Koncert Warszawski w Living Arts Centre w Mississaudze

0

Celebrity Symphony Orchestra już od dwudziestu lat zaprasza wielkie widowiska, promujące polska muzykę i najlepszych polskich solistów. Tym razem zapraszamy 25 października 2014 do Living Arts Centre w Mississaudze na wielki galowy koncert warszawski “Warsaw Concerto”. Tytułowym utworem koncertu będzie Koncert warszawski (oryg. Warsaw Concerto) – utwór skomponowany przez Richarda Addinsella w 1941 roku na fortepian i orkiestrę do filmu “Niebezpieczne światło księżyca” (oryg. “Dangerous Moonlight”, w USA znanym jako “Suicide Squadron”). Kompozytor muzyki do filmu Richard Addinsell w utworze “Warsaw Concerto” (“Koncert warszawski”) zawarł liczne motywy oparte na muzyce Fryderyka Chopina. Utwór ten zyskał ogromną popularność. Od chwili premiery w 1941 do kwietnia 1944 w Wielkiej Brytanii sprzedano ponad 800 000 egzemplarzy płyt i wydania nutowego “Warsaw Concerto”. W kwietniu 1944 kompozytor utworu Richard Addinsell został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez premiera Stanisława Mikołajczyka.

This slideshow requires JavaScript.

Film “Niebezpieczne światło księżyca”, z którego pochodzi “Koncert warszawski” opowiada historię polskiego pianisty i pilota Stefana Radeckiego (Anton Walbrook) w czasie II wojny światowej. Radecki komponuje swój koncert w czasie bombardowania Warszawy w 1939 roku. Stefan Radecki zakochuje się w Amerykance Carol. Bohater wyrusza do Wielkiej Brytanii aby walczyć w bitwie o Anglię jako pilot Dywizjonu 303.

Koncert warszawski wraz z orkiestrą wykona 25 października 2014r. pianista Adam Żukiewicz. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znakomitych wokalistów, solistów Teatru Wielkiego Opery Narodowej z Warszawy: sopran koloraturowy Katarzyna Dondalska, baryton Zbigniew Macias i tenor Rafał Bartmiński.

W koncercie wezmą udział również utalentowane gwiazdy torontońskiej estrady: Kaja Cyganik, Anna Cyzon, Ilona Kowalik i Irmina Somers.

Katarzyna Dondalska – sopran koloraturowy jest finalistką i laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych: Musikwettbewerb der ARD w Monachium, Francesco Vinas w Barcelonie, Sylwia Geszty w Luksemburgu, Cardiff Singer of the World Festival w Cardiff w U.K., Voice Competition s’Hertogenbosch w Holandii. Jest znana z wielu występów w telewizjach BBC, NBC, ARD, BR, SWR.

Występuje w prestiżowych teatrach i salach koncertowych na całym świecie: Grand Opera Houston/ Texas, USA, Welsh National Opera Cardiff/Walia U.K., Stadttheater Linz/Austria, Stadttheater Mainz, Darmstadt, Kalsruhe, Mannheim, Heidelberg, Augsburg, Dusseldorf, Dortmund, Kolner Philharmonie, Konzerthaus Berlin, Alte Oper Frankfurt, Carl Orff Saal Gasteig Munchen, Konigin- Elisabeth Saal Antwerpen, Walt Disney Concert Hall Los Angeles/California, Orchestra Hall Symphony Center Chicago/Illinois, San Diego Symphony Orchestra, Orchestra des SWR Kaiserslautern, Orchestre Philharmonique du Luxemburg, Haydn Symphonieorchester Bolzano Trento, BSO Berlin, RSO Berlin.

W 2004 roku została wydana jej pierwsza płyta DEBUT LIVE, Maestro Andrzej Rozbicki zaprasza: Koncert Warszawski w Living Arts Centre w Mississaudze o której napisał znany polski krytyk muzyczny Józef Kański “… solistka jest obdarzona sopranem koloraturowym o imponującej, niespotykanej rozpiętości skali,… o pełnym i ciepłym brzmieniu. Można też podziwiać lotność, precyzję koloraturowych pasaży oraz swobodę w atakowaniu najwyższych dźwięków… nawet trzykreślne b (be).”

Katarzyna Dondalska w 2011 roku otrzymała tytuł doktora nauk w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Tenor Rafał Bartmiński urodził się w Lublinie. Absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską i Christiana Elsnera.

W 2001 roku został laureatem trzeciego miejsca XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 2007 roku zdobył drugie miejsce i kilka nagród pozaregulaminowych podczas VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Już w trakcie pierwszego roku studiów rozpoczął intensywną działalność koncertową. Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w “Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki – Opera Narodowa, 2002). Jeszcze w czasie studiów związał się z Warszawską Operą Kameralną, a od 2003 stale współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Z zespołem tego teatru śpiewał podczas występów gościnnych w Sadlers Wells w Londynie, Operze w Wilnie, na festiwalu Peralada w Hiszpanii i podczas tournée po Japonii. Głównymi jego rolami w Teatrze Wielkim w Warszawie były m. in.: Tamino w Czarodziejskim flecie, Ismaele w Nabucco Verdiego, Tamburmajor w Wozzecku Albana Berga, Boris w Katia Kabanova Janáčka, Pinkerton w Madame Butterfly Pucciniego, Stefan w Strasznym Dworze i Jontek w Halce Moniuszki. W 2009 roku zadebiutował w moskiewskim teatrze Bolszoj jako Tamburmajor w Wozzecku w nowej produkcji Dmitra Tcherniakova, a także w Operze Krakowskiej jako Don Ottavio w Don Giovannim.

W 2011 roku zadebiutował na Wexford Opera Festival w Irlandii.

Artysta stale współpracuje z większością najlepszych polskich orkiestr i filharmonii m. in.: Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfonią Varsovią oraz Filharmonią Krakowską.

Zbigniew Macias – ukończył Łódzką Akademię Muzyczną w 1982 roku, gdzie studiował śpiew pod kierunkiem Zdzisława Krzywickiego. Jeszcze jako student debiutował w łódzkim Teatrze Muzycznym. Był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu i Teatru Wielkiego w Łodzi, współpracował z Operą Wrocławską i Teatrem Wielkim w Poznaniu. Jest laureatem Festiwalu Arii i Pieśni im. Jana Kiepury w Krynicy i Konkursu im. Marii Callas w Atenach. W 1992 roku związał się na trwałe z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. W bogatym repertuarze artysty znalazły się partie: Escamilla w Carmen Bizeta, Hrabiego de Sirieux w Fedorze Giordana, Alfia w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego, Janusza w Halce i Miecznika w Strasznym dworze Moniuszki, role tytułowe w Weselu Figara i Don Giovannim Mozarta, Apostoła Piotra w Quo vadis Nowowiejskiego, Sharplessa w Madame Butterfly i Scarpii w Tosce Pucciniego, Bartola w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Faninala w Kawalerze srebrnej róży i Johannana w Salome Richarda Straussa, prapremierowego Orestesa w Elektrze Theodorakisa, Amonasra w Aidzie, Anckarströma (Renata) w Balu maskowym, Rodriga w Don Carlosie, Don Carlosa w Ernanim, partie tytułowe w operach Macbeth, Nabucco, Rigoletto i Germonta w Traviacie Verdiego, aż po rolę tytułową w Holendrze tułaczu i Amfortasa w Parsifalu Wagnera. Śpiewał Don Giovanniego w Sao Paulo (Brazylia), Sharplessa w Pretorii (RPA) i Miecznika w Buffalo (USA), Germonta w Tokio, Nabucco w Pekinie . Występował na festiwalach operowych w Carcasonne (Tosca), Bregenz (Parsifal), Wexford (Siberia Giordana i Straszny dwór) Xanten (Nabucco). Śpiewał w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii Portugalii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii i na Martynice. Ma również w swoim dorobku role musicalowe: Don Kichota w Człowieku z La Manchy, za którą to rolę otrzymał nagrodę Złotej Maski, tytułowego Zorbę w musicalu Kandera i Tewiego w Skrzypku na dachu na scenach Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Krakowa. Zbigniew Macias nagrywał z orkiestrami Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi i Krakowie. Artysta jest dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi.

Zapraszam Państwa na ten niezwykły koncert w wykonaniu rewelacyjnych solistów o światowej sławie, na chwile wspomnień z piosenkami o Warszawie z czasów Powstania Warszawskiego jak i tymi wspołczesnymi: Pałacyk Michla, Piosenka o mojej Warszawie, Warszawskie dzieci czy Sen o Warszawie. W drugiej części programu usłyszymy w najlepszym wykonaniu dwie najpiękniejsze arie ze “Strasznego Dworu” St. Moniuszki, arię Stefana i arię Miecznika, Wokalizę z filmu “Ogniem i mieczem” K.Dębskiego oraz popularne światowe przeboje. Będzie również okazja wspólnego śpiewu z solistami i orkiestrą.

Próba przed koncertem już o 19.00, oczywiście w LAC. Zaproście Państwo swoich kanadyjskich znajomych na tę wielką galę w jubileuszowym roku 20- lecia Celebrity Symphony Orchestra z udziałem rewelacyjnych solistów. Ten koncert trzeba koniecznie zobaczyć.

Andrzej Rozbicki

Warsaw Concerto, 25 października 2015, Living Arts Centre w Mississauga.
Bilety ($45-$65): Piast, Pegaz-Wisla, Pegaz- Starky II, Husarz, Polimex, LAC: 905-306- 6000 lub online: www.rozbicki.com

Poleć:

O Autorze:

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.