Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek, 11 maja

0

Imieniny obchodzą: Filip, Inga, Ignacy, Lew, Mira oraz Władysława.

  • 442 lata temu pod Warszawą we wsi Kamień odbyła się pierwsza wolna elekcja, w czasie której szlachta wybrała królem Polski Henryka Walezego, syna króla Francji Henryka II.
  • 185 lat temu w Warszawie przed Pałacem Staszica na Krakowskim Przedmieściu uroczyście odsłonięto pomnik Mikołaja Kopernika.
  • 86 lat temu w Warszawie urodził się Jerzy Jarocki, reżyser teatralny; do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza: “Wyszedł z domu”, “Stara kobieta wysiaduje”, “Na czworakach”, “Pułapka”; do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego: “Matka” i “Szewcy” oraz Sławomira Mrożka: “Tango”, “Rzeźnia”, “Garbus”, “Pieszo”, “Portret” (zmarł 10 października 2012 roku).
  • 72 lata temu w Warszawie urodził się Jan Englert, aktor, reżyser, wieloletni rektor warszawskiej PWST; w latach 2003-2013 dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie, od 2013 r. zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Narodowego; wystąpił m.in. w filmach „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Akcja pod Arsenałem”, „Magnat”, „Wielka wsypa”, „Katyń”, „Tatarak”, „Tajemnica Westerplatte”, a także w serialach „Kolumbowie”, „Polskie drogi”, „Lalka”, „Rodzina Połanieckich”, „Dom” i „Czas honoru”.
  • 60 lat temu w Wielopolu Skrzyńskim podczas wyświetlania filmu przez objazdowe kino w szkolnym baraku wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 56 osób, w większości młodzież i dzieci.
  • 55 lat temu w okolicy Buenos Aires izraelscy agenci z Mosadu porwali Adolfa Eichmanna, nazistowskiego zbrodniarza, byłego szefa wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA), “mordercę zza biurka”, odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów; Eichmann skazany został w Izraelu na karę śmierci i powieszony w 1962 r.

W Polsce

Maturzyści przystąpią dziś rano do pisemnego egzaminu z fizyki. Po południu będzie egzamin z filozofii. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Chęć zdawania egzaminu z fizyki zadeklarowało około 17,7 tys. maturzystów z liceów ogólnokształcących i około 6 tys. maturzystów z techników. Z kolei do egzaminu z filozofii chce przystąpić blisko 590 maturzystów z liceów i ponad 90 maturzystów z techników.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Tegoroczni absolwenci liceów muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Z kolei abiturienci z techników mogą, ale nie muszą, przystąpić do takiego egzaminu.

dsr/ mhr/

* * *

Koncert kameralnego chóru męskiego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz chóru hajnowskiej parafii prawosławnej pw. św. Trójcy, rozpocznie dziś wieczorem Międzynarodowy Festiwal “Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” w Hajnówce (Podlaskie).

W przesłuchaniach konkursowych, które potrwają od środy do piątku w tamtejszym soborze św. Trójcy, weźmie udział ok. trzydziestu chórów z kraju i zagranicy. Laureaci tego festiwalu, organizowanego z poparciem zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy, będą znani w sobotę. Wówczas też odbędą się dwa koncerty galowe: w Hajnówce i Białymstoku.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w naszym kraju. Hierarchowie Cerkwi szacują, że w Polsce mieszka ok. 450-500 tys. osób wyznania prawosławnego, z czego połowa – właśnie w tym regionie. Festiwal w Hajnówce jest jedną z dwóch takich imprez, które w maju odbywają się w Podlaskiem. Kilka dni po jego zakończeniu, w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej “Hajnówka 2015”. Miał on swój początek właśnie w Hajnówce, obecnie odbywa się w stolicy województwa.

Na świece

BRUKSELA – Spotkanie ministrów finansów państw strefy euro (eurogrupy) (godz. 15). Głównym tematem pozostaje Grecja. Ministrowie mają omówić stan negocjacji w sprawie wypłaty 7,2 mld euro pomocy, jakie prowadzone są na poziomie ekspertów. Mimo że Ateny balansują na granicy niewypłacalności, negocjacje ws. reform razie nie przynoszą przełomu, który pozwoliłby odblokować kolejną pożyczkę. Według unijnych źródeł w poniedziałek eurogrupa nie podejmie decyzji w tej sprawie.

BRUKSELA – Spotkanie unijnych ministrów ds. rolnictwa, którzy mają wypracować porozumienie ws. przepisów dotyczących ekologicznej produkcji żywności. Propozycja KE zakłada wiele zmian w tym coraz bardziej rozwijającym się segmencie rolnictwa, ale część z państw członkowskich chciałoby wyjątków od ogólnych zasad, bo – jak argumentują – w przeciwnym wypadku utrzymanie produkcji ekologicznej byłoby trudne. Z Polski minister rolnictwa Marek Sawicki (konferencja prasowa ok. 17.45).

BRUKSELA – Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego będzie głosować nad rezolucją o stosunkach między UE a Rosją (godz. 15.45). Dokument wymienia m.in warunki poprawy tych relacji. Europosłowie PiS zabiegają o zawarcie w rezolucji apelu do Rosji o zwrot Polsce wraku Tu-154.

BRUKSELA – Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili z wizytą w instytucjach UE i NATO w Brukseli. W planach wizyty m.in. spotkanie z europosłami z komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego na temat majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze (godz. 15). Margwelaszwili spotka się też z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

NOWY JORK – Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ma przedstawić w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zarysy propozycji akcji militarnej przeciwko przemytnikom ludzi w Libii (godz. 16 czasu polskiego). UE rozważa przechwytywanie i niszczenie jednostek używanych przez przemytników, którzy odholowują dzięki nim wypełnione imigrantami łodzie na pełne morze, zostawiając je następnie samym sobie.

WATYKAN – Papież Franciszek spotka się z 7 tysiącami dzieci z różnych krajów. Według zapowiedzi Watykanu papież będzie rozmawiał z nimi o pokoju, otwarciu wobec innych i integracji.

MADRYT – Prezydent Włoch Sergio Mattarella z wizytą w Hiszpanii, gdzie spotka się z premierem Mariano Rajoyem. Tematem ich rozmów ma być m.in kryzys imigracyjny.

HAMBURG – Rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów ds. energetyki krajów G7, grupy siedmiu zachodnich potęg gospodarczych. Jednym z głównych tematów jest uniezależnienie się od dostaw surowców z Rosji.

BERLIN – W Niemczech składa wizytę prezydent Izraela Reuwen Riwlin z okazji 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami. O godz. 11 przyjmuje go prezydent Niemiec Joachim Gauck; po spotkaniu konferencja prasowa.

TEL AWIW – Wizytę w Izraelu złoży niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

HAWANA – Prezydent Francji Francois Hollande składa wizytę na Kubie. Wcześniej Hollande odwiedził departamenty zamorskie Francji.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.