Niech świat sam zobaczy – “Jan Karski i władcy ludzkości” Sławomira Grünberga

2

Jan Karski jest jednym z tych, którzy nie potrafili być obojętni. Dokonując czynów niemożliwych, poddając się największym zagrożeniom, narażając się na tortury, wierzył, że warto, bo dzięki niemu i jego misji świat usłyszy o masowej eksterminacji Żydów przez hitlerowców na terenach okupowanej Polski, o koszmarach gett i obozów zagłady. Dotarł do największych decydentów, opowiedział o tym co widział i przeżył, a świat… odwrócił się na pięcie. NIKT NIC NIE ZROBIŁ, żeby powstrzymać hitlerowskie piekło. Ci, którzy okazali brak wiary albo/i obojętność, zamiast aktywnie działać na rzecz zatrzymania machiny Holocaustu, są współodpowiedzialni za śmierć każdego Żyda i każdego Polaka, który ratował żydowskich braci. 

Sławomir Grünberg to wybitny dokumentalista, operator i producent (LOGTV FILMS), absolwent łódzkiej szkoły filmowej, autor około 50 filmów, laureat prestiżowej nagrody filmowej Emmy za film “School Prayer: A Community at War” oraz nagrody Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media. Dwa filmy dokumentalne z jego zdjęciami, zrealizowane przez innych reżyserów, były nominowane do Oscara: “Legacy” Toda Lendinga (2000) i “Sister Rose’s Passion” Orena Jacoby’ego (2004).

24 kwietnia (w 101. rocznicę urodzin Karskiego) w Muzeum Historii Zydów Polskich POLIN odbędzie się premiera jego najnowszego filmu “Jan Karski i władcy ludzkości”, o powstanie którego walczył i w który wierzył. 

To nowatorski film, łączący różne techniki filmowe – archiwalne zdjęcia dokumentalne z animacją. Adresowany jest także do młodego pokolenia, w czym ten formalny zabieg może znakomicie pomóc. “Karski jest osobą, z której przykład mogą brać młodzi ludzie”, mówi twórca filmu. Jak napisał Tom Wood “The story of Jan Karski has all the appeal of the adventures of James Bond” (“Historia Karskiego przypomina historię Jamesa Bonda”). 

Przypominamy wywiad “Gazety” ze Sławomirem Grünbergiem oraz informacje o Janie Karskim, filmie i jego realizacji ze stycznia 2013 “Bohater ciągle za mało znany”

Sławomir Grünberg chce, aby film pokazywany był nie tylko w Polsce:

“Będę bardzo zadowolony, jeżeli promocja w Stanach Zjednoczonych i Europie będzie na tym poziomie, która jest teraz w Polsce, bo ta przerosła moje oczekiwania. Sam fakt, że film ma dotrzeć do 6 tys. szkół licealnych w kraju, ponieważ patronat nad produkcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. To dla mnie jest wyjątkowe osiągnięcie, na które nie liczyłem.”  Film trafi do 15 kin w całej Polsce, a przed projekcją w muzeum POLIN odbył się specjalny pokaz dla nauczycieli z Katką Reszke, współautorką scenariusza.

Jan Karski: Bond, który płacze. Nowy, świetny film

Wywiad w Polska Times

Więcej o filmie

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Poleć:

O Autorze:

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

2 Comments

  1. Witold Liliental on

    Czekam na ten film z niecierpliwością i z dużą dozą nadziei, że on zrobi więcej, niż wszystkie nasze dotychczasowe protesty i wpłynie zdecydowanie na to, by skończyły się obraźliwe i szkalujące Polskę wygłupy, jakimi nasz uraczył ostatnio dyrektor FBI i sławetne wyrażenia jak „polskie obozy śmierci”. W Polsce byli też szmalcownicy i mordercy, byli też w innych okupowanych krajach, ale na razie tylko Polska rozlicza się uczciwie z własną historią. Nie wolno się jednak rozciągać czynów tych niegodziwców na cały naród. Mam nadzieję, że film ten pokaże, nie tylko bohaterstwo Jana Karskiego, ale też niewiarę i bezczynność Zachodu, któremu on przekazał dowody trwającej wówczas Zagłady i błagania polskiego rządu o jakieś przeciwdziałanie. Szczególnym atutem tego filmu jest to, ze zarówno Sławek, jak i jego żona Katka oboje są polskimi Żydami, co nadaje filmowi znacznie większej wiarygodności na Zachodzie.

    • To nadzieja na zmianę stosunku do Polski wielu ludzi mającej niewielką wiedzę o Polsce i o historii tamtych czasów. A poza tym film ma szansę dotarcia do młodych ludzi m.in. przez animację. Dobrze, że w Polsce jest takie zainteresowanie tym filmem i tą postacią.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.