Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 7 maja

0

Imieniny obchodzą: Benedykt, Gizela, Gustawa oraz Ludmiła.

  • 221 lat temu w obozie pod Połańcem naczelnik powstania Tadeusz Kościuszko ogłosił uniwersał połaniecki – dokument dotyczący sprawy chłopskiej.
  • 175 lat temu w Wotkińsku urodził się Piotr Czajkowski, rosyjski kompozytor, twórca m.in. oper „Eugeniusz Oniegin”, „Dama pikowa” oraz baletów „Jezioro łabędzie”, „Śpiąca królewna” i „Dziadek do orzechów” (zmarł 6 listopada 1893 roku).
  • 148 lat temu we wsi Kobiele Wielkie koło Radomska urodził się Władysław Reymont, pisarz, autor m.in. powieści “Chłopi” i “Ziemia Obiecana”; laureat Nagrody Nobla w 1924 r (zmarł 5 grudnia 1925 roku).
  • 100 lat temu podczas I wojny światowej u wybrzeży Irlandii niemiecki okręt podwodny U-20 zatopił pasażerski transatlantyk „Lusitania”, płynący pod neutralną amerykańską banderą; zginęło około 1200 osób, wśród nich 128 obywateli amerykańskich.
  • 70 lat temu w kwaterze głównej gen. Dwighta D. Eisenhowera w Reims gen. Alfred Jodl, w obecności przedstawicieli czterech mocarstw alianckich, podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec.
  • 46 lat temu w Tomaszowie Mazowieckim urodził się Radosław Pazura, aktor, wystąpił m.in. w filmach „Szwadron”, „Operacja Samum”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, a także w serialu „Sfora”.
  • 38 lat temu w Krakowie w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zginął Stanisław Pyjas, student Uniwersytetu Jagiellońskiego i współpracownik Komitetu Obrony Robotników (KOR).
  • 11 lat temu w Iraku zginął Waldemar Milewicz, dziennikarz Telewizji Polskiej, reporter i korespondent wojenny.

W Polsce

W Gdańsku odbędą się dziś obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wezmą z nich udział m.in. prezydenci Polski – Bronisław Komorowski, Litwy – Dalia Grybauskaite, Ukrainy – Petro Poroszenko, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

W Europejskim Centrum Solidarności w ramach obchodów rocznicy zakończenia wojny przewidziane są dwa panele – historyczny pt. “Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat”, a następnie polityczny pt. “Integracja europejska. Lekcja wyciągnięta z II wojny światowej i jej współczesne znaczenie”. Ten ostatni poprowadzi prezydent Komorowski.

Po zakończeniu dyskusji uczestnicy spotkania w czwartek późnym wieczorem wezmą udział w uroczystości na Westerplatte. Prezydent mówił w kwietniu, że uroczystości przy Pomniku Obrońców Westerplatte będą momentem zwieńczającym odchody. “Bo trudno zrozumieć zakończenie wojny, nie pamiętając o jej rozpoczęciu” – mówił wówczas Komorowski.

sdd/

* * *

Na dzisiejszej konwencji wyborczej w Sopocie prezydent Bronisław Komorowski podsumuje dwumiesięczną kampanię wyborczą. “Będzie to podsumowanie +maratonu poparcia+ Bronisława Komorowskiego i wezwanie do mobilizacji w dniu wyborów” – mówił PAP Robert Tyszkiewicz (PO).

Na konwencji, oprócz Komorowskiego, głos zabrać ma m.in. premier Ewa Kopacz. Zaproszenie na zjazd otrzymali też członkowie komitetu poparcia Komorowskiego, a także jego sympatycy zrzeszeni w regionalnym, pomorskim komitecie poparcia.

Miejsce zjazdu wyborczego prezydenta nie jest przypadkowe. W czwartek w Gdańsku rozpoczną się obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

mkr/

* * *

Dziś w południe w Warszawie odbędzie się konwencja podsumowująca kampanię kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy. Według sztabowców kandydata, konwencja – która ma mieć formułę spotkania z wyborcami ze stolicy – ma także być “mocnym akcentem”, kierunkującym kampanię Dudy na ostatnie dwa dni, które pozostały do ciszy wyborczej. “Do samego końca będziemy walczyli o głosy Polaków. Do północy w piątek będziemy zabiegali o poparcie” – powiedział PAP rzecznik PiS Marcin Mastalerek.

tgo/

* * *

Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu będzie egzamin z biologii. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Chęć zdawania egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało blisko 40 tys. maturzystów z liceów ogólnokształcących i około 2 tys. maturzystów z techników. Z kolei do egzaminu z biologii chce przystąpić około 44,7 tys. maturzystów z liceów i około 7,2 tys. maturzystów z techników.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Tegoroczni absolwenci z liceów muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Z kolei abiturienci z techników – mogą, ale nie muszą, przystąpić do takiego egzaminu.

dsr/

* * *

Dziś w Senacie odbędą się głosowania – m.in. nad Nowym Prawem restrukturyzacyjnym, które zmienia filozofię uregulowań dotyczących restrukturyzacji firm. Celem takich postępowań, oprócz zaspokojenia wierzycieli, ma być przede wszystkim ratowanie firmy i pozostawienie jej w obrocie gospodarczym.

Senatorowie będą też głosować m.in. nad nowelizacją ustawy o statystyce publicznej, nowelą Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia i zmianami w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

wni/

* * *

Sąd Okręgowy w Katowicach ma ogłosić dziś wyrok w procesie Jarosława R. i Beaty Ch., którym prokuratura zarzuciła zabójstwo niespełna dwuletniego syna Szymona. Dziecko zmarło pięć lat temu w Będzinie. Dla rodziców, którzy po śmierci syna porzucili jego ciało w stawie na peryferiach Cieszyna, prokurator żąda 15 lat więzienia.

Trwający od września 2013 r. proces nie dał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto spowodował u Szymona śmiertelne obrażenia. Oboje oskarżeni wzajemnie obarczają się winą. Zdaniem prokuratury niezależnie od tego, który z rodziców uderzył chłopczyka, obydwoje powinni zostać skazani za zabójstwo z tzw. zamiarem ewentualnym. Prokuratura przyjęła, że oboje godzili się na śmierć dziecka, nie udzielając mu pomocy, pomimo konieczności natychmiastowego podjęcia leczenia.

Obrona kwestionuje taką kwalifikację i domaga się uniewinnienia od najpoważniejszego zarzutu, za pozostałe zaś – wymierzenia łagodnej kary. Chodzi m.in. o nielegalne posiadanie amunicji przez ojca Szymona. O możliwej zmianie kwalifikacji sąd uprzedził strony na jednej z ostatnich rozpraw. W grę może wchodzić m.in. spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym – za co grozi do 12 lat więzienia – i narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia (do 5 lat).

Policja długo nie mogła ustalić, kim jest znalezione w stawie dziecko. Prowadzone po znalezieniu ciała śledztwo w sprawie śmierci chłopca zostało umorzone w kwietniu 2012 r. z powodu niewykrycia sprawców. Do sprawy wrócono, gdy do ośrodka pomocy społecznej w Będzinie zgłosiła się osoba, twierdząc, że od dawna nie widziała dziecka sąsiadów. Rodziców chłopca zatrzymano dopiero w czerwcu 2012 r. Śledztwo ws. śmierci dziecka prowadziła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej.

Na świecie

LONDYN – Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, według komentatorów najbardziej nieprzewidywalne od kilkudziesięciu lat. W sondażach współrządząca Partia Konserwatywna i opozycyjna Partia Pracy mają wyrównane poparcie, co zapowiada, że należy się spodziewać negocjacji w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego. Decydujące może się okazać głosowanie w Szkocji, gdzie Szkocka Partia Narodowa (SNP) może stać się siłą dominującą kosztem Partii Pracy. Stawką w wyborach jest nie tylko to, kto obejmie rządy, ale też przyszłość Wielkiej Brytanii w UE. Premier David Cameron zapowiedział, że w razie zwycięstwa konserwatystów przeprowadzi referendum w sprawie ewentualnego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Lokale wyborcze czynne w godzinach 8-23 czasu polskiego. Pierwsze sondaże oczekiwane po zakończeniu głosowania, ostateczne wyniki najwcześniej w piątek rano.

BRUKSELA – Spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za handel, którzy mają rozmawiać o negocjowanej między UE a Stanami Zjednoczonymi umowie o wolnym handlu i partnerstwie inwestycyjnym TTIP. Ministrowie skupią się na wywołującej kontrowersje części porozumienia ws. rozwiązywania sporów między państwem a inwestorem (ISDS). Po południu odbędzie się spotkanie z ministrami ds. handlu z krajów Partnerstwa Wschodniego. Z Polski udział weźmie wiceminister gospodarki Andrzej Dycha. Początek godz. 10, konferencje prasowe godz. 13 i 17.30.

BRUKSELA – Konferencja prasowa komisarza UE ds. badań, nauki i innowacji Carlosa Moedasa, który przedstawi najnowszy unijny ranking innowacyjności (godz. 12).

BRUKSELA – Komisja Parlamentu Europejskiego ds. swobód obywatelskich ma zająć się sytuacją na Węgrzech w związku z propozycją przywrócenia tam kary śmierci (godz. 16.30).

BRUKSELA – Francuski minister finansów Michel Sapin spotka się z komisją ds. gospodarczych i monetarnych Parlamentu Europejskiego. Debata ma dotyczyć stanu francuskiej gospodarki (godz. 9).

WOŁGOGRAD – Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier weźmie udział w obchodach 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Wołgogradzie (dawnym Stalingradzie). Spotka się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, odwiedzi też groby żołnierzy niemieckich poległych w walkach o Stalingrad w latach 1942-43.

MOSKWA – Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się z prezydentem Kuby Raulem Castro, który przyjechał do Moskwy na obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

MOSKWA – Dalszy ciąg odczytywania wyroku w procesie byłej dyrektor departamentu nieruchomości rosyjskiego ministerstwa obrony Jewgienii Wasiljewej, oskarżonej o oszustwa finansowe w resorcie. 34-letnia Wasiljewa miała dopuścić się przestępstw w czasach, gdy resortem obrony kierował Anatolij Sierdiukow, poprzednik obecnego ministra Siergieja Szojgu. Wasiljewa była zaufanym współpracownikiem, a także – jak twierdzą media rosyjskie – kochanką Sierdiukowa. Prokurator żąda dla niej 8 lat łagru w zawieszeniu.

ASTANA – Prezydent Chin Xi Jinping z wizytą w Kazachstanie.(PAP)

 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.