Dzieci i rodzice – polskie zabawy

0

Zakończyły się spotkania pt. “Polskie Place Zabaw” organizowane przez Ogniwo 24 z Federacji Polek w Kanadzie, które prowadziła Dagmara Ulanowska, przewodnicząca ogniwa (oraz mama czwórki chłopców). Odbywały się one cotygodniowo w godzinach przedpołudniowych w Huron Park w Mississaudze oraz w parkach Pine Cliff w Streetsville i Eldorado w Brampton.

Celem spotkań było szerzenie polskości poprzez pokazanie oraz nauczenie dzieci gier z naszego dzieciństwa, z naszych polskich podwórek. Na spotkania przychodzili rodzice lub dziadkowie ze swoimi pociechami, dla których przygotowywano zabawy w zależności od wieku. Zabaw było wiele, poprzez wyliczanki na gumie po gry takie jak “Ciepło, zimno” czy “Stary Niedźwiedź Mocno Śpi”, który najbardziej podobał się najmłodszym uczestnikom. Dużym powodzeniem cieszyło się czytanie polskich bajek przez Katarzynę Stelmach-Ciszek, członkinię Ogniwa 24. Joanna Kaczkowska i Dagmara Ulanowska.

This slideshow requires JavaScript.

Dla młodszych dzieci były zajęcia muzyczno-ruchowe organizowane przy pomocy Teresy Tomaszewskiej, która prowadzi przedszkole “Słoneczko” w Mississaudze. Maluchy miały okazję nauczyć się takich zabaw muzycznych jak “Mam Chusteczkę Haftowaną”, “Balonik”, “Rolnik sam w dolinie” i wiele innych. Większe dzieci miały możliwość brania udziału w zabawach integracyjnych, zawodach sportowych oraz konkursach.

Zadbano też o mamy. Prowadzono zajęcia ruchowe przy muzyce – aerobik, do których żywiołowo zachęcała jedna z mam, Joanna Kaczkowska, trener personalny. Wszystkie zajęcia były przygotowywane z pomocą uczestniczących mam. Każdy brał czynny udział w zabawach razem z dziećmi.

Bardzo ważna jest także integracja oraz nawiązanie bliskich więzi dzieci z ich rodzicami. Przez cały okres spotkań pojawiło się ponad 60 rodzin, a duża ich część regularnie uczestniczyła w letnich spotkaniach. Dzieci jak i rodzice świetnie czyli się w swoim towarzystwie i planują nadal spotykać się m.in. na polskim programie dla dzieci w Central Library w Mississaudze oraz na różnych wyjazdach, które wspólnie będą organizować. Mamy nadzieję, że “Polskie Place Zabaw” będą kontynuowane w przyszłym roku i że będą cieszyły się jeszcze większą popularnością.

Jako mama 3-letnich bliźniaków, którzy już od rana potrzebują wyładować energię, miałam okazję aktywnie spędzić czas z dziećmi i dać im namiastkę polskiego przedszkola. Chłopcy byli zachwyceni możliwością nauczenia się polskich zabaw, które mamie już uleciały z pamięci. Spotkania dały mi możliwość poznania nowych ludzi i umożliwiły wymianę rodzicielskich doświadczeń. Czas w parku umykał bardzo szybko, nawet podczas niesprzyjającej pogody. Cieszę się, że miałam możliwość brania udziału w tak świetnej inicjatywie, dzięki której zdobyłam wiele znajomych, a moje dzieci kolegów i koleżanek.

Kamila Byczek,
uczestniczka spotkań

Poleć:

O Autorze:

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.