć:

O Autorze:

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.