Polska żywność wraca do łask

0

Polska żywność wraca do łask czeskich konsumentów. I choć brak spektakularnych sukcesów, a rząd broni lokalnego rynku, klienci znowu sięgają po produkty oznaczone biało-czerwoną flagą.

Systematycznie rosnące zainteresowanie naszymi produktami najlepiej widać na Dniach Polskiej Gastronomii i Kultury, które od piątku odbywają się w Pradze. Ta gastronomiczno-kulturalna impreza odbywa się w stolicy Czech już po raz trzeci i co roku gromadzi coraz większe rzesze odwiedzających. Gości przyciągają nie tylko polskie kiełbasy i wędliny ale także bigos, pierogi czy owoce. Okazuje się jednak, że Czesi są zainteresowani polską żywnością nie tylko od święta. Mimo iż ostatnie lata nie były łatwe dla naszych artykułów spożywczych, polskim producentom udało się utrzymać czołową pozycję na czeskim rynku. Medialna nagonka na “trujące polskie jedzenie” – jak często można było przeczytać w gazetach czy na portalach internetowych – nie wytrzymała zderzenia z rzeczywistością.

Tymczasem statystyki mówią same za siebie. Jak podaje Czeski Urząd Statystyczny, eksport polskich produktów spożywczych do Czech nieustannie rośnie, a Ministerstwo Rolnictwa wylicza, że obecnie żywność z Polski to jedna czwarta wszystkich importowanych artykułów spożywczych.

Jak powiedział w rozmowie z PAP czeski minister rolnictwa Marian Jureczka – jest to możliwe dzięki temu, że obu krajom zależy na dobrej współpracy. “Myślę, że obie strony włożyły dużo pracy w poprawę wzajemnej komunikacji, szczególnie w kwestii jakości i bezpieczeństwa żywności”.

Jednocześnie dodał, że jego zdaniem współpraca ta może się ciągle poprawiać. “Dobrze wróży na przyszłość pogłębianie osobistych relacji między przedstawicielami czeskiego i polskiego ministerstwa rolnictwa, a także organów kontrolnych obu krajów” – dodaje Jureczka. I choć nie ma nic przeciwko polskiej żywności, nie ukrywa, że niepokoi go kwestia rosyjskiego embarga. “W związku z sankcjami ze strony Rosji oczekujemy pośrednich skutków spowodowanych nadwyżką żywności na rynkach UE” – powiedział PAP czeski minister rolnictwa.

Z Pragi
Tomasz Dawid Jędruchów

Poleć:

O Autorze:

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.