Wymiana myśli przez Atlantyk

8

Od kiedy znaleźliśmy ich w sieci, czytaliśmy ich teksty online z prawdziwą przyjemnością, często o nich dyskutując. Znakomite polskie pióra, wiedza, doświadczenie, a przy tym teksty politycznie sensowne, wyważone. Jakiż powiew świeżego powietrza w tej nabrzmiałej konfliktem i nienawiścią sferze medialnej! Nie raz stwierdzaliśmy, że Studio Opinii przypomina nam bardziej kanadyjską prasę, niż tę znad Wisły.

Studio Opinii to publikacja online – studioopinii.pl – niezależny portal publicystyczny istniejący od 2008 roku, którego redaktorem naczelnym jest wybitny polski dziennikarz Stefan Bratkowski – prawnik, dziennikarz, publicysta i pisarz, w latach 1980-1990 prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w latach 1991-1992 prezes Spółdzielni Wydawniczej “Czytelnik”. Skupia kilkudziesięciu polskich publicystów publikujących szeroko dyskutowane felietony z różnych dziedzin.

Po dwóch tekstach Tomka Kniata opublikowanych w Studio Opinii, otrzymaliśmy jakże miłą propozycję współpracy. Ucieszyliśmy się nią bardzo. Perspektywa wymiany myśli i poglądów ludzi piszących z perspektywy dwóch różnych stron Atlantyku wydała się nam bardzo kusząca. Nasi czytelnicy będą mieli okazję regularnego czytania w “Gazecie” przemyśleń znakomitych polskich publicystów, a my z kolei będziemy mogli przekazać polskim czytelnikom Studioopinii.pl nasze spojrzenie na świat, także na Polskę (tak!), i powiedzieć co nieco o Kanadzie, kraju mało znanym w Polsce.

U naszego polskiego partnera już 23 grudnia opublikowany został komunikat o podjęciu współpracy, w którym m.in. czytamy:

Studio Opinii” w pewnym sensie wchodzi na arenę międzynarodową i – również w pewnym sensie – “w papier”. Otóż w jednym z najmilszych państw świata, czyli w Kanadzie, ukazuje się gazeta polonijna pod bez- pretensjonalną nazwą “Gazeta” (…) Wśród innych czasopism polonijnych wyróżnia się – naszym zdaniem – wielce pozytywnie: nie ocieka ani przysłowiową wierzbą płaczącą, ani nie pachnie żadnymi grzybkami, w szczególności rydzykami; jest rozsądnym, spokojnym i poważnym pismem, adresowanym do inteligenckiego głównie czytelnika. Gdy chodzi o oblicze polityczne – jest “Gazeta” wielce zbliżona do naszego. Nic przeto dziwnego, że nawiązaliśmy ścisłą współpracę. My będziemy publikowali wybrane teksty “Gazety”, ona – nasze. Ponadto niektórzy nasi stali autorzy będą dawali swoje teksty “Gazecie” na wyłączność (…). A co dalej – zobaczmy; ja osobiście jestem tą współpracą mocno podekscytowany i bardzo się z niej cieszę. Być może wspólnie uda się nam zrobić jeszcze coś więcej, niż prosta wymiana tekstów i autorów; ale o tym tymczasem nie mówmy, żeby nie zapeszyć. (…)

Postanowiliśmy zacząć od przedstawienia dwóch autorów, którzy będą pisali teksty specjalnie dla nas – Bogdana Misia, inicjatora naszej współpracy, i Jerzego Klechty.

Czynimy to przez wywiady z nimi, w których opowiadają o sobie, o Studio Opinii i o planowanych cyklach publikacji w naszej “Gazecie”.

BOGDAN MIŚ

Urodzony w 1936 roku w Warszawie, absolwent Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracownik naukowo-dydaktyczny tej uczelni, st. asystent prof. Stanisława Mazura i prof. Heleny Rasiowej. Pracował też przy Autor Bogdan Misuruchamianiu i obsłudze pierwszego polskiego prototypowego jeszcze komputera mainframe XYZ, potem w Instytucie Matematycznym PAN oraz w kilku polskich wyższych uczelniach. Jednocześnie publikował w licznych mediach artykuły popularyzujące naukę; wielokrotnie zdobywał za tę twórczość najbardziej prestiżowe polskie nagrody. W 1961 roku finalista konkursu na prezenterów telewizyjnych, na długi okres związał się z Telewizją Polską jako prezenter, autor scenariuszy i redaktor. Doszedł do stanowiska 1. z-cy dyrektora programowego TVP; w wyniku negatywnej weryfikacji w roku 1981 zwolniony. W stanie wojennym redagował miesięcznik “Strażak”. Po transformacji wykładowca informatyki w szkołach wyżsych, redaktor naczelny polskiej wersji największego wówczas na świecie amerykańskiego miesięcznika komputerowego PC Magazine i naukowego miesięcznika “Informatyka”. Karierę zawodową w dziennikarstwie zakończył w miesięczniku “Wiedza i Życie”. Od 2004 roku na emeryturze, obecnie społeczny współredaktor i członek zarządu portalu dziennikarskiego “Studio Opinii”. Autor około 20 książek, tysięcy artykułów prasowych, setek programów telewizyjnych i radiowych. Przez jedną kadencję członek Komitetu “Polska 2000” przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego od ponad pół wieku. W wieku 77 lat otrzymał w roku 2013 tytuł honorowy Popularyzatora Roku.

W “Gazecie” będziemy publikowali materiały Bogdana Misia w cyklu “Czarna skrzynka”.

O sobie

O dziennikarstwie 

O Studio Opinii i naszej współpracy

Screen shot 2015-01-11 at 10.20.23 PM

 

•••

JERZY KLECHTA

Urodził się w Łodzi, dwa tygodnie przed wybuchem II wojny światowej, podczas której tułał się z matką na terenach polskich,
wcielonych do III Rzeszy. W wieku 17 lat rozpoczął studia na Politechnice Łódzkiej, gdzie włączył się w studencką działalność polityczną Października 56‘. Po usunięciu z uczelni rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Autor_Klechtanastępnie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończył wydział historii oraz Studium Dziennikarstwa. Studiował kulturę języka hiszpańskiego na Uniwersytecie w Salamance. Pracował w Polskiej Agencji Prasowej, miesięczniku “Sprawy Międzynarodowe” i prasie młodzieżowej, od 1973 r. do rozwiązania pisma – redaktor naczelny “Radaru”. Współtwórca programu satelitarnego “Bliżej świata” i jego prowadzący (1988-1992).

W 1990 r. został doradcą do spraw mediów w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W latach 1994-2000 prowadził program autorski w TVP Katowice. W latach 1995-2006 prowadził program “Spojrzenia na Polskę” w TV Polonia i realizował transmisje z uroczystości patriotyczno-religijnych. Po transformacji ustrojowej w Polsce podejmował w telewizji tematykę watykańską. Zaowocowało to kilkoma książkami poświęconymi papieżowi Janowi Pawłowi II. W 1990 r. założył w Pabianicach niezależny tygodnik – “Nowe Życie Pabianic”, którego był pierwszym redaktorem naczelnym. Zrealizował kilka filmów dokumentalnych. Wykładał na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od lat współpracuje z prasą polonijną we Francji. Felietonista portalu niezależnych dziennikarzy Studio Opinii.

Jest autorem ponad 20 książek historycznych, podróżniczych i biograficznych. Ostatnio wydał biografie Chopina (“Serce Chopina”, “Duchowość Chopina”) i Moniuszki (“Duchowość Moniuszki”). Od 1961 r. mieszka w Warszawie. Meloman. Uprawia amatorsko sport.

W “Gazecie” Jerzy Klechta będzie pisał felietony z cyklu “Głos sceptyka z Polski”.

O sobie

O dziennikarstwie

O Studio Opinii i naszej współpracy

 

 

Screen shot 2015-01-11 at 10.13.22 PM 

•••

A zatem – zaczynamy! Od przyszłego tygodnia pierwsze teksty naszych nowych autorów ze Studia Opinii w dwóch nowych cyklach.

Małgorzata P. Bonikowska

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

8 Comments

 1. Mnie interesuje Państwa ocena obecnej Polski – objaśnienie przyczyn takiej strasznej polaryzacji. Żyjecie tam, obserwujecie od lat, ba, dziesięcioleci. I co Państwo na to? Jest nadzieja?

 2. Witam Państwa serdecznie. Mam nadzieję, że się wzajemnie od siebie wiele dowiemy. Wbrew obawom niektórych, my tu w Polsce ogromnie się interesujemy Kanadą i życiem rodaków. Ja osobiście – choć nigdy w Kanadzie nie byłem – uważam ten właśnie kraj za modelowego przedstawiciela naszej cywilizacji. Współpraca z Gazetą to dla nas ogromna satysfakcja i miło mi, że mogę poinformować, że kilku następnych wybitnych kolegów już szykuje swoje teksty, by je Państwu udostępnić, oczekując na komentarze. Wszystkiego dobrego w nowym roku 2015!

  • Witold Liliental on

   Do Pana red. Misia

   Panie Redaktorze! To bylo strasznie dawno temu, jakis 68 albo 69 rok. Do Fabryki Wyrobow Precyzyjnych im. Swierczewskiego (tak wowczas nazywala sie fabryka znana dzis, jako VIS) przyszedl redaktor z telewizji robic eliminacje do teleturnieju wiedzy ogolnej i technicznej pod nazwa, o ile dobzre pamietam, ‘” Strzal do bramki” Ja w koncu znalazlem sie w trojce reprezentujacej zaklad pracy. Mam wrazenie,z etym redaktorem byl wlasnie Pan. Czy myle sie?
   Pozdrowienia z Kanady.

 3. Przyjemnie slyszec te rozmowy i glosy inteligentow starej daty, spokojnie i ciekawie mowiacych. Jakbym slyszal mojego ojca i dziadka. Taka rzadkosc w Polsce nastawionej na kase i sensacje. Jerzy Klechta ma racje, ze obecnie kazdy jest zajety wylacznie swoimi sprawami i ma w nosie innych. Dlaczego tak jest? Panowie Autorzy, prosimy o diagnoze i recepte na skuteczne leczenie.

 4. komentatorek on

  Nie wierzę, żeby oni tam w Polsce mogli zrozumieć nasze myślenie. Poza tym czy my ich tam w ogóle obchodzimy? Czytam komentarze pod artykułami u nich i widzę typowe polskie wywyższanie się. Każdy z tych komentatorów to ekspert i intelektualista, a reszta to idioci. Za mało merytorycznej dyskusji, a za dużo samokreacji. Ja jednak chętnie poczytam tych dwóch autorów w Gazecie. Gratuluję pomysłu 🙂

  • Moze naszego myslenia nie beda mogli zrozumiec, podobnie jak my nie zawsze zrozumiemy ich. Miejmy nadzieje, ze ta roznica perspektyw doprowadzi do ciekawszych dyskusji.

  • Kiedy jadę do Polski jest świetnie dopóki nie zaczynamy dyskutować. Tak rzadko słyszę pytania, a tak często autorytatywne twierdzenia, często o sprawach, które są Polakom w Polsce obce. Jestem ciekaw tej wymiany myśli przez Atlantyk. Myślę, że tak jak my możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy od nich, tak oni – gdyby tylko chcieli posłuchać – mogą się dowiedzieć dużo od nas. Oby tylko z obu stron była chęć. Rozmowy z autorami ze Studio Opinii – bardzo ciekawe. Nie są krytykantami bez sensu, ale mają dobrą i długą perspektywę.

 5. Znakomicie – czekamy na teksty. Bezcenne są teksty traktujące o nauce i genezie technologii. Ciągle za mało o tym wiemy. Przeczytałam felietony pana Klechty w Studio Opinii – bardzo analityczbe spojrzenie na wydarzenia. Dla nas w Kanadzie ciekawa analiza Rosji, Polski. Super!

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.