Uczciliśmy niepodległość Polski w Toronto

1

Dzień po tym jak Polska świętowała swoją niepodległość, 12 listopada w Toronto w siedzibie weterenaów SPK (Stowarzyszenia Kombatantów Polskich) na Beverley St., Konsulat Generalny w Toronto zorganizował uroczystość, na której zebrani mogli uczcić 96. rocznicę pojawienia się Polski na mapie po 123 latach niewoli.

Przypada ona w roku, kiedy cały świat pamięta, że Wielka Wojna, która na zawsze zmieniła świat, wybuchła 100 lat – dokładnie wiek temu.

Ten rok jest także rokiem wielu innych ważnych rocznic wydarzeń związanych z II wojną światową – 75. rocznicy napaści Niemiec na Polskę, 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 70. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. To także rok Jana Karskiego, wielkiego i ciągle za mało znanego na świecie bohatera II wojny światowej. Znakomita to więc była okazja, aby uhonorować weteranów-bohaterów II wojny światowej, mieszkających wsród nas, w Toronto. Weterani z II korpusu generała Andersa, panowie Ludomir Blicharski i Bolesław Chamot otrzymali awanse oficerskie.

Ten wieczór przypominał też nasze bardziej współczesne polskie rocznice, które obchodzimy w tym wyjątkowym 2014 roku – 25-lecie odzyskania wolności po zrzuceniu jarzma komunizmu, 10-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 15-lecie przyjęcia Polski do NATO. To wielkie, historyczne wydarzenia, które zmieniły los Polski i przypieczętowały jej coraz mocniejszą pozycję w Europie i na świecie. Za walkę z komunizmem w Polsce tego wieczoru Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi otrzymał Krzysztof Kasprzyk, poeta, pedagog, b. dysydent, autorapiosenek strajkowych Sierpnia’80 (m.in. “Piosenki dla Córki” oraz “Postulatu 22”). Za ofiarną pomoc dla Polski z Kanady i działalność w Kanadzie na rzecz Polski, były poseł federalny z ramienia Partii Liberalnej w latach 1979-84 oraz 1988-97, działacz polonijny i mentor kolejnych polonijnych polityków i aktywistów Jesse Flis zostal odznaczony wysokim odznaczeniem państwowym – Polonia Restituta

Wielkim przeżyciem dla weteranów, którzy z rąk attaché obrony w Ambasadzie RP w Ottawie płk. Cezarego Kiszkowiaka otrzymali awans na stopień porucznika, była obecność na tej uroczystości i udział we wręczaniu im oficerskiego awansu córki ich bohatera-dowódcy, generała Władysława Andersa, pani Anny Marii Anders, która na zaproszenie Ambasadora RP w Kanadzie Marcina Bosackiego przyjechała na uroczystość i niepodległościowe do Toronto i Ottawy. Opowiedziała zebranym o ojcu, o dorastaniu w domu wielkiego Polaka, a także o swojej misji szerzenia wiedzy o gen. Andersie, o Polsce i jej historii.

This slideshow requires JavaScript.

Pięknie i z wielkim patriotyzmem oraz dumą z tego, czym dzisiaj jest wolna Polska, przemawiali wszyscy mówcy tego wieczoru: pani Anna Maria Anders, attaché obrony płk Cezary Kiszkowiak, konsul generalny Grzegorz Morawski, a także nasi polscy posłowie federalni Władysław Lizoń, pierwszy poseł urodzony w Polsce, oraz Ted Opitz, syn polskiego oficera walczącego pod Monte Cassino, sam żołnierz armii kanadyjskiej.

Wieczór ubarwił koncert – dla weteranów zaśpiewała sopranistka Kinga Mitrowska i młodziutka wokalistka Ania Wójcik, które przy akompaniamencie pianisty Janusza Bosaka, wykonały pieśni Schonberga, Leonarda Bernsteina oraz Stanisława Nawrockiego. Wielce trafne słowa konsula Grzegorza Morawskiego podsumowują myśli i odczucia tych, którzy są dumni z Polski i jej dzisiejszej siły i pozycji w świecie. Ja podpisuję się pod nimi obiema rękami: “Wolność i niepodległość to najpiękniejsze rzeczy, które mogą spotkać Ojczyznę. Dokładnie 96 lat temu te dwa najcenniejsze dobra zostały Polakom zwrócone. Wolność jest niezbywalnym prawem każdego narodu. Dyktatura nie może zwyciężać demokracji a wartości takie jak wolność, niepodległość czy tolerancja pozostają zawsze uniwersalne.

Czynnikiem istotnym w rozpowoju każdego narodu jest pamięć historyczna tj. świadomość historyczna dziejów własnego narodu, pamięć o dniach jego chwały. Nasza historia, działalność dla Ojczyzny naszych przodków, wzywa nas, byśmy we współczesnym, wolnym i demokratycznym państwie polskim rozumieli, czym jest i jaką wartość stanowi narodowa niepodległość i samodzielne państwo.

Kilkunastu bohaterów, polskich żołnierzy walczących na wielu frontach II Wojny Światowej, jak również w szeregach Armii Krajowej, jest dzisiaj wśród nas. Wielki to dla nas honor móc święcić rocznicę niepodległości Polski w Waszym towarzystwie. Daliście nam lekcję, której wciąż się uczymy i w której Was podziwiamy, właśnie po to by jej już nigdy od początku nie powtarzać.”

Życzymy naszej wspaniałej Ojczyźnie-Polsce dalszych sukcesów i oby już nigdy jej wolność nie wymagała ofiar.

Małgorzata P. Bonikowska
Zdjęcia: Witold Liliental, Małgorzata P. Bonikowska i Jerzy Barycki

Zapraszamy do przeczytania naszej rozmowy z Anną Marią Anders

PS. Refleksja: jakże smutne jest to, że część (niemała, niestety) Polonii poddaje się manipulacji mediów ultraprawicowych w Polsce i polonijnych w Kanadzie (wszystkie mają tu taki charakter), ignorując wydarzenia takie jak to opisane powyżej i powtarzając ad nauseam, że Polska stoi nad przepaścią, że chyli się ku upadkowi. Przykro, że ci, którzy określają się jako patrioci (w przeciwieństwie do wszystkich innych), nie potrafią ani dostrzec ani docenić wielkich, historycznych zmian, do jakich doszło w ciągu niełatwych 25 lat. Nie ma idealnego kraju, ani idealnego procesu przemian, ale trudno mi uwierzyć w dobre intencje tych, którzy stale próbują dezawuować wartość i znaczenie tego, co osiągnęła nasza Ojczyzna. 

 

Poleć:

O Autorze:

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

1 Comment

  1. Polska ma swoich rodaków w kraju i na emigracji, ale gdyby tak polityka była bardziej łaskawa dla tych na emigracji?

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.