Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 8 maja

0

Imieniny obchodzą: Ilza, Miron, Stanisław oraz Wiktor.

  • 236 lat temu w Carskim Siole urodził się Konstanty Pawłowicz Romanow, w latach 1815-1830 naczelny wódz wojsk Królestwa Polskiego i faktyczny jego wielkorządca.
  • 164 lata temu w Poszawszu na Żmudzi urodził się Stanisław Witkiewicz, malarz, pisarz, krytyk i teoretyk sztuki, twórca stylu zakopiańskiego w architekturze (zmarł 5 września 1915 roku).
  • 135 lat temu w Croisset zmarł Gustave Falubert, francuski pisarz, przedstawiciel realizmu, autor m.in. powieści „Pani Bovary” i „Szkoła uczuć”.
  • 82 lata temu Stanisław Skarżyński ustanowił lotniczy rekord świata, przelatując samotnie samolotem RWD-5 nad południowym Atlantykiem z St. Louis w Senegalu do Maceió w Brazylii.
  • 72 lata temu w czasie powstania w getcie warszawskim w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ul. Miłej wraz z kilkudziesięcioma bojowcami popełnił samobójstwo komendant Żydowskiej Organizacji Bojowej Mordechaj Anielewicz.
  • 70 lat temu na żądanie Stalina została powtórzona kapitulacja Niemiec: W Karlhorst, na przedmieściach Berlina, marszałek Georgij Żukow o godz. 22.30 przyjął bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych od feldmarszałka Wilhelma Keitla; w Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja.
  • 68 lat temu funkcjonariusze UB aresztowali rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim; w 1948 r. został przez władze komunistyczne skazany na śmierć i stracony.
  • 45 lat temu ukazał się album „Let It Be” zespołu The Beatles.
  • 26 lat temu ukazał się pierwszy numer “Gazety Wyborczej”.
  • 5 lat temu nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk mianowany został przez papieża Benedykta XVI metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.

W Polsce

Dziś ostatni dzień kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi. O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Do ostatniej chwili kandydaci w całym kraju będą przekonywać wyborców do głosowania na siebie i podsumowywać kampanię.

Cisza wyborcza, która rozpocznie się dziś o północy, potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę, czyli do godz. 21.

Największa kara – od 500 tys. zł do 1 mln zł – grozi za publikowanie w tym czasie sondaży. W trakcie ciszy wyborczej nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów i na listy. Za to grozi grzywna, której wysokość ustalają sądy. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

as/

* * *

Jeszcze tylko dziś można otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Daje ono możliwość oddania głosu w niedzielnych wyborach prezydenckich w dowolnym lokalu wyborczym w kraju i za granicą.

Zaświadczenia o prawie do głosowania można odebrać w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Otrzymamy dwa zaświadczenia, które dadzą nam prawo do oddania głosu w pierwszej turze – 10 maja i ewentualnej drugiej turze wyborów – 24 maja.

Gdy otrzymujemy zaświadczenie, jesteśmy skreślani ze spisu wyborców w naszym obwodzie. Nawet jeśli zgubimy zaświadczenie, nie dostaniemy kolejnego i nie będziemy mogli zagłosować.

kno/

* * *

Dziś, 8 maja, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę w tej sprawie, która znosi równocześnie Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone dotąd 9 maja.

Z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej wojsko szykuje w Warszawie pokaz historycznego i współczesnego sprzętu oraz uzbrojenia. Wieczorem na pl. Piłsudskiego odbędzie się rocznicowy capstrzyk. W wieczornych uroczystościach weźmie udział Bronisław Komorowski. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Przez cały dzień na pl. Piłsudskiego i w jego okolicach będą stały czołgi, transportery opancerzone, artyleria i lżejsze pojazdy. Będzie można także zobaczyć przykłady wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy piechoty, saperów, marynarzy i łącznościowców.

O godz. 21 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się capstrzyk rocznicowy. Po odegraniu hymnu i wciągnięciu flagi państwowej na maszt rozpocznie się widowisko artystyczne pt. “1939-1945. Wspominamy”. Na koniec widowiska zostanie oddany hołd wszystkim uczestnikom zakończonych 70 lat temu walk. Następnie na pl. Piłsudskiego zostaną wprowadzeni żołnierze z flagami państw NATO.

Po przemówieniu prezydent ma złożyć wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Całość uroczystości zakończy utwór “Kocham wolność” z repertuaru Chłopców z Placu Broni oraz pokaz sztucznych ogni. Zarówno przed uroczystością (o godz. 19.30), jak i bezpośrednio po jej zakończeniu będzie można posłuchać koncertów wojskowych muzyków. Przed ceremonią (o godz. 20.15) odbędzie się też pokaz musztry paradnej.

ral/ eaw/

* * *

Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Chęć zdawania egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało około 50,8 tys. maturzystów z liceów ogólnokształcących i około 7,7 tys. maturzystów z techników. Z kolei do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie chce przystąpić około 31,3 tys. maturzystów z liceów i około 8,2 tys. maturzystów z techników.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Tegoroczni absolwenci liceów muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Z kolei abiturienci z techników mogą, ale nie muszą, przystąpić do takiego egzaminu.

dsr/ pz/

* * *

Tysiąc młodych Europejczyków, głównie z Belgii, odda dziś hołd ofiarom Holokaustu podczas uroczystości w byłym niemieckim obozie Auschwitz, dokąd przyjechali w ramach projektu „Pociąg 1000”. Wystąpienie zapowiedział szef PE Martin Schulz.

„Pociąg 1000” jest projektem edukacyjnym, którego celem jest zachowanie pamięci o Holokauście. Uczestniczy w nim ok. 600 młodych Belgów oraz ich rówieśnicy z wielu europejskich krajów. Pociąg wyjechał z Brukseli we wtorek i po 25 godzinach dotarł do Krakowa. Przyjazd młodych i ich udział w uroczystości zorganizowanej 8 maja, czyli w rocznicę kapitulacji Niemiec hitlerowskich, jest także formą upamiętnia zwycięstwa demokracji nad nazizmem.

Żydzi z terenu okupowanej Belgii trafiali do Auschwitz przez obóz zbiorczy w Malines (Mechelen), który Niemcy utworzyli w 1942 r. Ogółem wywieziono z niego od sierpnia 1942 r. do lipca 1944 r. ok. 25 tys. Żydów. Przeżyło ok. 1,8 tys. osób.

Na świecie

MOSKWA, BERLIN, LONDYN, PARYŻ, KIJÓW – W wielu państwach rozpoczynają się obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W Rosji prezydent Władimir Putin wyda przyjęcie na cześć szefów zagranicznych delegacji i gości honorowych przybyłych do Moskwy na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej. W niemieckim parlamencie, Bundestagu, odbędzie się uroczyste posiedzenie z okazji rocznicy zakończenia wojny z udziałem kanclerz Angeli Merkel (godz. 9). W Londynie w popołudniowych uroczystościach wezmą udział najważniejsi politycy brytyjscy. W Paryżu w ceremonii o godz. 10.30 będą uczestniczyć prezydent Francois Holande i amerykański sekretarz stanu John Kerry, który składa wizytę we Francji. Dwudniowe uroczystości rozpoczną się na Ukrainie.

LONDYN – Po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii oczekuje się ogłoszenia wyników z większości okręgów wyborczych. Światowe reakcje i komentarze na najbardziej nieprzewidywalne – jak podkreślali komentatorzy – wybory brytyjskie od kilkudziesięciu lat.

MOSKWA – Rozmowy przywódców Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga w Moskwie. Podczas wizyty chińskiego prezydenta planowane jest podpisanie wielu umów. Putin ma się też spotkać z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.

MOSKWA – W Moskwie spotkanie przywódców krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), a także posiedzenie na szczeblu szefów państw Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej, która jest kierowniczym organem funkcjonującej od 1 stycznia 2015 Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan).

KIJÓW – Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun złoży wizytę w Kijowie i spotka się z prezydentem Petrem Poroszenką, zanim uda się na sobotnią defiladę do Moskwy.

BERLIN – W Berlinie odbędzie spotkanie ws. polityki wobec uchodźców z udziałem kanclerz Angeli Merkel, przedstawicieli MSZ, MSW i landów, w których jest najwięcej uchodźców.

MADRYT – Grecki minister Janis Warufakis kontynuuje podróż po stolicach europejskich przed ważnym spotkaniem ministrów strefy euro poświęconym Grecji. W Madrycie spotka się z hiszpańskim ministrem gospodarki Luisem de Guindosem.

ŚWIAT – Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.(PAP)

 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.